Czy wiesz, czym są gruczoły Montgomery'ego?

Gruczoły Montgomery'ego pełnią bardzo ważną funkcję podczas laktacji. Czy wiesz co to jest? Dowiedz się w następnym artykule.
Czy wiesz, czym są gruczoły Montgomery'ego?

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2021

Gruczoły Montgomery’ego nie są dobrze znanymi częściami ludzkiego ciała. Pełnią jednak istotne funkcje, które są modyfikowane w zależności od potrzeb organizmu.

Zostały  one nazwane na cześć irlandzkiego położnika, który opisał je po raz pierwszy w 1837 roku. W naszym dzisiejszym artykule powiemy Ci, czym są gruczoły Montgomery’ego i jaka jest ich funkcja.

Czym są gruczoły Montgomery’ego?

Gruczoły Montgomery’ego to gruczoły łojowe, które wyglądają jak małe wypukłości wokół brodawek sutkowych, a dokładniej w otoczce. Nie wszystkie kobiety są w stanie je łatwo rozpoznać, jednak w czasie ciąży łatwiej je wykryć. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz drobne wypukłości lub guzki w otoczce, ciemnym obszarze brodawki sutkowej.

Liczba gruczołów może się różnić w zależności od danej kobiety, podobnie jak ich wielkość. Średnio na piersi znajduje się zwykle od 10 do 20 gruczołów otoczkowych.

 

Funkcje gruczołów Montgomery’ego

Jedną z najważniejszych funkcji gruczołów Montgomery’ego jest wspomaganie nawilżenia i utrzymywanie zarazków z dala od sutków.

W rzeczywistości, gdy kobieta karmi piersią, wytwarzane w niech wydzieliny pomagają zapobiegać zanieczyszczeniu mleka matki, zanim zostanie ono połknięte przez niemowlę.

Zmiany w gruczołach Montgomery

Kobieta trzymająca kalendarz z zaznaczonymi dniami jej okresu.

Gruczoły Montgomery’ego mogą ulegać zmianom w wyniku zmian hormonalnych, wśród których wyróżniają się następujące procesy:

Niektóre przyczyny powiększenia, niezwiązane ze zmianami hormonalnymi, obejmują:

  • Stres.
  • Rak piersi.
  • Leki.
  • Ciasne ubrania.
  • Nadmierna stymulacja sutków.
  • Zmiany fizyczne, takie jak nagła utrata lub przyrost masy ciała.

Zmiany w trakcie ciąży

Musisz wiedzieć, że zmiany w gruczołach sutkowych mogą być jedną z pierwszych oznak ciąży. W rzeczywistości niektóre kobiety zauważają je, zanim jeszcze minie czas miesiączki.

Poniżej opisano niektóre wczesne objawy, które mogą towarzyszyć powiększonym gruczołom Montgomery’ego:

  • Powiększone lub tkliwe piersi.
  • Poranne mdłości.
  • Zmęczenie.
  • Obrzęk.
  • Zaburzenia nastroju.

Z biegiem czasu, gdy organizm kobiety przygotowuje się do karmienia piersią, powiększa się również rozmiar gruczołów, a także zmienia się rozmiar i pigmentacja brodawek sutkowych.

Zmiany w gruczołach Montgomery’ego podczas laktacji

Jedną z wielkich korzyści oferowanych przez gruczoły Montgomery’ego jest nawilżenie brodawki sutkowej podczas laktacji, co pozwala uniknąć urazów i dyskomfortu. Wynika to z rodzaju wydzielanej przez nie substancji łojowej i antybakteryjnej.

W związku z tym kobiety karmiące piersią powinny myć lub opłukiwać brodawki mydłem i wodą podczas codziennego prysznica. Ważne jest, aby unikać roztworów dezynfekujących lub produktów, które mają tendencję do wysuszania lub podrażniania skóry.

Infekcje gruczołów Montgomery’ego

Podobnie jak w przypadku wszystkich organów, gruczoły Montgomery’ego mogą zostać zablokowane, zaognione i zainfekowane. Zgodnie z publikacją Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrii, za każdym razem, gdy zauważysz obrzęk, zaczerwienienie, ból lub jakiekolwiek nietypowe zmiany w okolicy brodawki sutkowej, powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Jeśli widoczne jest krwawienie, wydzielina ropna, czujesz swędzenie lub jakikolwiek rodzaj wysypki wokół brodawki sutkowej, należy również skonsultować się ze specjalistą.

Istnieją również rzadsze zmiany, które mogą być oznakami lub objawami raka piersi. Są to:

  • Twarde grudki w piersi.
  • Wgłębienie na powierzchni.
  • Zmiany wielkości lub kształtu brodawki lub piersi.
  • Powiększone węzły chłonne pachowe.
  • Sączenie się z sutków.

Dbaj o otoczkę sutków i gruczoły Montgomery’ego

W okresie karmienia piersią otoczka może doznać urazu prowadzącego do powstania pęknięć. Może to wpływać na zdrowie kobiety w ciąży i zakłócać karmienie piersią.

Jednym ze sposobów uniknięcia tej sytuacji jest przestrzeganie pewnych wskazówek, aby zapewnić odpowiednią higienę obszaru:

  • Zawsze unikaj ściskania gruczołów Montgomery’ego, gdy powiększają się i wyglądają jak pryszcze z płynną zawartością. Kiedy skóra pęka, może powodować bolesny dyskomfort i otwierać przejście dla różnych zarazków.
  • Stosuj odpowiednie nawyki higieniczne podczas karmienia piersią, które nie wymagają mydła ani środków dezynfekujących wysuszających skórę.
  • Nie używaj produktów ściągających, ponieważ mogą one zmienić główną funkcję gruczołów polegającą na wytwarzaniu wydzielin ochronnych.
  • Użyj własnego mleka z piersi, aby posmarować obszar i stymulować jego nawilżenie.
Kobieta w ciąży myjąca brzuch pod prysznicem.

Gruczoły Montgomery’ego i ich znaczenie

Gruczoły Montgomery’ego nie są oznaką choroby i nie należy ich uważać za rzadkie objawy powierzchni skóry.

Odgrywają raczej istotną rolę podczas karmienia piersią, powiększając się i stopniowo zmniejszając, gdy okres karmienia piersią ustaje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ackerman AB, Penneys NS. Montgomery’s tubercles. Sebaceous glands. Obstet Gynecol. 1971 Dec;38(6):924-7. PMID: 5125445.
  • NAESLUND J. The function of Montgomery’s tubercles. Acta Obstet Gynecol Scand. 1957;36(4):460-7. doi: 10.3109/00016345709157417. PMID: 13487292.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.