Niski brzuch ciążowy: czy wiesz, co on dokładnie znaczy?

Na pozycję brzucha mają wpływ różne czynniki, takie jak wzrost dziecka, pozycja, cechy matki...
Niski brzuch ciążowy: czy wiesz, co on dokładnie znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2021

Wszystkie rodziny często zwracają uwagę na niski brzuch ciążowy, gdy rozmowa schodzi na temat przyszłego dziecka! To nieuniknione za każdym razem, gdy się spojrzy na brzuch kobiety w ciąży i pomyśli o o tym, co niedługo ma się wydarzyć. W końcu narodziny przyszłego dziecka zwykle wywołują wiele emocji w rodzinach!

Należy jednak pamiętać, że związek między niskim brzuchem a terminem porodu lub nawet obecnością nieprawidłowości u dziecka jest bardzo luźny. Z tego powodu w następnym akapicie powiemy Ci, jaki jest prawdziwy powód, dla którego pojawia się niski brzuch ciążowy i czego się możesz po nim spodziewać.

Co to znaczy mieć niski brzuch ciążowy?

Jak sama nazwa wskazuje, niski brzuch ciążowy oznacza, że najbardziej obszerna część brzucha matki jest lekko pochylona w dół. Niski brzuch to jednak coś więcej niż prosta konsekwencja grawitacji. Jest to wynik wielu czynników (po stronie płodu i matki), które są całkowicie naturalne.

Kobieta w ciąży z niskim brzuchem.

Wiele osób kojarzy niski brzuch ciążowy z innymi czynnikami, zwłaszcza w przypadku porodu lub problemów z rozwojem dziecka. Faktem jest, że o ile wielkość i kształt brzuszka świadczy o stanie dziecka, to nie jest zbyt miarodajny parametr.

Jakie czynniki wpływają na niski brzuch ciążowy?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na kształt i pozycję brzucha matki. Najbardziej oczywiste są te dotyczące płodu lub przyszłego dziecka. Należą do nich obecność ciąż mnogich, pozycja dziecka (w przypadku ułożenia podłużnego, poprzecznego lub pośladkowego) oraz jego specyficzny rozmiar.

Wpływ na to mogą mieć również pewne cechy matki, ponieważ w zależności od jej budowy wygląd brzucha może się różnić.

Krótko mówiąc, niski brzuch ciążowy jest konsekwencją wielu naturalnych czynników, które nie są bezpośrednio związane z nieuchronnym nadejściem porodu lub problemami u dziecka, jak zobaczysz poniżej.

Na co wskazuje niski brzuch ciążowy?

W miarę postępu ciąży omówione przez nas czynniki powodują, że wygląd brzucha matki stopniowo się zmienia. Powoduje to „obniżenie się go” z logicznych powodów. Macica wyrasta z jamy miednicy w górę, więc stopniowo na dole zostaje ta większa i cięższa część macicy.

Oczywiście im bardziej rośnie brzuch, tym bliżej terminu porodu. Nie jest to jednak wiarygodny fakt, któremu należy ślepo wierzyć. Tylko właściwe monitorowanie prenatalne może zarówno przewidzieć prawdopodobną datę porodu, jak i wszelkie zmiany w rozwoju przyszłych dzieci.

Skąd mam wiedzieć, czy mogą wystąpić jakieś  problemy z moim dzieckiem?

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszym narzędziem są badania prenatalne. Podczas tych konsultacji lekarz oceni wielkość i ułożenie brzucha, zazwyczaj mierząc wysokość macicy.

Ta metoda polega na umieszczeniu taśmy pomiarowej w dokładnej pozycji. W zależności od wyników i ich związku z wiekiem ciążowym można to powiązać z odpowiednim wzrostem dziecka. Jest to stara i niezbyt dokładna metoda, ale ze względu na swoją łatwość jest nadal stosowana.

Najdokładniejszą metodą określenia jakości rozwoju wewnątrzmacicznego jest ultrasonografia położnicza. Dzięki temu lekarz mógł z większą dokładnością określić pozycję dziecka i wiek ciążowy.

To ostatnie jest ważne dla oszacowania prawdopodobnego terminu porodu. W rzeczywistości ta technika jest bardziej skuteczna niż samo tylko obserwowanie niskiego brzucha.

Kobieta w ciąży w pozycji leżącej.

Rekomendacje końcowe

Wiemy, jak ekscytujące może być patrzenie na brzuch mamy i myślenie o przyszłości. Nikomu to nie szkodzi! Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele mitów na ten temat. Dlatego najważniejsze jest powierzenie tych cennych faktów dotyczących ciąży specjalistom w tej dziedzinie.

Dlatego obowiązkiem odpowiedzialnej matki jest regularne odbywanie badań prenatalnych. Może początkowo być z położną, ale w czasie ciąży zdarzają się momenty, kiedy należy udać się do ginekologa. Jest to szczególnie ważne u pacjentek z czynnikami wysokiego ryzyka, takich jak nadciśnienie ciążowe, cukrzyca lub inne choroby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.