Zatrzymanie łożyska - jakie niesie za sobą ryzyko?

Zatrzymanie łożyska - jakie niesie za sobą ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2020

Zatrzymanie łożyska występuje wtedy, gdy łożysko zostaje tylko częściowo wydalone. Zwykle ma to miejsce podczas porodu przez pochwę, ale nie może być również całkowicie usunięte podczas cięcia cesarskiego.

Sam poród nie kończy się po urodzeniu dziecka. Wydalenie łożyska jest opisane jako trzecia istotna faza procesu. Jest ona szybka i łatwa, ponieważ dzieje się to po wysiłku wypchnięcia dziecka.

Dodatkowo wstrzyknięcie syntetycznej oksytocyny może wywołać skurcze macicy, które pomagają usunąć łożysko. Czasami wydalenie łożyska nie zawsze następuje naturalnie po porodzie. Gdy łożysko nie zostanie wydalone w ciągu pierwszej godziny po porodzie, może spowodować pewne ryzyko. Nazywana się to zatrzymanie łożyska.

Co to jest zatrzymanie łożyska?

Częściowo wydalone łożysko można stwierdzić, analizując je tak, aby zobaczyć czy ma dziurę lub w inny sposób, który pokazuje, że nie jest ono całe. W rzadkich przypadkach zatrzymanie łożyska nie wykazuje natychmiastowych objawów. Jednak ujawniają się one stopniowo.

Co powoduje zatrzymanie łożyska?

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko zatrzymania łożyska. Wśród głównych winowajców są:

Pielęgniarka z kobietą w ciąży

Jeśli u kobiety występuje jedno z tych zagrożeń, nie stanowi to wcale gwarancji przyszłych komplikacji. Lekarz w takim przypadku wyda stosowne instrukcje. Dlatego ważne jest, aby matka była czujna w trzeciej fazie narodzin dziecka.

Objawy i symptomy

Aby ustalić, czy nastąpiło zatrzymanie łożyska, należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

  • Krwotok po porodzie po pozornym wydaleniu łożyska
  • Dziwne wydzieliny z pochwy, zwłaszcza z nieprzyjemnym zapachem
  • Gorączka
  • Skurcze
  • Pęknięcia lub rozdarcie w wydalonym łożysku
  • Późna produkcja mleka

Większość kobiet z problemami poporodowymi martwi się zwykle niską produkcją mleka lub opóźnieniem laktacji. W przypadku zatrzymanego łożyska występuje znaczne opóźnienie, które jest ważnym wskaźnikiem występowania tego zaburzenia.

Leczenie

Jeśli matka ma naturalną trzecią fazę i łożysko nie jest wydalone, lekarz prawdopodobnie będzie chciał podać zastrzyk syntetycznej oksytocyny. Pobudzi to macicę i spowoduje jej kurczenie się, co powinno pomóc wydalić łożysko. Jednak, jeśli to nie zadziała, lekarz spróbuje innego leku.

Jeśli występują obawy infekcji po wypisaniu ze szpitala, niektórzy lekarze ponownie przyjmują matkę na oddział. W tym przypadku przeprowadza się procedurę ambulatoryjną w celu wyeliminowania zatrzymanego łożyska. Kiedy wrócisz do domu, otrzymasz doustne antybiotyki w celu zapobiegania i leczenia objawów zakażenia.

Czy można zapobiec zatrzymaniu łożyska?

Wszystkie porody są różne, więc bardzo trudno jest zmniejszyć ryzyko rzadkich powikłań. Jeśli kobieta miała zatrzymane łożysko w poprzednim porodzie, ma większe ryzyko ponownego wystąpienia tej komplikacji. Dlatego specjalista powinien być bardzo ostrożny i zwracać szczególną uwagę podczas trzeciej fazy rodzenia.

Matka z noworodkiem

W przypadku niskiego ryzyka porodu nie ma zbyt wielu interwencji medycznych, więc ryzyko powikłań jest również niskie. Matka i dziecko powinni być w kontakcie ze swoimi skórami i nie odczuwać dyskomfortu, co może zmniejszyć ryzyko zatrzymania łożyska.

Unikaj niepotrzebnych indukcji, ponieważ zbyt dużo syntetycznej oksytocyny może powodować atonię macicy (osłabienie). Dzieje się tak, gdy macica nie reaguje tak jak powinna, ponieważ nie jest w optymalnym stanie.

Dlatego bardzo ważne jest komunikowanie się z położną lub lekarzem. Istotną kwestią jest ustanowienie zaufania i pewności, aby mieć większą gwarancję, że nie pojawią się żadne niespodziewane komplikacje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.