"Super Tata" - 5 wskazówek, które pomogą Ci otrzymać ten tytuł

"Super Tata" - 5 wskazówek, które pomogą Ci otrzymać ten tytuł
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2018

Bycie ojcem jest trudne. Czasami możesz odnieść wrażenie, że nie jesteś aż tak bardzo ważny w swojej rodzinie. Nadszedł czas, aby się dowiedzieć, że to co wnosisz do niej jest nieocenione. Pamiętaj, że jesteś niezbędny i niezastąpiony. W tym artykule przeanalizujemy pięć super mocy, które mogą pomóc w osiągnięciu statusu: “Super Tata“.

Aby otrzymać tytuł “Super Tata” musisz wiedzieć, że nie ma tylko jednego sposobu żeby to osiągnąć. Istnieją jednak strategie, które wielu mężczyzn uznało za użyteczne i które przyniosły ogromne korzyści im i ich rodzinom. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci być super ojcem.

1. “Super Tata” zawsze znajdzie czas dla swojej rodziny

Zrobiłeś już wiele dla swojej rodziny zapewniając jedzenie i schronienie. Mimo to, jeśli nie spędzasz z nimi wystarczająco dużo czasu, mogą myśleć, że bardziej zależy Ci na innych rzeczach – takich jak praca, przyjaciele czy hobby.

Kiedy “Super Tata” powinien zacząć spędzać czas ze swoimi dziećmi?

Więź, która występuje pomiędzy matką a jej dzieckiem zaczyna się już w łonie. Szesnaście tygodni po poczęciu dziecko zaczyna słyszeć.

Na tym etapie “Super Tata” może również inicjować własne relacje z dzieckiem. W jaki sposób? Słuchając bicia serca, czując kopnięcia, poprzez mówienie do dziecka i śpiewanie mu.

Łączenie się z dzieckiem, czucie go poprzez dotyk brzucha matki i rozmawianie z nim tworzy wczesną emocjonalną więź z nienarodzonym dzieckiem.

Tato śpi z dzieckiem

2. “Super Tata” wie jak się komunikować

Umiejętność porozumiewania się z dziećmi oznacza zdolność do ich słuchania i uczenie się, że nie przesadzają z tym, co mówią.

Jeśli Twoje dzieci obawiają się, że stracisz panowanie nad sobą i surowo je skrytykujesz, będą obawiać się wyrazić to, co myślą i czują.

Natomiast, gdy posłuchasz je spokojnie – pokażesz im, że bardzo się o nie troszczysz. Będą bardziej skłonne otworzyć się przed Tobą.

3. “Super Tata” dyscyplinuje swoje dzieci z miłością i chwali je

Zwracając uwagę swoim dzieciom robisz to po to, by w przyszłości nie popełniły ponownie tego błędu i wyrosły na dobrych ludzi. Czynisz to z miłości do nich, a nie dlatego, że czujesz się zawiedziony lub zły. Dyscyplina rodzicielska obejmuje: doradztwo, korygowanie, edukowanie i karcenie w razie potrzeby.

W tych czasach dyscyplina jest bardziej skuteczna, gdy ojciec ma zwyczaj wychwalania swoich dzieci. Pochwała zachęca i wzbogaca charakter dziecka. Sprawia, że czują się ważne i cenione.

Poprzez wychwalanie swoich dzieci pomożesz im podnieść ich samoocenę i zachęcisz do robienia tego, co jest słuszne i poprawne.

4. “Super Tata” to druga połowa zespołu rodzicielskiego

Wsparcie i miłość, które dajesz swojej żonie są prawdopodobnie jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim dzieciom. W rzeczywistości, gdy w związku występuje wzajemne wsparcie sprawiasz, że twoja żona jest lepszą matką w wyniku Twojej pomocy, miłości i porady.

Innymi słowy, jeśli starasz się być najlepszym mężem, pośrednio wykonujesz fenomenalną pracę jako ojciec. Nikt inny nie może tego zrobić, tylko Ty.

Jesteś “Super Tatą” i bohaterem dla swoich dzieci. Nadszedł czas, aby internalizować tę wiadomość. Musisz wiedzieć, że wykonujesz bardzo ważną pracę. Jesteś tatą i dlatego jest niezbędny.

5. “Super Tata” bawi się ze swoimi dziećmi w wyjątkowy sposób

Ojcowie mają tendencję do bawienia się ze swoimi dziećmi w sposób, w jaki nie potrafią matki. Jest to bardzo dobre, ponieważ Twoje dzieci potrzebują tych obu technik. Zwykle ojcowie wymyślają bardziej fizyczne zabawy i zachęcają swoje dzieci do robienia znacznie większej ilości wygłupów. Mamy często nie bawią się z dziećmi w ten sposób, ponieważ są bardziej ostrożne.

Ten aspekt jest bardzo ważny, ponieważ uświadamia im, że wierzysz w ich zdolności do robienia o wiele więcej, niż same mogą sobie wyobrazić.

Tata bawiący się na dworze z trójką dzieci

Bycie “Super Tatą” oczywiście wykracza poza pięć omawianych tutaj punktów. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, nigdy nie będziesz idealnym ojcem. Jeśli jednak zastosujesz te super moce przepełnione miłością i ostrożnością, masz szansę otrzymać status “Super Taty”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.