Uważni rodzice są kluczem do sukcesu swoich dzieci

Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci odnosiły sukcesy w życiu, musisz wspierać ich zainteresowania i motywować je, by radziły sobie lepiej. Dowiedz się więcej o znaczeniu troskliwych rodziców.
Uważni rodzice są kluczem do sukcesu swoich dzieci
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wszyscy mniej lub bardziej rozumieją, czym jest uzdolnione dziecko i jakie cechy zazwyczaj posiada. Generalnie są po prostu mądre dzieci, które są ponadprzeciętnie skuteczne w nauce. W rzeczywistości nie chodzi o to, czy dziecko jest uzdolnione. Ponieważ to raczej troskliwi i uważni rodzice są kluczem do sukcesu ich dzieci.

Co więcej, dzieci, które nie są geniuszami, mogą rozwijać ciekawość, wytrwałość i etykę pracy. Aby osiągnąć umiejętności, które często przypisujemy uzdolnionym dzieciom, typowe maluchy potrzebują tylko odpowiedniego wsparcia w domu i szkole.

Tak więc tylko dlatego, że pięciolatek potrafi przeczytać całą książkę i zrozumieć ją, nie oznacza, że w okresie dojrzewania zachowa te zdolności. Zwłaszcza jeśli rodzice nie będą ich pielęgnować.

Dorośli osiągający świetne wyniki wywodzą się z pracowitych dzieci

Dzieci osiągające przeciętne wyniki w nauce mogą większe szanse, że staną się dorosłymi osiągającymi znakomite wyniki. Pokazanie drogi do sukcesu wymaga czegoś więcej, niż tylko inteligencji. IQ nie jest stałe – mózg jest plastyczny, a wraz z rozwojem dzieci powstają nowe ścieżki neuronowe.

Matka pokazująca kulę ziemską swojemu małemu synowi.

Badania przeprowadzone w latach 80. przez amerykańskiego psychologa edukacyjnego, Benjamina Blooma, wykazały, że dorośli z doskonałymi osiągnięciami w dziedzinach takich jak balet, pływanie, fortepian, tenis, matematyka, rzeźba i neuronauka nie dotarli tam tylko dlatego, że byli wewnętrznie uzdolnieni.

W rzeczywistości osiągnęli swój sukces z powodu jednego wspólnego czynnika. Rodziców, którzy ich motywowali i wspierali. Dorośli mający sukces na koncie w badaniu Blooma pracowali bardzo ciężko i konsekwentnie nad czymś, do czego czuli się zmotywowani jako młodzi ludzie.

We wszystkich badanych przypadkach to ich rodzice ugruntowali w nich silną etykę pracy.

Uważni rodzice to dzieci z potencjałem na odniesienie sukcesu

Z kolei badania, które omówiliśmy powyżej, wskazują również, że kroki, które podejmujemy jako rodzice, gdy nasze dzieci są w wieku przedszkolnym, mogą przynieść im korzyści w dalszej karierze naukowej.

Według badania zatytułowanego “Efektywne Przedszkole, Podstawy i Liceum”, w którym badano brytyjskie rodziny na przestrzeni 15 lat, dzieci, których uważni rodzice wspierali je w czytaniu jako przedszkolaki, radziły sobie lepiej w szkole średniej.

Tak więc koncepcja, że wychowanie, praktyka i edukacja mogą pomóc przeciętnym dzieciom osiągnąć sukces, jest dobrą wiadomością dla wielu matek. Tylko dlatego, że Twoje dziecko nie potrafi wymienić wszystkich stolic w USA, nie oznacza to, że nie może osiągnąć wysokiego poziomu edukacyjnego i sukcesu w przyszłości.

Uważni rodzice: sekretem jest wytrwałość

Co więcej, nawet Albert Einstein, znany jako jeden z najmądrzejszych ludzi w historii, nie wyróżniał się w młodości jako niezwykle utalentowane dziecko. Opanowanie mówienia zajęło mu dużo czasu. A potem miał problemy z dostaniem się na politechnikę w Zurychu.

Według samego Einsteina jego ostateczny sukces nie wynikał z bycia mądrzejszym niż ktokolwiek inny. Kluczem była wytrwałość. Tak więc, dla rodzica, który właśnie po raz kolejny poprosił swoje dziecko, aby nie wkładało ono kamieni do ust, jest duża nadzieja, że takie dziecko być może zostanie w przyszłości geologiem. Oczywiście jeśli zostanie poprowadzone właściwą ścieżką.

Jeśli uda nam się wzbudzić ciekawość i wytrwałość wśród naszych dzieci, będzie to najlepszy prezent, jaki możemy im dać.

Ojciec maluje na podłodze ze swoimi dziećmi.


Zawsze podążaj za zainteresowaniami swoich dzieci, aby osiągnąć sukces

Motywowanie dziecka nie oznacza zmuszania go do robienia różnych rzeczy. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma talent do jakiejś dziedziny, która  mu jednak nie odpowiada, nie zmuszaj go do robienia czegokolwiek wbrew jego woli.

Liczy się przede wszystkim coś innego. A konkretnie to, że pozwalasz mu uświadomić sobie, jak satysfakcjonujące jest uczestnictwo w tej aktywności. Najlepszym sposobem jest zmotywowanie go, aby czuło się dobrze.

Niech uświadomi sobie, że może dać z siebie wiele, aby poprzez wytrwałość osiągnąć lepsze rezultaty. A co najważniejsze, powinno czerpać z tego przyjemność. Pozwól mu samodzielnie zdecydować, czy kontynuować tę aktywność. Nie powinno być z Twojej strony żadnych nakazów ani zobowiązań, aby dziecko to robiło.

Z tego powodu uważni rodzice powinni zawsze szanować zainteresowania i życzenia swoich dzieci. W ten sposób poczują one, że podejmują decyzje, które kierują ich życiem i zainteresowaniami.

W rezultacie naprawdę poczują motywację niezbędną do dalszego podążania ścieżką swojego talentu. Ścieżka, która może doprowadzić ich do sukcesu, jeśli ich rodzice poświęcą im wystarczająco dużo uwagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.