Rozstanie z partnerem: poznaj jego poszczególne etapy i skutki

Rozstanie z partnerem: poznaj jego poszczególne etapy i skutki
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2019

Rozstanie z partnerem może okazać się traumatycznym przeżyciem. Aby pokonać związany z nim ból, musisz zaakceptować istniejącą sytuację i pozwolić sobie przejść przez każdy etap. Jeśli właśnie jesteś w trakcie rozstania, powinnaś przeczytać uważnie poniższy artykuł.

Rozejście się z bliską osobą to jedna z najbardziej traumatycznych sytuacji, jakie stają na naszej drodze. Przeprowadzono wiele badań, które pokazują sposób, w jaki rozstanie z partnerem wpływa na nasze mózgi.

Ich wyniki wskazują na to, że odczuwamy podwyższony poziom stresu, a czasem nawet ból fizyczny. Nic dziwnego, że rozstanie z partnerem odciskają ogromne piętno na naszym życiu.

Dlaczego rozstanie z partnerem wywiera na nas tak duży wpływ?

Tworząc rodzinę wchodzimy w najbardziej intymny związek w naszym życiu. Członkowie rodziny dzielą się wartościami, zwyczajami i wierzeniami oraz pomagają sobie wzajemnie tworzyć własne osobowości.

To właśnie w rodzinie tworzymy podstawy naszego poczucia własnej wartości, naszych wzorców zachowań i sposobu, w jaki odnosimy się do innych. Rodzina zapewnia nam uczucie fizycznego i emocjonalnego bezpieczeństwa, gdy stawiamy czoła wyzwaniom, jakie rzuca nam pod nogi życie.

Dlatego nic dziwnego, że rozstanie z partnerem tak mocno nas dotyka. Każdy członek rodziny, w której do niego dochodzi, czuje jak wszystko wokół niego zaczyna się gwałtownie zmieniać.

Członkowie rodziny mogą odbierać istniejącą sytuację na różne sposoby, a każdy z nich jest tak samo ważny. Przykładowo:

  1. Niektóre osoby odczuwają uczucie bezsensowności, gdy zorientują się, że nie były w stanie osiągnąć tego, co proponowały.
  2. Inni postrzegają rozstanie z partnerem jako osobistą porażkę.
  3. Często pojawia się niskie poczucie własnej wartości. Możemy doświadczać poczucia winy i zacząć wątpić w wiele rzeczy w naszym życiu.
  4. Czasem rozstanie z partnerem daje nowe uczucie wolności. Jednocześnie możemy odczuwać emocje związane z żałobą wywołaną zmianami zachodzącymi w rodzinie.

Różne etapy rozstania

Psychologowie są zgodni co do tego, że gdy para się rozstaje, każdy z partnerów wchodzi w okres żałoby. Żałoba składa się z różnych etapów, które mogą trwać krócej lub dłużej, w zależności od narzędzi, którymi dysponuje każdy z byłych partnerów.

Mężczyzna i kobieta obejmująca głowę dłońmi
Poniżej przedstawiliśmy różne etapy żałoby związanej z rozpadem związku.

Wyparcie

Jak sama nazwa wskazuje, ten etap polega na zaprzeczaniu rzeczywistości. Podczas niego wydaje nam się, że wszystko wróci do normy, a nawet będzie jeszcze lepiej niż kiedyś. Siła rozstania jest tak ogromna, że odczuwamy potrzebę chronienia siebie poprzez brak akceptowania stanu faktycznego.

To ważne, aby rozpoznać ten etap, zrozumieć go, przejść przez niego i iść dalej. Nie powinnaś się nad nim zbyt długo zastanawiać ani osądzać samej siebie za emocje, które odczuwasz.

Złość

Po wyparciu przychodzi złość i wściekłość skierowana w stronę drugiej osoby . Od niechęci dostrzeżenia rzeczywistości przechodzimy do obwiniania naszego byłego za wszystko, co było nie tak. Niektóre osoby również zaczynają obwiniać siebie. Często pojawia się pragnienie zemsty.

Negocjacje

Podczas tego etapu próbujemy zrozumieć drugą stronę, zaakceptować wszystkie wydarzenia i staramy się nawiązać kontakt z byłym partnerem. Jeśli nie podejdziemy do tego etapu we właściwy sposób, narażamy się na ryzyko uwierzenia w możliwość pogodzenia się, co tylko pogorszy sytuację.

Depresja

To moment, w którym rozpoczyna się prawdziwe przepracowywanie sytuacji, chociaż wiele osób nie jest w stanie w to uwierzyć. Na tym etapie powoli dociera do nas, że nie ma odwrotu, i pojawia się prawdziwy smutek. Możesz czuć się gorzej niż we wcześniejszych etapach.

Odchodzący mężczyzna i załamana kobieta - rozstanie z partnerem

Jednak mimo tego w końcu zaczynasz rozumieć, że związek się zakończył. Tym samym prędzej lub później będziesz w stanie przejść do nowego etapu i spojrzeć w przyszłość.

Akceptacja

Smutek powoli zanika i pojawia się coraz wyraźniejsze wrażenie, że rozstanie to nie koniec świata, a przed Tobą rozciąga się przyszłość. Odzyskujesz chęć do życia, poznawania nowych osób, a nawet zawarcia nowego romantycznego związku.

Blizny, jakie pozostawia za sobą rozstanie z partnerem

Jak sama widzisz, rozstanie z partnerem może wywierać znaczący wpływ na nasze zdrowie mentalne, emocjonalne, a  nawet fizyczne. Niesie ze sobą określone konsekwencje:

  • Depresja: Oczywiście to całkowicie normalna część procesu żałoby. Jednak wiele osób utyka w tym miejscu i nie wie, jak wyrwać się z kręgu smutku. Zaczynają się odcinać od innych i mogą wpaść w stan chronicznej depresji.
  • Niepewność: Lęk przed nieznaną przyszłością może wywołać niepewność, która często wiąże się z niemożliwością zaśnięcia.
  • Zespół stresu pourazowego (PTSD): Kiedy rozstaniu z partnerem towarzyszy jakakolwiek forma przemocy, może prowadzić do wystąpienia zaburzeń. Dochodzi do tego zwłaszcza w przypadku przemocy domowej.
  • Niskie poczucie własnej wartości: Strata może sprawić, że będziemy czuć się beznadziejnie i pojawi się poczucie winy. Stąd już niedaleka droga do utraty poczucia własnej wartości.

Nie ma wątpliwości, że rozstanie z partnerem to niezwykle trudna sytuacja. Jednak można przez nią przejść, zwłaszcza jeśli posiada się właściwe narzędzia i system wsparcia.

Jeśli zaobserwujesz u siebie którekolwiek z wymienionych wyżej objawów i etapów rozstania, zasięgnij pomocy specjalisty. To pomoże Ci przetrwać ten ciężki moment, wyjść z dołka i odbudować życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.