Płacz Twojego dziecka - pięć sposobów, by go ukoić

Choć płacz dziecka może wzbudzać w rodzicach zaniepokojenie a nawet uczucie zagubienia, trzeba pamiętać, że nie należy tracić głowy. Postaraj się jak najszybciej zaradzić sytuacji, a Twój maluszek poczuje się lepiej.
Płacz Twojego dziecka - pięć sposobów, by go ukoić
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Płacz Twojego dziecka to z całą pewnością jedna z najtrudniejszych do rozwiązania sytuacji. Czasami, gdy nie znajdujemy sposobów, by szybko uspokoić płacz malucha, może on trwać całymi godzinami i staje się wręcz nie do zniesienia.

Czasami płacz Twojego dziecka rozpoczyna się wcześnie nad ranem i trwa aż do wschodu słońca. Niezależnie od tego, jak bardzo kochasz swoje dziecko, z całą pewnością bardzo martwi Cię ta sytuacja. Chcesz, żeby maleństwo czuło się dobrze i było zadowolone, ale nie masz pojęcia, jak to zrobić.

Pomożemy Ci.

Płacz Twojego dziecka – jak go ukoić?

Przede wszystkim musisz pamiętać o jednym – płacz Twojego dziecka zawsze ma jakiś powód. Jeżeli będziesz mieć to na względzie, proces uspokajania malucha będzie znacznie szybszy i sprawniejszy. Bardzo dużo zależy od cierpliwości i od więzi, jaką masz z maluchem.

Płacz Twojego dziecka świadczy o tym, że jest coś, co je niepokoi bądź z czego jest niezadowolone. Czasami jest to również forma prośby do rodziców o coś, czego chce lub potrzebuje. Pierwsze, co radzimy Ci, gdy usłyszysz płacz Twojego dziecka to zadbać o kontakt fizyczny z maluchem.

Weź dziecko na ręce, postaraj się je rozweselić. Potrzebuje ono wiedzieć, że jesteś gotowa o nie zadbać i czuć się bezpiecznie w Twoich ramionach mimo nieprzyjemnej przyczyny jego płaczu bądź złego samopoczucia.

Płaczące dziecko w ramionach matki

Zanim spróbujesz ukoić płacz Twojego dziecka musisz też pamiętać, że czasami ruchy, jakie wykonujemy instynktownie nie są najlepszą opcją. Bywa, że przynoszą efekty wręcz odwrotne do spodziewanych.

Bywa, że energiczne poruszanie tylko intensyfikuje płacz Twojego dziecka. Dlaczego? Otóż nie jest ono w dobrym humorze i nie ma ochoty kołysać się z jednej strony na drugą. Chciałoby raczej nieco spokoju i ukojenia.

Gdy przytulasz malca do piersi, postaraj się być jak najspokojniejsza. Niezależnie od stopnia niepokoju maluszka, jeśli Ty będziesz miała dobre nastawienie, z czasem i on się uspokoi. Poczuje się bezpiecznie a Twoje pieszczoty je uspokoją, dzięki czemu będziesz mogła na spokojnie ustalić przyczynę płaczu i ją usunąć.

W dalszej części artykułu podzielimy się z Tobą kilkoma sposobami na to, jak w kilka minut ukoić płacz Twojego dziecka.

Pięć sposobów na płacz

Tato z płaczącą córką
  • Nagła zabawa. Gdy Twoje dziecko jest blisko Ciebie, zaczynasz nagle się z nim bawić. Dzięki temu jego uwaga nagle skupi się na czymś innym – na wykonywanej przez Ciebie czynności oraz na Twoich ruchach. Możesz na przykład przedrzeć kartkę, pobawić się piaskiem, plasteliną bądź innym materiałem. Doskonale obniży to poziom stresu dziecka.
  • Kąpiel z bąbelkami. Kąpiel dziecka to jeden z najbardziej intymnych momentów w jego życiu. Dzieci zazwyczaj bardzo lubią się kąpać. Gdy Twoje dziecko płacze i nie masz pojęcia, dlaczego, wykąp je w ciepłej wodzie z relaksującymi olejkami eterycznymi z roślin takich jak cytryna, lawenda czy wanilia. Aromaterapia naprawdę działa: pomaga dziecku się odprężyć a potem spokojnie zasnąć.
  • Spacer na wolnym powietrzu. Weź dziecko na krótki spacer na dworze. Jest tam bowiem wiele czynników rozpraszających, które przyciągną jego uwagę i pomogą mu się odprężyć. Dzięki temu prawdopodobnie szybko zdołasz ukoić płacz Twojego dziecka.
  • Śpiew. Twój głos to jeden z najlepszych sposobów na komunikację z Twoim dzieckiem. Słuchało Cię ono bowiem już od momentu, gdy było w Twoim brzuchu. Maluch doskonale pamięta Twój głos, jego barwę i ton. Dlatego właśnie gdy nie jesteś w stanie znaleźć lepszego rozwiązania, śpiewaj dziecku delikatnym głosem. Przekaż mu w ten sposób całą miłość, jaką do niego czujesz.
  • Poprzednie kroki odniosą swój skutek, kiedy Twoje dziecko płacze i nie znasz tego przyczyny. Dlatego właśnie za każdym razem, gdy słyszysz płacz Twojego dziecka, upewnij się najpierw, że jest ono czyste, najedzone, nie odczuwa pragnienia i nie jest chore.

Pamiętaj też o jeszcze jednej kwestii – zupełnie tak samo jak Ty, Twoje dziecko płacze, aby sobie ulżyć w negatywnych emocjach. Czasami to właśnie one wywołują w dziecku płacz i nie ma w tym nic niepokojącego. Rodzice powinni w takich chwilach po prostu otoczyć dziecko miłością i czułością, na jakie zasługuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.