Poznaj najlepsze naturalne środki na poranne mdłości

Czy regularnie cierpisz na poranne mdłości? Wyjaśnimy, jakie naturalne środki na poranne mdłości mogą im zapobiegać lub zmniejszać ich nasilenie.
Poznaj najlepsze naturalne środki na poranne mdłości

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2021

Wiele kobiet cierpi na poranne mdłości. Zjawisko to może się nasilić w czasie ciąży, powodując obniżenie jakości życia i wpływając na ich dietę. Jednak nie musisz nawet zachodzić w ciążę, aby doświadczyć zmian żołądkowo-jelitowych.

Dzisiaj opowiemy Ci o serii naturalnych środków na poranne mdłości. Wiele z nich udowodniło swoją skuteczność w badaniach naukowych, choć trzeba sprawdzić swoją indywidualną tolerancję.

Naturalne środki na poranne mdłości

Oto kilka naturalnych środków na poranne mdłości, które możesz wypróbować samodzielnie.

Kobieta z jedną ręką na ustach, a drugą na brzuchu, z mdłościami.

Imbir

Korzeń imbiru ma wiele właściwości odżywczych. Jego spożywanie wiąże się z eliminowaniem stanów zapalnych oraz zwiększeniem utleniania tłuszczu, co przyczynia się do utraty wagi.

Ponadto, zgodnie z badaniem opublikowanym w Critical Reviews in Food Science and Nutrition , jedzenie imbiru na pusty żołądek skutecznie łagodzi nudności i zapobiega wymiotom. Jest to powszechny środek, który pacjenci po chemioterapii stosują, aby uniknąć niektórych żołądkowo-jelitowych skutków ubocznych.

Jednak kobiety, które regularnie cierpią na poranne mdłości, mogą również skorzystać z tego środka. Wszystko, co musisz zrobić, to zjeść kawałek korzenia imbiru i odczekać kilka minut, aby doświadczyć ulgi. Pamiętaj jednak, że powinieneś unikać tej techniki, jeśli bierzesz leki przeciwzakrzepowe.

Cytryna: jeden z najlepszych naturalnych środków na poranne mdłości

Cytryna to kolejny skuteczny naturalny środek na poranne mdłości. Wystarczy zapach cytrusów, choć najlepiej wycisnąć część soku do szklanki i rozcieńczyć wodą . Picie tej mieszanki przyniesie pozytywne rezultaty.

Niektórzy eksperci zalecają stosowanie środka aromaterapeutycznego opartego na cytrynie i pieprzu. Według badań opublikowanych w Iran Journal of Nursing and Midwifery Research, połączenie tych dwóch zapachów może okazać się bardzo skuteczne w leczeniu porannych mdłości.

Napar ziołowy, kolejny naturalny środek na poranne mdłości

Kolejnym na naszej liście naturalnych środków na poranne nudności i wymioty jest picie naparów ziołowych z samego rana. Możesz nawet wzmocnić efekt, dodając odrobinę rumianku lub mięty, ponieważ oba elementy mają właściwości wiatropędne i są korzystne dla układu pokarmowego.

Krakersy

To nie jest najlepsze w teorii rozwiązanie, ponieważ mówimy o żywności, która należy do ultra przetworzonych produktów przemysłowych. Jednak w niektórych przypadkach może ona zadziałać na uspokojenie porannych mdłości.

Krakersy pomagają zwiększyć poziom cukru we krwi, a hipoglikemia jest jedną z przyczyn tego uczucia dyskomfortu. Ponadto ich zawartość sodu wpływa również na ciśnienie krwi, podnosząc jego wartość. Dzięki tym dwóm właściwościom krakersów kobiety mogą odczuwać złagodzenie objawów.

Kobieta trzyma krakersa w jednej ręce, a jej ciężarny brzuch w drugiej.

Akupunktura

Chociaż dowody naukowe na ten temat są nieliczne, eksperci od akupunktury zapewniają nas, że w praktyce klinicznej ta technika osiąga wielkie postępy. Wprowadzając cienkie igły w celu stymulacji zakończeń nerwowych, specjaliści mogą pomóc w skutecznym złagodzeniu nudności.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli cierpisz na częste poranne nudności

Pomimo omówionych przez nas środków, należy pamiętać, że jeśli często cierpisz na poranne mdłości, warto skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzi on serię testów diagnostycznych, aby sprawdzić, czy nie ma u Ciebie podstawowej choroby, która mogłaby być przyczyną problemu.

W przeciwnym razie najlepiej będzie zastosować leczenie farmakologiczne, aby uniknąć odczuwania tego uczucia z samego rana. W ten sposób poprawi się jakość Twojego życia.

Poranne mdłości, problem mający swoje rozwiązanie

Jak wspomniano powyżej, istnieją różne naturalne środki o sprawdzonych właściwościach, które pomagają leczyć poranne mdłości. Jednak ważne jest, aby zwracać uwagę na nawyki związane ze stylem życia, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia tego nieprzyjemnego problemu.

Późne chodzenie spać i wczesne wstawanie może powodować częstsze lub bardziej intensywne nudności z powodu zaburzeń rytmu dobowego. Poziom stresu również może mieć wpływ. Z tego powodu ważne jest, aby poprawić swoje nawyki związane z odpoczynkiem, starając się promować zdrowe środowisko snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marx W, Ried K, McCarthy AL, Vitetta L, Sali A, McKavanagh D, Isenring L. Ginger-Mechanism of action in chemotherapy-induced nausea and vomiting: A review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Jan 2;57(1):141-146. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25848702/
  • Safajou F, Soltani N, Taghizadeh M, Amouzeshi Z, Sandrous M. The Effect of Combined Inhalation Aromatherapy with Lemon and Peppermint on Nausea and Vomiting of Pregnancy: A Double-Blind, Randomized Clinical Trial. Iran J Nurs Midwifery Res. 2020 Sep 1;25(5):401-406. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33344211/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.