Odstawienie dziecka od piersi w nocy - kilka wskazówek

Dzisiaj pomożemy Ci rozwiązać Twoje wątpliwości związane z ważną kwestią, jaką jest odstawienie dziecka od piersi w nocy. A jest to okres w życiu dziecka, który zwykle zaczyna się w wieku od 4 do 6 miesięcy.
Odstawienie dziecka od piersi w nocy - kilka wskazówek
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia, 2021

Każde dziecko i każda sytuacja jest wyjątkowa. Jeśli jednak rozważasz odstawienie dziecka od piersi rozpoczynając od pory nocnej, to dziś zaprezentujemy Ci kilka wskazówek, które pomogą uczynić ten proces tak skutecznym, jak to tylko możliwe.

W chwili, gdy matka stwierdza, że nadszedł już najlepszy moment na odstawienie dziecka od piersi, narastają w jej umyśle liczne, w wielu wypadkach uzasadnione wątpliwości. Co więcej, może spotkać się także z wieloma zewnętrznymi opiniami, często sprzecznymi.

Ważne jest jednak to, aby matki pamiętały, że ostateczna decyzja należy do niej samej. Nie ma bowiem czegoś takiego, jak „odpowiedni” wiek na odstawienie dziecka od piersi. Jest to raczej w pełni osobista sprawa.

Tak samo wygląda cała sytuacja, gdy czujesz, że jesteś gotowa do odstawienia dziecka od piersi rozpoczynając stopniowo od pory nocnej. W takim przypadku z chęcią zaprezentujemy Ci kilka porad i wskazówek.

Bez względu na to, czy karmisz dziecko piersią, czy też dajesz mu już butelkę, nie musisz się spieszyć z tym procesem. Z czasem Twoje dziecko samo zrezygnuje z ssania piersi.

Jeśli jednak czujesz się zmęczona, rozdrażniona lub uważasz, że Twoje dziecko jest już fizycznie przygotowane na tę zmianę, to zapewne nadszedł dobry moment, aby rozpocząć odstawienie dziecka od piersi w porze nocnej.

Dzisiaj pomożemy Ci rozwiązać Twoje wątpliwości związane z tą niezwykle ważną dla zdrowia Twojego dziecka kwestią. A jest to ten okres w jego życiu, który zwykle zaczyna się w wieku od 4 do 6 miesięcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, zapraszamy do poświęcenia kilku minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Odstawienie dziecka od piersi i pytania, jakie narastają wokół tego zagadnienia

Poniżej omówimy sobie nieco dokładniej niektóre z najczęstszych pytań nurtujących matki. Zwłaszcza tych dotyczących procesu odstawiania dzieci od piersi w porze nocnej.

Jak mogę się dowiedzieć, czy moje dziecko jest już gotowe?

Najpierw po prostu zrelaksuj się! Każde dziecko jest inne. Jeśli Twoja pociecha jest już w wieku od 4 do 6 miesięcy, to zapewne nadszedł już dobry moment na to, by rozpocząć odstawienie dziecka od piersi w nocy. Do tego czasu większość dzieci otrzymuje już wystarczającą ilość kalorii w ciągu dnia, aby móc spokojnie spać do 5 lub 6 godzin bez przerwy.

Oczywiście nie oznacza to, że Twoje dziecko nie będzie budzić się częściej i domagać się zwyczajowej opieki. Jest to jednak bardziej nawyk, niż reakcja na jakąś potrzebę fizjologiczną. Twoje dziecko jest przyzwyczajone do częstego budzenia się w celu nakarmienia. Zatem będziesz potrzebować nieco czasu na zmianę tej części jego standardowej rutyny.

Karmienie piersią

Ponadto powinnaś zadać sobie pytanie, czy Twoje dziecko próbuje nawiązać z Tobą jakąś więź. Karmienie piersią to przecież coś więcej, niż samo tylko odżywianie.

Niektóre matki nie mogą spędzać zbyt wiele czasu ze swoimi dziećmi w ciągu dnia. Twoje dziecko może więc chcieć nadrobić ten stracony czas i połączyć się z Tobą w nocy.

Innym powodem, dla którego dziecko często się budzi, jest fakt, że zaczynają u niego wyrzynać się pierwsze ząbki. Jednocześnie Twój maluch może także odczuwać inny rodzaj dyskomfortu, np. być przeziębiony lub przechodzić inną zmianę rozwojową.

Z tych wszystkich powodów niezwykle ważne jest stopniowe, a nie gwałtowne odstawienie dziecka od piersi. Jest to czas, kiedy Twoje dziecko potrzebuje Ciebie i musi czuć się chronione. Ponadto, jeśli masz jakieś poważne wątpliwości co do tej kwestii, nie wahaj się porozmawiać o nich ze swoim pediatrą.

Jakie kroki muszę podjąć w tym celu?

Teraz podpowiemy Ci, jakie kroki powinnaś podjąć, aby skutecznie odstawić dziecko od piersi rozpoczynając od pory nocnej.

  • Weź pod uwagę uczucia swojego dziecka. Decydując się na odstawienie swego syna lub córki, musisz zrozumieć, że może to spowodować odczuwanie frustracji przez dziecko. Szanuj uczucia dziecka, które są przecież całkowicie zrozumiałe.
  • Nie zaprzeczaj swoim własnym uczuciom jako matki. Matki często odczuwają jednocześnie winę i ulgę. Staraj się nie być dla siebie zbyt surowa.
  • Przeanalizuj moment, w którym chcesz rozpocząć odstawienie dziecka od piersi w porze nocnej. Jeśli przechodzisz przez jakiś trudny okres, na przykład spodziewasz się kolejnego dziecka lub zaczynasz wysyłać swoją starszą pociechę do przedszkola – może to nie być najlepsza chwila na rozpoczęcie tak ważnej zmiany. W trakcie każdego delikatnego momentu lub okresu, którego doświadcza Twoja rodzina, najlepiej będzie po prostu zrezygnować w tej chwili z inicjacji procesu odstawiania dziecka.
  • Twoje dziecko potrzebuje więcej uwagi i przywiązania, aby zrekompensować tę nową dla niego sytuację.
  • Oferuj mu dużo jedzenia i napojów. Kiedy Twoje dziecko budzi się i chce zostać nakarmione, zaoferuj mu atrakcyjne alternatywy, takie jak mleko, mleko modyfikowane lub woda.
  • Umieść dziecko w jego własnym łóżeczku. Emocje związane z dorastaniem lub spaniem z rodzeństwem lub w innym pokoju mogą ułatwić ten proces. Twoje dziecko nie powinno jednak postrzegać tego jako obowiązku. I nie należy postrzegać tego jako problemu, jeśli występuje u niego naturalny opór.
  • Zaangażuj swojego partnera w proces odstawienia dziecka od piersi. Proces ten jest zwykle znacznie bardziej skuteczny, gdy ojcowie rozumieją, co ta zmiana implikuje dla ich dzieci. Mężczyźni powinni wkroczyć także po to, aby pocieszyć swoje dzieci, gdy są one zdenerwowane, oferując im rozrywkę, uczucie i wsparcie.
  • Cofnij się lub zatrzymaj w razie potrzeby. Ważne jest to, aby być zawsze elastyczną i chętną do dostosowywania się, jeśli coś nie zadziała od razu. Nawet jeśli jesteś pewna swojej decyzji, zawsze możesz zrobić krok do tyłu i poczekać trochę dłużej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Odstawienie dziecka od piersi okiem ekspertów

Wielu ekspertów z całego świata wielokrotnie wyrażało swoją opinię na ten temat. Na przykład Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) zaleca wyłącznie karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Ponadto zaleca ona kontynuowanie karmienia piersią – wraz z dietą uzupełniającą – aż dzieci będą miały co najmniej 2 lata.

Pediatra dr Richard Ferber porusza także ten problem w swojej książce „Rozwiąż problemy swego dziecka ze snem” (oryg. Solve Your Child’s Sleep Problems). Według dr. Ferbera niepotrzebne budzenie się kilka razy w nocy może prowadzić do rozwoju zaburzeń snu.

Teoria dr. Ferbera stwierdza, że jeśli dziecko budzi się kilka razy w nocy, aby coś zjeść lub z powodu problemów trawiennych, może to spowodować błędne koło. Będzie ono miało postać chęci jedzenia jeszcze większych ilości i jeszcze częściej.

I na koniec pediatra dr William Sears podkreśla korzyści płynące z nocnego karmienia we wzmacnianiu więzi między małym dzieckiem, a jego rodzicami. Zachęca rodziców, aby nie przeprowadzali nocnego odstawienia od piersi ani nie odstawiali dziecka tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Oczywiście o ile nocne karmienie nie stanowi większego problemu dla całej rodziny.

Matka i dziecko

W swojej książce „Poradnik dotyczący snu dziecka” (oryg. The Baby Sleep Book) dr Sears przedstawia strategie pozwalające skutecznie uśpić dziecko i karmić je w łóżku tak, aby ułatwić rodzicom codzienne funkcjonowanie.

Podsumowując, wszystko, co przedstawiliśmy powyżej powinnaś traktować jako po prostu sugestie i opinie. Jak każda inna decyzja rodzicielska, decyzja o tym, kiedy i czy odstawić dziecko od piersi w porze nocnej, należy do Ciebie. I tylko do Ciebie. Rób zatem to, co uważasz za najlepsze dla siebie i swojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vandale-Toney, S., Rivera-Pasquel, M. E., KAGEYAMA-ESCOBAR, M. D. L. L., Tirado-Gómez, L. L., & López-Cervantes, M. (1997). Lactancia materna, destete y ablactación: una encuesta en comunidades rurales de México. Salud Pública de México, 39, 412-419. https://www.scielosp.org/article/spm/1997.v39n5/412-419/
  • Klein, M. (1936). El destete. Obras completas de M. Klein.
  • La lactancia materna de madre a madre. Lactando.org. 2018. http://www.lactando.org/wp-content/uploads/Lactando_Capitulo-22.pdf
  • María Marlen Avalos González, C. (2011). Comportamiento de algunos factores biosociales en la lactancia materna en los menores de un año. Revista Cubana de Medicina General Integral
  • Rosa Niño, M., Gioconda Silva, E., & Eduardo Atalah, S. (2012). Factores asociados a la lactancia materna exclusiva. Revista Chilena de Pediatria. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0370-41062012000200007&lng=en&nrm=iso&tlng=en

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.