Jak rozwijać talent artystyczny u dziecka?

Jak rozwijać talent artystyczny u dziecka?
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rodzice muszą nauczyć się odkrywać i rozwijać talent artystyczny u dziecka. Wiek przedszkolny to świetny moment aby dowiedzieć się jakie są jego umiejętności.

Gdy zaczniemy myśleć o przedszkolakach, zorientujemy się, że rysowanie to jeden z sposobów na wyrażanie kreatywności przez dzieci.

Rysowanie pomaga dziecku rozwijać się w obszarze emocjonalnym, poznawczym i społecznym. To również sposób komunikacji. Być może o tym nie wiesz, ale możesz rozwijać talent artystyczny u dziecka w wieku przedszkolnym.

Spontaniczne rysowanie w przedszkolu umożliwia dzieciom wyrażanie swoich pomysłów na temat rzeczy, które je otaczają i innych osób. Dlatego też powinniśmy zachęcać je do rozwijania tego talentu.

Poznajmy kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci jak rozwijać talent artystyczny u dziecka w wieku przedszkolnym.

Jak rozwijać talent artystyczny u dziecka w wieku przedszkolnym?

Jeśli chcesz, aby coś robiło, rób to sama

Pamiętaj, że rodzice stanowią pierwsze wzory do naśladowania dla dzieci i najlepsze przykłady. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dziecko rozwinęło swój talent artystyczny i zaczęło rysować, to jako rodzic musisz być pierwszą osobą, która weźmie do dłoni pędzel (lub ołówek).

Dzieci z pomalowanymi dłońmi

Komunikacja z dzieckiem odgrywa niezwykle ważną rolę. Dzięki temu maluch jest w stanie zrozumieć co robisz, gdy będzie się Tobie przyglądało. Przekonasz się, że zacznie Cię szybko naśladować.

Istotna jest praca nad dobrymi rzeczami, które jesteśmy w stanie zrobić. Nigdy nie należy mówić, że nasza sztuka czy sztuka innej osoby nie jest dobra. Zwracaj uwagę na pozytywne aspekty tego co sama rysujesz i co rysuje Twoje dziecko.

Jeśli dziecko zauważy, że jesteś pewna tego, co robisz, również będzie odczuwało większą pewność siebie. Nie chodzi o bycie artystą, ale o wzbudzenie w dziecku zainteresowania i zachęcenie go do wyrażania siebie przez sztukę.

Poznaj techniki, które pomogą Ci rozwijać talent artystyczny u dziecka

Kiedy ustalisz już rutynę malowania, kolorowania i rysowania, powinnaś wypróbować inne techniki.

Zawsze warto poszukiwać nowych pomysłów, aby nie robić ciągle tej samej rzeczy. Nie powinniśmy ograniczać się do malarstwa temperowego czy rysowania ołówkiem albo kredkami. Doskonale sprawdzi się również kreda, długopisy, a nawet malowanie palcami.

Musisz dać dziecku możliwość dokonania wyboru i samodzielnego odkrywania. Zapewnianie mu przestrzeni na swobodne tworzenie tego, czego pragnie, to doskonały sposób na rozwijanie talentu artystycznego dziecka uczęszczającego do przedszkola.

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem

Jeden ze sposobów na zachęcenie dziecka do rysowania stanowi okazanie zainteresowania tym, co rysuje. Możemy zachęcać je do poprawiania swoich umiejętności, ale wystarczy powiedzieć “jak ładnie” na widok jego prac plastycznych.

Warto porozmawiać o szczegółach jego rysunków lub obrazów, ich kolorach oraz zasugerować co jeszcze maluch może narysować.

Siedzenie bez ruchu i rysowanie na kawałku papieru nie zawsze może interesować dziecko. Właśnie dlatego powinniśmy starać się zawsze sugerować coś nowego do robienia.

Najlepiej jest dowiedzieć się co interesuje dziecko i co chciałoby robić. Po prostu zapytaj je i wysłuchaj jego odpowiedzi. Komunikacja to klucz.

Malująca dziewczynka - jak rozbudzić w dziecku talent artystyczny?

Pamiętaj o jego wieku

Jako rodzice musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego co dziecko jest w stanie malować i rysować w zależności od jego wieku. Istnieją wyraźne etapy rozwoju artystycznego dziecka:

  • Na początku, kiedy jest bardzo małe, zacznie od bazgrania.
  • Następnie stopniowo będzie się rozwijało i zacznie rysować oraz malować bardziej realistyczne rzeczy.
  • W okolicach trzeciego roku życia będzie w stanie zacząć łączyć linie.
  • Między trzecim a czwartym rokiem życia zacznie tworzyć bardziej realistyczne obrazki. To naturalna ścieżka rozwoju, której muszą być świadomi rodzice.

Wykaż się cierpliwością

Jeśli dziecko jest bardzo małe, to będzie w stanie koncentrować się przez bardzo krótki czas. Dlatego okaż im cierpliwość i nie zmuszaj ich do malowania czy kolorowania. Lepiej będzie dać mu czystą kartkę papieru i pozwolić mu robić co chce niż kupić mu książkę z kolorowankami.

Jeśli nie ma ochoty na rysowanie, nie ma to znaczenia. Możesz odłożyć je na drugi dzień, kiedy będzie miało na to ochotę. Pragnienie malowania lub rysowania musi wyjść od dziecka.

I w końcu pamiętaj, że talent artystyczny nie oznacza błyskotliwości czy perfekcji. Ważne, aby dziecko lubiło to robić, dobrze się bawiło i rozwijało dzięki temu swoją kreatywność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Karnes, Merle B., y Angela R. Taylor. Preschool Talent Assessment Guide. (1978).
  • Jin, Suk-un, y John F. Feldhusen. Parent identification of the talents of gifted students. Gifted Education International. (2000).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.