Usypianie dziecka - 5 nietypowych sposobów

Usypianie dziecka - 5 nietypowych sposobów
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy kobieta jest w ciąży, nie może sobie nawet wyobrazić, jak ciężki będzie dla niej proces usypiania przyszłego, nowo-narodzonego maleństwa. Prawdą jest, że dzieci śpią tylko w tedy, kiedy tego potrzebują. Dorośli natomiast propagują usypianie dziecka w określonych godzinach. Powodów tego zachowania jest wiele, aby mogli odpocząć, czy wykonać inne prace domowe, które są niemożliwe do zrobienia, jeśli dziecko nie śpi. Dlatego tak ważne są techniki na usypianie dziecka.

Tak naprawdę, usypianie dziecka może być jedną z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych części macierzyństwa. Niestety nie ma określonej “instrukcji obsługi” jak uśpić swoją pociechę, bynajmniej takiej, która poskutkowała by na wszystkie niemowlaki na całym świecie. Istnieją natomiast pewne techniki, które zawsze możesz wypróbować. W praktyce może się okazać, że znalazłaś złoty środek, który stanie się Twoim magicznym sposobem na usypianie dziecka.

Usypianie dziecka – jak znaleźć złoty środek?

Połóż ciepły ręcznik w łóżeczku

Twoje dziecko ułożone na zimnym prześcieradle może czuć się bardzo niekomfortowo, zwłaszcza jeśli dopiero odstawiłaś je od swoich ciepłych ramion. Przykrycie niemowlaka kołdrą, również nie jest dobrym pomysłem. Koce i pościele zalecane są dla dzieci powyżej 1 roku, nawet i dwóch lat. Aby Twoje maleństwo czuło się ciepło i komfortowo wybierz bardzo popularne “śpiworki” lub ciepłą piżamkę.

Dobrym sposobem, aby łóżeczko pozostało ciepłe i przyjemne jest położenie ciepłego, suchego ręcznika na kilka minut przed położeniem dziecka. Po jego wyjęciu i ułożeniu Twojego maleństwa zagwarantujesz mu lepszy odpoczynek i bardziej komfortowy sen.

spokojny i komfortowy sen dziecka

Od czasu do czasu zmieniaj swoją rutynę

Dobrym pomysłem jest, aby oboje rodziców mogło uczestniczyć w usypianiu dziecka. Raz jedno, raz drugie. W takim wypadku nasz szkrab nie odmówi zaśnięcia mamie, czy tacie. Zamienność obowiązków jest bardzo ważna, dlatego warto od początku poświęcić temu uwagę.

To właśnie mamy spędzają więcej czasu ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi. W związku z tym, ich więź z noworodkiem tworzy się naturalnie i automatyczne. Pora snu będzie dobrym rozwiązaniem dla taty, który usypiając dziecko będzie miał okazję wejść w interakcję z maluchem.

Posługuj się swoim głosem

Dzieci są przyzwyczajone do głosu matki słuchając go od urodzenia. Dlatego warto jest ten fakt wykorzystać. Daj wsłuchać się maleństwu w Twój ciepły głos trzymając go na piersiach. Możesz zaśpiewać piosenkę, opowiedzieć historyjkę lub zwyczajnie coś zanucić. Poczucie wibracji twojego głosu i jego rezonans w klatce piersiowej pomoże Twojemu dziecku zasnąć i poczuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Kontroluj czas zasypiania

Zdarza się, że dziecko nie postępuje według jasnej i uregulowanej rutyny. Może to być spowodowane tym, że jeszcze takich zwyczajnie nie posiada. Dlatego Twoim zadaniem, jest wprowadzenie dziecka w dzienną i nocną rutynę, gdyż takie czynności pozwolą mu czuć się bezpiecznie, a Tobie ułatwią zadnie usypiania wedle ustalonego planu.

Co za tym idzie, każdego dnia będziesz musiała postępować zgodnie z tym samym harmonogramem. Zapytaj siebie, czy kładziesz dziecko do spania o odpowiedniej godzinie, czy nie za wcześnie, a może zbyt późno? Czy działasz wedle ustalonej rutyny, czy każdego dnia jest zupełnie inaczej?

rutyna niezbędnym elementem usypiania dziecka

Bądź elastyczna na potrzeby swojego dziecka

Nawet jeżeli codziennie wykonujesz te same rutynowe czynności, musisz pamiętać, aby być również lekko elastycznym w stosunku do potrzeb swojej pociechy. Powinnaś pamiętać, że czasem coś co działało na usypianie dziecka jednego dnia, wcale nie musi być skuteczne dnia następnego. Wynika z tego, że nie można się ograniczyć do jednej techniki i zawsze warto próbować czegoś nowego, jeśli właśnie to miałoby pomóc Twojemu maleństwu.

Zawsze powinnaś być elastyczna i dostosowywać odpowiednie metody stopniowo, aż znajdziesz idealne rozwiązanie dla siebie i Twojego noworodka. Rutyna jest niezwykle ważna, natomiast małe zmiany mogą stać się wybawieniem. Wyobraź sobie, że czasem zwykła zmiana godziny posiłków może Ci pomóc uzyskać pożądany efekt.

Jest to jedynie kilka wskazówek, które pomogą zarówno Tobie jak i Twojemu dziecku lepiej spać w nocy. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne i zupełnie wyjątkowe i to Ty musisz się dostosować do jego rytmu i potrzeb. Nie oznacza to jednak, że nie masz kontrolować sytuacji. To własnie Ty jesteś odpowiedzialna za wewnętrzny zegar Twojego dziecka. Pomóż mu zrozumieć, kiedy jest dzień, a kiedy noc – proces usypiania i spania będzie wtedy dla Was o wiele łatwiejszy.

Nigdy nie zmuszaj swojego dziecka do snu, jak również nie zostawiaj, aby płakało do wyczerpania i samo się “uśpiło”. Twoim zadaniem jest danie dziecku poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Twoje maleństwo potrzebuje Ciebie i Twojego ciepła, pamiętaj, że razem możecie dużo więcej!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.