7 najlepszych bajek wszech czasów - koniecznie je poznaj!

7 najlepszych bajek wszech czasów - koniecznie je poznaj!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 31 października, 2018

Dzieci uwielbiają czytać bajki i słuchać jak ktoś im je czyta. Warto wiedzieć, które bajki są uznawane za 7 najlepszych bajek wszech czasów. Dzięki bajkom dzieci wyobrażają sobie siebie w roli bohatera, pozwala im to lepiej poznać świat.

Bajki ułatwiają dzieciom zrozumienie sytuacji, których doświadczają. Wszczepiają też wartości moralne i są wskazówką jak postępować w życiu. Dlatego nie zwlekaj i poznaj listę 7 najlepszych bajek dla dzieci!

Opowiadanie bajek dzieciom wpływa pozytywnie na rozwój ich inteligencji, zasad i wartości moralnych. Autorzy bajek dla dzieci są tego świadomi. Kilku pisarzom udało się stworzyć bajki, na których wychowało się już wiele pokoleń, a mimo to nadal są aktualne.

7 najlepszych bajek, które każde dziecko powinno znać

“Brzydkie kaczątko”

Jest to klasyczny przykład bajki. Została ona napisana przez duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Opowiada historię losu małego kaczątka, które zostało odrzucone przez inne kaczątka. Wyglądało inaczej od nich i dlatego nikt nie chciał się z nim bawić i wszyscy je wyszydzali.

Kaczątko dorosło i dopiero wtedy okazało się, że tak naprawdę jest to łabędź, a nie kaczka, i to dlatego było inne od pozostałych. A łabędziem za to było pięknym.

Ta piękna bajka w prosty i mądry sposób uczy dzieci szacunku do inności. Pokazuje też, że można przejść w życiu wspaniałą transformację.

Czytanie

“Trzy małe świnki”

Bajka opowiada przygody trzech małych świnek, które były gonione przez złego wilka, ale udało im się uciec. Próbowały różnych sposobów, żeby zbudować sobie schronienie, aż w końcu znalazły sposób na przechytrzenie wilka.

Fabuła tej bajki w metaforyczny sposób pokazuje konfrontację słabych jednostek z silniejszą złą siłą. Kładzie nacisk na pokazanie, że w każdej sytuacji można znaleźć rozsądne rozwiązanie. Pokazuje ponadto, że jest możliwe uniknięcie konfrontacji, a nawet przezwyciężenie zła.

“Szczęśliwy książę”

Ta wspaniała bajka Oscara Wilde‘a uczy wartości solidarności, jedności i nieprzywiązywania się do rzeczy materialnych.

Jest to historia drogocennej, bogato zdobionej rzeźby przedstawiającej szczęśliwego księcia. Rzeźba jest jednak tylko z zewnątrz szczęśliwa, tak naprawdę w środku jest bardzo wrażliwa na cierpienie innych. Poznaje jaskółkę, która pomaga mu oddać swoje drogie ozdoby biednym ludziom, aby ulżyć im w ich niedoli. W końcu rzeźbie nic już nie zostaje do oddania, bez swoich zdobień nikomu się już nie podoba i ląduje w śmietniku. Jest jednak szczęśliwa, bo pomogła wielu ludziom i to daje jej satysfakcję.

Ta historia pokazuje, że dawanie może uszczęśliwiać. Brak przywiązania do materialnych przedmiotów przynosi wyższy poziom szczęścia, którego nie da się doznać w materialnym świecie.

“Jaś i Małgosia”

To czwarta z 7 najlepszych bajek dla dzieci. Opowiada losy rodzeństwa, bliźniaków: Jasia i Małgosi. Rodzice z powodu wielkiej biedy musieli ich opuścić. Dzieci wymyśliły plan powrotu do domu, jednak nie powiódł się. Zabłądziły w lesie i trafiły na domek baby jagi. Udało im się jednak przechytrzyć czarownicę, która chciała je skrzywdzić. A na dodatek dzięki pokonaniu złej baby jagi udało im się zdobyć bogactwa, które umożliwiły im powrót do rodzinnego domu.

W tej bajce dzieci odgrywają bardzo aktywne role. Nie pozostają zależne od losu, same biorą go w swoje ręce. To dzięki ich pomysłowości i działaniu całkowicie zmieniają bieg wydarzeń i tworzą szczęśliwe zakończenie swojej historii.

7 najlepszych bajek

“Pinokio”

Ta bajka spod pióra włoskiego pisarza Carlo Collodiego uzewnętrznia jedną z największych fantazji dzieci – sprawienie, że zabawka zaczyna żyć.

A konkretnie opowiada historię cieśli, który wyrzeźbił w drewnie chłopca i nazwał go Pinokio. Wróżka sprawia, że drewniana lalka ożywa i staje się prawdziwym chłopcem. Jest to jednak bardzo niegrzeczny chłopiec, jest złośliwy i kłamie notorycznie. Małymi kroczkami Pinokio uczy się jak być dobrym chłopcem, poznaje wartość uczciwości i prawdomówności.

Historia ta pokazuje, że życie jest procesem, w którym zawsze jest możliwość podjęcia zmiany na lepsze.

“Nowe szaty cesarza”

To kolejna bajka autorstwa Hansa Christiana Andersena. Pokazuje ona jak wielki wpływ na nasze życie ma zawstydzenie. W tej bajce podstępni ludzie przekonują cesarza, że mogą stworzyć dla niego strój, którego tylko głupi ludzie nie będą widzieć.

Cesarz nie widzi tego rzekomego stroju, jednak nie chcąc być posądzonym o bycie głupim “zakłada” ten niby strój i wychodzi na ulicę. Jest tak naprawdę nagi, ale jego poddani boją się przyznać co widzą. Wielu nawet zapewnia, że widzi jego nowe szaty i nawet chwali za ich piękno. Aż w końcu jakieś dziecko krzyczy głośno, że przecież cesarz jest goły.

Ta bajka pokazuje jak wielką moc i to złą moc może mieć kłamstwo. Zarówno cesarz jak i jego poddani “widzą” to, co inni ludzie mówią im, że powinni widzieć.

Robią tak, bo boją się, że wyjdą na głupków, a tak naprawdę to ich strach i zawstydzenie sprawiają, że wyglądają głupio.

“Czerwony kapturek”

To ostatnia z 7 najlepszych bajek wszech czasów i jest to prawdopodobnie bajka najlepiej znana w całym, zachodnim świecie. Stworzono niezliczoną liczbę jej wersji i ekranizacji. Jest to historia małej dziewczynki, która idzie do swojej chorej babci mieszkającej w lesie.

Po drodze spotyka wilka, który wykorzystuje do swoich niecnych celów jej ufność i szczerość. Mimo iż dziewczynka zostaje w końcu pożarta przez złego wilka to udaje jej się w cudowny sposób uciec z jego brzucha dzięki pomocy zaprzyjaźnionego drwala.

Morał tej bajki jest taki, że trzeba zawsze słuchać swoich opiekunów. Pokazuje też jak źli ludzie mogą wykorzystać naiwność dobrych. Z drugiej strony pokazuje też, że istnieją na świecie szlachetni ludzie, którzy mogą pomóc pokonać zło.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.