Jak zamienić wspólne spanie z dzieckiem na jego zasypianie w łóżeczku?

Wielu rodziców martwi się tym, jak zakończyć wspólne spanie z dzieckiem. Mają wątpliwości, kiedy jest najlepszy czas i jak to zrobić. Oto kilka porad!
Jak zamienić wspólne spanie z dzieckiem na jego zasypianie w łóżeczku?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Obecnie wielu rodziców decyduje się na wspólne spanie z dzieckiem. Jest to spanie w tym samym łóżku z dzieckiem lub we własnej sypialni ze wstawionym łóżeczkiem dziecięcym. Jednak gdy nadejdzie odpowiedni moment, chcemy, aby nasze dzieci zaczęły spać we własnym pokoju.

Czy chcesz wiedzieć, jak zamienić wspólne spanie z dzieckiem na jego zasypianie w łóżeczku bez traumatyzowania malucha? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w osiągnięciu tego ważnego etapu.

To duża zmiana dla rodziny, ale trzeba to zrobić poprawnie, aby nie sprawiało to dziecku problemów. Te wskazówki pomogą Ci zrobić to stopniowo i uniknąć nadmiernego stresu. Chcesz wiedzieć, jak zakończyć wspólne spanie z dzieckiem? Przeczytaj nasz artykuł, by się tego dowiedzieć.

Jak zakończyć wspólne spanie z dzieckiem bez traumy dla malucha?

Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca wspólnego spania. Ponadto podkreśla, że musisz zapewnić odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby zmniejszyć ryzyko uduszenia lub zadławienia maleństwa.

Kobieta śpiąca z dzieckiem.

Jednak z drugiej strony jest wielu specjalistów, którzy uważają, że wspólne spanie z dzieckiem przynosi ogromne korzyści zarówno niemowlęciu, jak i matce:

  • Niemowlęta przebywające z matką mniej płaczą i odczuwają mniejszy niepokój, ponieważ czują się bezpieczne i chronione.
  • Wspólne spanie z dzieckiem wzmacnia więź emocjonalną między rodzicami a noworodkiem.
  • Dziecko śpi głębiej.
  • Budzi się mniej razy. Ponadto, kiedy się obudzi, zasypianie zajmuje mniej czasu.
  • Matka również lepiej i dłużej odpoczywa.
  • Wspólne spanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

Kiedy nadejdzie odpowiedni moment a dziecko urośnie, rodzice i maluch nie czują się już komfortowo w łóżku. Wiele dzieci zaczyna potrzebować wtedy własnej przestrzeni i niezależności.

Kiedy i jak zrezygnować ze wspólnego spania bez narażania dziecka na traumę?

Nie ma dokładnego momentu na skorzystanie z tej szansy. Ważne jest to, że jest to ta chwila, w którym zdecydowałeś lub widzisz, że Twoje dziecko jest na to gotowe. Ten moment zaczyna się, gdy maluch dorośnie i potrzebuje więcej miejsca w łóżeczku.

A to oznacza, że kopie i dużo się porusza, co powoduje, że rodzice nie śpią dobrze. To wtedy muszą on ocenić, czy nadszedł właściwy czas, by zakończyć wspólne spanie z dzieckiem, czy nie.

Ponadto ważne jest stopniowe wprowadzanie tej zmiany. Ten krok wiąże się z wieloma zmianami dla dziecka, dlatego musimy być zawsze świadomi jego potrzeb.

Wskazówki dotyczące bezurazowego przejścia do wspólnego spania dla dzieci

Dziecko śpiące między rodzicami.

Przenieś łóżeczko do sypialni rodziców

Przenieś malucha z łóżka rodziców do jego łóżeczka, ale ustaw je w pokoju rodziców. Gdy dziecko dobrze się wyśpi i zaakceptuje tę zmianę, możesz następnie przenieść łóżeczko do jego pokoju.

Ustanów dobrą rutynę snu

Bardzo ważne jest, aby rytuał przed snem był przewidywalny i taki, do którego dziecko jest przyzwyczajone. Na przykład jecie kolację, potem pora na kąpiel, czytasz dziecku bajkę, a potem idzie ono spać.

Upewnij się, że to postęp

Musimy pamiętać, że dziecko odkąd się urodziło, zawsze było w pobliżu mamy i taty. Oznacza to, że musimy być cierpliwi i elastyczni. Gdy po raz pierwszy zabierasz je do jego pokoju, zostań z nim, aż zaśnie.

Nigdy nie pozwól mu płakać

Kiedy dziecko jest w swoim pokoju i płacze, idź i zobacz, co się dzieje. Jeśli pozwolisz mu płakać, pozwolisz mu takę popaść w silny niepokój, a wtedy nie będzie ono miało wystarczająco dużo odpoczynku. Możesz je popieścić i rozmawiać z nim, aż zaśnie.

Staraj się nie wycofywać z tej zmiany

Jeśli wyjmiesz je z łóżeczka, ponieważ ma kiepską noc, bardzo utrudni to cały proces.

Nie karć dziecka za płacz lub wstawanie w nocy

Każde dziecko ma swój rytm i potrzeby, które należy szanować. Dziecko potrzebuje, abyś pomógł mu dostosować się z miłością i uczuciem do tej nowej i nieznanej sytuacji.

Końcowe przemyślenia na temat przejścia ze wspólnego spania do łóżeczka dziecka

Oto kilka wskazówek, których możesz użyć, aby zakończyć wspólne spanie z dzieckiem bez powodowania stresu u maluchów. Pamiętaj, że w tym czasie odpoczynek może nie być tak dobry i może być gorszej jakości. Ale najważniejsza jest konsekwencja. W ten sposób sytuacja ta stanie się normalna dla wszystkich.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.