Zgładzenie szyjki macicy podczas porodu - na czym polega?

Zgładzenie szyjki macicy podczas porodu - na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2020

Kiedy jesteśmy matkami po raz pierwszy, wszystko nas przeraża. Zwłaszcza, jeśli chodzi o poród. Na przykład słyszana fraza, taka jak „zgładzenie szyjki macicy podczas porodu”, może być powodem do silnego stresu. W tym artykule wyjaśnimy Ci co ona dokładnie oznacza.

Gdy zbliżają się narodziny dziecka, ciało matki przystosowuje się do tego momentu. Podczas ciąży macica działa jak kapsuła ochronna dla płodu. Celem tego jest zachowanie ciąży bez “wypuszczania” z niej jakiegokolwiek obiektu. Jednak w końcu dziecko musi się urodzić lub inaczej – jego ciało musi zostać„wypuszczone”.

Przed zbliżającym się porodem szyjka macicy przechodzi stopniowe rozszerzanie. Powolne zgładzenie szyjki macicy podczas porodu lub zmniejszenie jej może trwać wiele godzin. Szyjka macicy praktycznie znika wtedy przed porodem.

W jaki sposób przejawia się zgładzenie szyjki macicy podczas porodu?

Zgładzenie szyjki macicy podczas porodu jest normalnym procesem, który występuje w ramach przygotowań do narodzin dziecka. Poród przez pochwę wymaga stopniowego jej rozszerzenia, aby zagwarantować prawidłowe i bezpieczne przyjście na świat malucha.

Szyjka macicy również zaczyna zanikać pod koniec ciąży, nawet jeśli planowane jest cesarskie cięcie.

Innymi słowy, gdy zbliża się moment narodzin, szyjka macicy mięknie, skraca się i rozrzedza aż do zniknięcia. Aby zaznaczyć postęp zgładzenia szyjki macicy, specjaliści klasyfikują go według wskaźnika procentowego.

“Dla syna matka jest klejnotem. Dla matki syn jest chwałą.”

-Chińskie przysłowie-

W zależności od proporcji rozrzedzenia, lekarze mogą powiedzieć, że 30% lub 50% zaniknęło, aż do 100%. Gdy wystąpi na przykład 50% zgładzenia szyjki macicy, oznacza to, że poród zbliża się wielkimi krokami. W momencie, kiedy zniknie 100% szyjki macicy, wkrótce on nastąpi.

W ostatnich tygodniach ciąży lekarz zbada pacjentkę, aby zobaczyć jak duża część szyjki macicy zniknęła. Kiedy termin porodu będzie bliższy, to badanie wykonuje się częściej.

Kobieta w ciąży u lekarza

U kobiet, które zostaną matkami po raz pierwszy, rozszerzenie pochwy następuje po zgładzeniu szyjki macicy. Natomiast u ciężarnych, które już wcześniej rodziły, występuje zjawisko odwrotne.

Aby dowiedzieć się czy kobieta już rodzi, specjaliści wykonują badanie palpacyjne pochwy, które pozwala im ocenić procent zgładzenia. Zanikająca szyjka macicy jest znakiem, że wystąpiły silne skurcze macicy.

Zwykle szyjka macicy składa się z mięśnia o grubości 3 centymetrów, który łączy pochwę z macicą. Skróci się on, aż zetknie się z macicą, powodując zmianę typowego kształtu gruszki.

Fazy zniknięcia i rozszerzenia

Kobiety, które zostaną matkami po raz pierwszy, mogą potrzebować więcej czasu na poród, ponieważ faza dylatacji następuje dopiero po zniknięciu szyjki macicy. Proces ten może być bardzo powolny i czasami może potrwać nawet kilka dni. Jednak, gdy kobieta wcześniej urodziła dziecko, rozwarstwienie i zgładzenie szyjki macicy dzieje w tym samym czasie.

Chociaż wszystkie kobiety są różne, naturalnym sposobem, w jaki występują te fazy jest rozwarcie, zgładzenie i wyparcie. Jak już powiedzieliśmy, zanikanie może nastąpić w tym samym czasie, co rozszerzenie. Celem jest przejście od rozwarcia 0 – centymetrowego do 10 – centymetrowego.

Zanikanie

Zgładzenie szyjki macicy zazwyczaj zaczyna się w ciągu około 72 godziny przed porodem. Jednak należy pamiętać, że czasami może zacząć się zaledwie 48 godzin przed, ponieważ każda kobieta jest inna.

Na tym etapie szyjka macicy powinna być cieńsza niż 1 centymetr. Innymi słowy, skróciła się o około 2,5 centymetra.

Rozwarcie

Po zgładzeniu szyjki macicy rozpoczyna się faza rozwarcia u matek, które rodzą po raz pierwszy. Niewielki pozostały otwór zaczyna się rozszerzać tak, aby pasował do dziecka. Ten proces nazywa się dylatacją.

U każdej kobiety czas potrzebny na ten proces może się różnić. Aczkolwiek u kobiet, które zostaną matkami po raz pierwszy, zawsze trwa to dłużej. Na przykład u ciężarnych, które już rodziły wcześniej, rozwarcie następuje z szybkością 1,2 centymetra na godzinę, podczas gdy wskaźnik dla “pierworódek” wynosi tylko 1 centymetr na godzinę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alfosea Marhuenda E, Corbalán Biyang S., Arteaga Moreno A, Pertegal Ruiz M, et al. Ecografía intraparto. Sociedad Ginecológica Murciana.
  • Parrado G. Trabajo de parto: Fisiología y Alteraciones disfuncionales. Hospital Ramón González Coro. 2013.
  • Zilianti Mario, Avilán Rovira J. M. Monitoreo del borrado del cuello uterino con sonografía transperineal. Posible significancia pronóstica. Rev Obstet Ginecol Venez. 2010 ;  70( 1 ): 4-10.
  • Aragón-Hernández JP, Ávila-Vergara MA, Beltrán-Montoya J, Calderón-Cisneros E, et al . Protocolo clínico para inducción del trabajo de parto: propuesta de consenso. Ginecol. obstet. Méx. 2017;  85( 5 ): 314-324.
  • Andina E. Trabajo de parto y parto normal. Guias de practicas y procedimientos . Revista del Hospital Materno Infantil Ramón Sardá. 2002;21(2):63-74.
  • Rodríguez O, Lopez M, Galiana B. TÉCNICA DE ASISTENCIA AL PARTO. Hospital Clínico Universitario Virgen de la Victoria de Málaga.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.