Nauka pływania u dzieci - 7 przydatnych trików

Nauka pływania to bardzo ważna umiejętność. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko pływać. Dzięki temu oprócz odnoszenia korzyści fizycznych, może w pewnym momencie uratować dziecku życie.
Nauka pływania u dzieci - 7 przydatnych trików

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2018

Nauka pływania służy nie tylko rozrywce ale też bezpieczeństwu dziecka. Może przygotować je na jakiekolwiek niebezpieczeństwo w wodzie.

Jak się okazuje, nauka pływania to doskonała inwestycja, ponieważ przyczynia się też do rozwoju fizycznego i intelektualnego najmłodszych. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o kilku trikach, które w tym pomogą.

Nauka pływania już od najmłodszych lat – 7 przydatnych trików

Wiele dzieci wchodzi w kontakt z wodą całkiem naturalnie. Inne z kolei odczuwają strach, przez co nauka pływania nieco się komplikuje. Z naszymi trikami, proces ten przebiegnie przyjemnie.

1. Przyzwyczajanie do wody pomaga pozbyć się strachu

Aby dziecko się nie bało, warto wykorzystać jakiś materiał wyporny, na którym dziecko może się wesprzeć. Dobrym pomysłem są pływaczki, podpórki lub gąbki w kształcie rurki. Z pomocą rodziców dzieci mogą się ich złapać, dzięki czemu zyskają pewność siebie.

2. Nauka pływania powinna zaczynać się tam, gdzie jest płytko

Upewnij się, że nauka pływania dziecka zaczyna się tam, gdzie może ono swobodnie dotknąć stopami dna. Doda mu to pewności siebie, ponieważ główną przeszkodą w nauce tej umiejętności jest często głęboki lęk przed utonięciem i innymi zagrożeniami.

Jeżeli maluch zaczyna płakać i nie chce wejść do wody, nie zmuszaj go. Dobrym sposobem na zachęcenie jest wejście do wody przez rodzica. Jeżeli jednak mimo to dziecko płacze, być może należy poczekać na bardziej dogodny moment.

Dziecko pływa w basenie

3. Zabawa w bąbelki w wannie

Aby dziecko nauczyło się pływać, musi zacząć przyzwyczajać się do wstrzymywania oddechu pod wodą. Dobrym momentem na praktykę jest kąpiel w wannie. Naucz dziecko wdychać powietrze i wypuszczać bąbelki pod wodą. Choć wygląda to na zwykłą zabawę, tak naprawdę jest niezwykle ważnym elementem procesu nauki pływania.

4. Czas włożyć głowę pod wodę

Gdy dziecko przyzwyczai się już do bąbelków, poproś je, żeby włożyło głowę pod wodę w trakcie ich robienia. na początku może będzie nieco przestraszone ale gdy zauważy, że bąbelki są takie same a sytuacja jest pod kontrolą, strach zniknie. Musi  się przyzwyczaić do tych nowych wrażeń, żeby później czuć się wygodnie “na większej wodzie”.

5. Nauka poruszania nogami

To kolejny krok w nauce pływania. Złap dziecko w talii i delikatnie pomóż mu pozostać w pozycji poziomej podczas gdy porusza ono nogami. Na początku ciało dziecka i jego nogi będą się zanurzać pod wodę. Może to wywołać lęk. Z czasem jednak maluch poczuje się bardziej komfortowo i być może nawet nie zauważy, jak zabierasz asekurację. Wszystko w miarę nabywania nowych umiejętności motorycznych.

“Jeśli dziecko płacze i wyraźnie nie chce być w wodzie, nie zmuszaj go do tego. Lepiej poczekaj na bardziej odpowiedni moment.”

6. Oddychanie i ruchy nóg jednocześnie

Nadszedł czas na połączenie ze sobą dwóch ćwiczeń. Na tym etapie dziecko będzie poruszać nogami i wypuszczać podwodne bąbelki jednocześnie. Aby poczuło się bezpiecznie, złap je pod pachami i przytrzymaj stabilnie.

7. Samodzielne próby

Gdy maluch opanuje już umiejętność wykonywania obu ćwiczeń jednocześnie, możesz go na kilka sekund wypuścić. Dzięki temu uświadomi sobie, że nie jest to takie trudne i nabierze samodzielności.

Pamiętaj, że nauka pływania wymaga cierpliwości i wytrwałości. Nie jest to umiejętność, której można się nauczyć z dnia na dzień.

Nauka pływania od najmłodszych lat – korzyści

Istnieje całe mnóstwo korzyści z uczenia dziecka pływać od najmłodszych lat. Oczywiście pierwszym i najważniejszym argumentem jest bezpieczeństwo dziecka. Jeżeli umie ono pływać, może je to uchronić przed licznymi zagrożeniami w wodzie.

To jednak nie wszystko. Pływanie to bardzo zdrowy sport. Pomaga wzmacniać i ćwiczyć praktycznie wszystkie mięśnie ciała. Zwiększa objętość płuc i pobudza krążenie krwi w organizmie.

Co więcej, wspomaga koordynację ruchów, umiejętności motoryczne i odruchy. Z całą pewnością jest to sposób na zdrowy i radosny rozwój.

Nauka pływania – niezbędne środki ostrożności

Gdy już dziecko nauczy się pływać, należy nauczyć je niezbędnych środków ostrożności jakie trzeba uwzględnić. Przede wszystkim maluch musi wiedzieć, że pływanie powinno odbywać się tylko i wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, nigdy samodzielnie.

Maluch nie powinien również pływać w trakcie burzy, w pobliżu łodzi, motorówek i nart wodnych. Szczególne środki ostrożności należy podjąć podczas skakania na główkę.

Pływanie z rodzicami – doskonała rozrywka dla najmłodszych

Jest to stosunkowo nowe zajęcie, które zyskuje sobie popularność w wielu miejscach na świecie. Dziecko pływa z rodzicami – lub z jednym z nich pod okiem instruktora. Celem jest wspomaganie rozwoju aktywności w wodzie u dziecka. Tę formę pływania zaleca się już od czwartego miesiąca życia, ponieważ właśnie wtedy układ odpornościowy dziecka jest już całkowicie wykształcony.

Pływanie z mamą

Zajęcia trwają zazwyczaj od 30 do 40 minut – wszystko zależy od wytrzymałości dziecka, stopnia jego rozwoju i odruchów. Z pomocą rodziców i instruktora wykorzystuje się pomoce takie jak deski, gąbki, pływaczki i inne elementy pływające.

Dzięki tej metodzie dziecko nabywa umiejętności motorycznych niezbędnych w wodzie. Przydadzą mu się, gdy osiągnie wiek odpowiedni do nauki pływania. Generalnie dzieci mogą zacząć uczyć się pływać około czwartego roku życia. Wtedy właśnie pozwalają na to ich umiejętności motoryczne.

Nauka pływania u dzieci to niezapomniane przeżycie zarówno dla maluchów jak i dla rodziców. Pomaga dbać o bezpieczeństwo oraz zdrowie najmłodszych, ale też stanowi sposób na wzmocnienie więzi rodzinnych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.