Jak spać, żeby się wyspać w czasie ciąży?
Dla kobiet w ciąży jedną z większych bolączek jest problem jak spać, żeby się wyspać. Czasem problem polega na niemożności zaśnięcia, a czasem polega na płytkim śnie i niemożliwości znalezienia sobie wygodnej pozycji w łóżku. Spać trzeba, żeby zregenerować siły, dlatego postaramy się dać Ci kilka wskazówek.
Problemy ze snem często są jednym z pierwszych objawów bycia w ciąży. Jeśli masz nudności, które uniemożliwiają zaśnięcie, jesteś cały czas pobudzona, masz napady gorąca, dopada Cię bezsenność – możliwe, że Twój organizm chce Ci coś przez to powiedzieć.
Jak spać, żeby się wyspać w czasie ciąży – porady
- Eksperci doradzają spanie na lewym boku. Takie ułożenie pomaga krwi i substancjom odżywczym swobodniej dotrzeć do dziecka. W tej pozycji wydajniej pracują też nerki.
- Stosuj właściwą dietę. Powinnaś ograniczyć spożywanie słodyczy, picie kawy, herbaty i napojów gazowanych. Szczególnie unikaj tych produktów popołudniami i wieczorami. Uchroni Cię to przed częstymi spacerami do łazienki w nocy.
- Unikaj potraw ostrych i ciężkostrawnych. Jest bardzo ważne, aby w Twojej diecie było ich jak najmniej, szczególnie nie jedz takich potraw przed pójściem spać, gdyż łatwo mogą spowodować niestrawność.
- Rób drzemki w ciągu dnia. Staraj się robić 30-minutowe drzemki w ciągu dnia. Dzięki nim polepszy się Twoja pamięć, a organizm lepiej się zregeneruje.
- Nie ćwicz wieczorami ani w nocy. Zawsze ćwicz rano lub ciągu dnia, tak aby Twoje ciało miało czas na wyciszenie i uspokojenie po wysiłku fizycznym. Ćwiczenia mogą sprawić, że będziesz zbyt zmęczona, żeby zasnąć.
- Spróbuj technik relaksacyjnych. Dzięki nim łatwiej pozbędziesz się stresu. Zainteresuj się jogą czy medytacją – takie aktywności sprzyjają uspokojeniu się umysłu.
- Znajdź swój wieczorny rytuał. Może to być na przykład wieczorna kąpiel, słuchanie ulubionej muzyki czy czytanie książki przed pójściem do łóżka. Powtarzaj to co wieczór, aby Twój organizm się przyzwyczaił, wówczas łatwiej będzie Ci zasnąć.
- Zaaranżuj sypialnię tak, aby była przyjemnym i wygodnym miejscem. Załóż zasłony, jeśli trzeba ograniczyć nadmierne nasłonecznienie, uszczelnij okna, żeby dźwięki z zewnątrz nie przeszkadzały Ci spać.
- Używaj sypialni tylko do spania. W sypialni często ogląda się telewizję, albo pracuje na komputerze – unikaj tego. Jeśli będziesz używać sypialni tylko do spania, Twój organizm się do tego przyzwyczai i łatwiej mu będzie zasnąć.
- Słuchaj muzyki relaksacyjnej. Jeśli masz problem z zaśnięciem włącz sobie spokojną, relaksacyjną muzykę. To pomoże Twojemu umysłowi wyciszyć się i zasnąć.
Najlepsze pozycje do spania w czasie ciąży
Istnieją pewne pozycje ułożenia ciała, które sprawiają, że będziemy się czuć bardziej komfortowo i będziemy spać lepiej w czasie ciąży. Oto kilka przykładów:
- Spanie na boku z poduszką między nogami. Taka pozycja jest szczególnie polecana. Sprawia ona, że kręgosłup jest wyprostowany. Zapobiega utrzymywaniu ciężaru jednej nogi na drugiej nodze. Jeszcze lepiej jeśli wykorzystamy tu podłużną poduszkę. Dzięki niej również brzuch będzie amortyzowany.
- Ułożenie nóg na poduszkach. W czasie ciąży skurcze i bóle nóg są typowym zjawiskiem. Położenie nóg kilka centymetrów wyżej, np. na poduszkach, zapewni lepsze krążenie krwi w żyłach. Dzięki temu można uniknąć skurczy, zapobiega to także wystąpieniu żylaków.
- Odpowiedni materac. Zdaniem znanego lekarza położnika doktora Agustina Conde-Agudelo bardzo ważne jest, aby materac właściwie wspierał kręgosłup. Według niego materac tak twardy jak podłoga czy stół tak samo źle działa na kręgosłup jak miękki materac, który nie daje kręgosłupowi żadnego wsparcia ani stabilizacji. Dobry materac powinien wspierać cały kręgosłup.
Dziecko nosisz pod sercem przez dziewięć miesięcy, w ramionach przez trzy lata, a w sercu całe życie.
Powyższe porady z pewnością będą pomocne, gdy będziesz mieć problem z zasypianiem w czasie ciąży. Musisz pamiętać, aby nie spać w pozycjach, które są niezdrowe dla Ciebie i dla Twojego dziecka. Jeśli masz wątpliwości co do jakichkolwiek z powyższych informacji koniecznie zasięgnij opinii lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bazalakova, M. (2017). Sleep Disorders in Pregnancy. Seminars in Neurology. https://doi.org/10.1055/s-0037-1608843
- Mindell, J. A., Cook, R. A., & Nikolovski, J. (2015). Sleep patterns and sleep disturbances across pregnancy. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/j.sleep.2014.12.006
- Pien, G. W., & Schwab, R. J. (2004). Sleep disorders during pregnancy. Sleep. https://doi.org/10.1093/sleep/27.7.1405