Specjalne mleko modyfikowane dla niemowląt: co powinnaś o nim wiedzieć?

Karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy jest idealnym scenariuszem, ale czasami są powody, dla których nie możesz tego zrobić. Zatem dziś przyjrzymy się specjalnym mlekom modyfikowanym, opracowanym tak, by pomóc dzieciom z różnymi potrzebami.
Specjalne mleko modyfikowane dla niemowląt: co powinnaś o nim wiedzieć?
Sara Viruega Encinas

Napisane i zweryfikowane przez farmaceutka Sara Viruega Encinas.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W niektórych przypadkach pediatrzy mogą polecić specjalne mleko modyfikowane przystosowane dla niemowląt o bardziej specyficznych potrzebach, dla których zwykłe sztuczne mleko nie jest odpowiednie lub wystarczające.

W okresie laktacji najlepszym pokarmem dla noworodka jest niewątpliwie mleko matki. Jednak w wielu przypadkach i z różnych powodów matka będzie musiała sięgnąć także po mleko modyfikowane. Obecnie dostępne są również specjalne rodzaje mleka dla niemowląt o szczególnych potrzebach, na przykład dla wcześniaków lub dzieci z nietolerancją laktozy.

Karmienie piersią – zalety i możliwe problemy

Jak już powiedzieliśmy, mleko matki jest idealnym pokarmem dla dziecka w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Posiada ono wiele specjalnych właściwości, w tym na przykład:

  • Dostosowuje się do potrzeb każdego dziecka, zarówno pod względem ilości, jak i składu.
  • Pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia.
  • Wspomaga układ odpornościowy noworodka.
  • Może pomóc matce w powrocie do zdrowia po porodzie i przyspieszyć obkurczanie się macicy.
  • Zwiększa więź między matką a dzieckiem.

Jednak nie zawsze matka ma możliwość karmienia piersią noworodka. Istnieje wiele komplikacji, które mogą się pojawić, takie jak:

Karmienie piersią
  • Zapalenie sutków.
  • Pękanie sutków.
  • Niezdolność dziecka do przyssania się do brodawki sutkowej.
  • Zbyt mała ilość mleka w piersi.
  • Niekarmienie piersią może być również osobistą decyzją matki.

W każdym razie zawsze istnieją alternatywy doskonale dostosowane do potrzeb dziecka, takie jak mleko modyfikowane lub sztuczne. Istnieje również możliwość karmienia mieszanego, gdy naprzemiennie stosujesz mleko matki i mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane lub sztuczne

Mleko modyfikowane o specjalnej formule zostało starannie opracowane tak, aby jak najwierniej naśladować mleko matki. W ten sam sposób, w jaki mleko matki zmienia się, aby dostosować się do potrzeb dziecka w miarę jego wzrostu, mleko modyfikowane również dostosowuje się do każdego etapu karmienia dziecka.

Istnieją trzy główne rodzaje mleka modyfikowanego:

  • Początkowe: należy je stosować przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka.
  • Pośrednie: od 6 miesięcy do 1 roku życia. Po 6 miesiącach należy zacząć uzupełniać dietę w zboża, owoce i warzywa, ponieważ samo mleko modyfikowane nie wystarczy do prawidłowego rozwoju malucha.
  • Rozwojowe: od 12 miesięcy do 3 lat.

Jeśli zdecydujesz się na sztuczne karmienie lub nie masz co do tego możliwości, musisz uważać na przestrzeganie zasad higieny. Butelkę trzeba zawsze odpowiednio umyć, używając wody mineralnej lub przegotowanej z kranu.

Mleko w proszku jest w postaci suchej, musisz więc dodać łyżkę środka na każde 30 mililitrów gorącej wody (lub w innej proporcji zgodnie z zaleceniami producenta). Należy uważać na podgrzewanie butelki, ponieważ na przykład mikrofale nie nagrzewają produktu równomiernie, co może spowodować oparzenia.

Mleko o specjalnej formule

Jak powiedzieliśmy wcześniej, w zakresie mleka modyfikowanego istnieją specjalne jego rodzaje przystosowane dla niemowląt o bardziej specyficznych potrzebach, dla których zwykłe mleko modyfikowane nie jest wystarczające. W takich przypadkach pediatra zaleci najbardziej odpowiedni rodzaj produktu.

Przygotowywanie mleka

Niektóre z przypadków, w których konieczne jest użycie specjalnego mleka, to:

  • Wcześniaki. W takich przypadkach możesz użyć mleka modyfikowanego o wyższej gęstości kalorycznej, wyższej zawartości białka, tłuszczu i lepszej absorpcji. Takie mleko modyfikowane wzbogacone jest także o fosfor oraz witaminy A i D. Przeznaczone jest dla niemowląt o niskiej wadze.
  • Nietolerancja laktozy. Tutaj używamy mleka modyfikowanego bez laktozy, ponieważ takie dzieci nie mają laktazy, czyli enzymu jelitowego odpowiedzialnego za trawienie tego węglowodanu. Zamiast laktozy eksperci dodają inny węglowodan, zwykle maltodekstrynę.
  • Alergia na białko mleka krowiego. To mleko modyfikowane zawiera hydrolizaty białkowe – o zmienionej strukturze, dzięki czemu nie powodują one reakcji alergicznej. Białka mleka są już częściowo trawione, w mniejszych kawałkach, dzięki czemu jelita łatwiej je wchłaniają.
  • Regurgitacja. Istnieje mleko modyfikowane zapobiegające cofaniu się pokarmu, które zawiera środek zagęszczający zwiększający lepkość mleka w żołądku, aby uniknąć tego problemu u dziecka. Ma ono również niższą zawartość tłuszczu, co sprzyja szybszemu opróżnianiu żołądka. Kiedyś nazywano je formułami antyrefluksowymi, ale wykazano, że nie poprawiały one refluksu żołądkowo-przełykowego, a jedynie hamowały regurgitację i wymioty.
  • Spowolnione wchłanianie.
  • Niezdolność do trawienia tłuszczu.
  • Choroba serca.

Mleko modyfikowane: inne rodzaje dostępne na rynku

Istnieją również inne rodzaje specjalnego mleka modyfikowanego dla niemowląt, takie jak mleko sojowe, przydatne w przypadku galaktozemii (chociaż lekarze nie zalecają ich u dzieci poniżej 6 miesiąca życia). Inne rodzaje mleka modyfikowanego są przeznaczone do łagodzenia drobnych problemów trawiennych lub częstych objawów, takich jak zaparcia lub skurcze.

W każdym konkretnym przypadku pediatra oceni i określi najbardziej odpowiedni rodzaj mleka dla każdego dziecka. Tego rodzaju specjalnych preparatów nie należy stosować bez porady lekarza, ponieważ możemy narazić zdrowie naszych pociech narażając je na niedobory żywieniowe lub wręcz przeciwnie – nadmierne ilości pożywienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Satriano, R., Lopez, C., Tanzi, M. N., Jasinski, C., Rebori, A., Peregalli, F., … & Aria, R. (2012). Recomendaciones de uso de fórmulas y fórmulas especiales. Archivos de Pediatría del Uruguay83(2), 128-135.
  • Artazcoz, M. G. O. (2007). Lactancia artificial: técnica, indicaciones, fórmulas especiales. Pediatria integral, 318.
  • de Miguelsanz, J. M., Vicente, C. A., Temprano, M. M., & Hinojal, M. T. (2018). Principales fórmulas especiales utilizadas en lactantes. Acta pediátrica española76(3), 50-54.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.