Dieta matki karmiącej - dowiesz się o niej więcej!

Dieta matki karmiącej - dowiesz się o niej więcej!

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2021

Dieta matki karmiącej owiana jest wieloma mitami. Jeden z nich dotyczy tego, jak spożywane produkty wpływają na ilość i jakość wydzielanego mleka.

Dlatego też zdecydowaliśmy się zapytać ekspertów, co matki karmiące powinny powinny jeść w czasie laktacji?

Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrów i Hiszpańskie Towarzystwo Pediatryczne zalecają karmienie niemowląt jedynie mlekiem matki. Organizacje te podają, że jest to  pokarm niezbędny dla optymalnego rozwoju i zdrowia dziecka.

Mleko matki syci głód niemowlęcia i zapewnia mu dobre samopoczucie. W pierwszych 6 miesiącach życia dziecko powinno spożywać jedynie mleko z piersi, poza wyjątkowymi przypadkami, gdy konieczne jest zastosowanie substytutów czy suplementów.

Karmienie piersią owiane jest wieloma mitami. Wiele z nich obalamy w artykułach zamieszczonych na naszym portalu. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tego procesu pełniącego tak ważną funkcję w rozwoju dziecka i budowaniu więzi matka-dziecko.

Dieta matki karmiącej: co jeść?

Przede wszystkim, zaleca się przestrzeganie zbilansowanej diety. Innymi słowy, powinna ona zawierać produkty reprezentujące całą piramidę żywieniową (białka, węglowodany, zboża, ziarna, warzywa i owoce).

Zasadniczo kobiety karmiące piersią powinny spożywać o 500 kalorii więcej niż zwykle, gdyż produkcja mleka jest procesem energochłonnym. Jednak przede wszystkim powinny one przestrzegać zbilansowanej diety i jeść mało, a często.

Najlepiej 5 posiłków dziennie opartych na świeżych, naturalnych, nieprzetworzonych produktach.

Zdrowa żywność

Ryby i chude mięso

Kwasy Omega-3 zawarte w rybach i owocach morza zalecane są matkom karmiącym, gdyż przyczyniają się one do zdrowego rozwoju mózgu, zmysłów i organów. Dieta zawierająca trzy porcje ryby w tygodniu (na przykład łososia, tilapii, owoców morza i innych ryb zimnowodnych) jest optymalna.

Do tego warto jeść chude mięso, drób i wołowinę. Przygotowuj mięso na parze, na grillu lub w piekarniku. To zdrowsze od smażenia. Unikaj jedzenia konserw i ryb o wysokiej zawartości rtęci takich jak tuńczyk czy okoń.

Soki i woda

Pij naturalne soki, koktajle i napary bez cukru. Wybieraj napoje z burakiem, truskawkami i owocami sezonowymi o wysokiej zawartości witamin. Jedz maksymalnie dużo owoców. Unikaj picia  pasteryzowanych soków i nie przesadzaj z ilością mleka krowiego oraz nabiału, gdyż zawierają alergeny.

Pij więcej wody i trzymaj się zalecanych dwóch litrów dziennie. Uważaj na soki cytrusowe, gdyż mogą spowodować nadkwasotę u dziecka lub zakwasić mleko.

Owoce

Zboża i ziarna

W tym okresie warto zwiększyć spożycie ziaren i pełnych zbóż. Wysoka zawartość błonnika wspomoże trawienie twoje i dziecka.

Warzywa

W czasie karmienia piersią trzeba jeść więcej warzyw, szczególnie tych zielonych i pomarańczowych. Jednak uważaj na cebulę, czosnek, brukselkę i kalafiora, gdyż te podrażniają dziecko i powodują kolki.

Dieta matki karmiącej: czego unikać

  • Alkohol jest zakazany w diecie matki karmiącej. Kieliszek wina czy jedno piwo zbytnio nie zaszkodzą, ale obniżą jakość mleka produkowanego w kolejnych godzinach po ich spożyciu. Unikaj więc alkoholu.
  • Kofeina. Unikaj picia kawy i energetyków, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na układ nerwowy dziecka.
  • Czekolada i cukierki. Ogranicz spożycie cukru. Zastąp do miodem czy słodzikiem. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zjedz to przez 14.

Zwracają więc uwagę na to, co jesz i przyglądaj się reakcjom dziecka, by szybko interweniować w razie wystąpienia alergii.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.