Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu - czy wiesz, co to takiego?

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu - czy wiesz, co to takiego?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2019

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, inaczej hipotrofia (hipoplazja) wewnątrzmaciczna, jest stanem, który nie pozwala na prawidłowy rozwój płodu. Czytając dalej, dowiesz się więcej o tym, czym właściwie jest hipotrofia i o możliwych przyczynach jej pojawienia się. Co więcej, wyjaśnimy, co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na udaną ciążę.

Ciąża jest jednym z najprzyjemniejszych etapów w życiu kobiety. Jest to jednak stan, który wiąże się z licznymi obawami i ryzykiem. Jednym z powikłań, które mogą wystąpić w czasie ciąży, jest wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu.

Chociaż wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu zdarza się rzadko, ważne jest, aby wiedzieć, czym właściwie jest. Mówiąc w skrócie, ten stan powoduje, że masa urodzeniowa noworodka jest poniżej średniej.

Poniżej przedstawimy czynniki, które powodują wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu i porozmawiamy o rokowaniach dla dzieci, które cierpią z tego powodu.

Czym jest wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu?

Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, znane w skrócie jako IUGR, definiuje się jako masę urodzeniową dziecka poniżej standardów. Warto wspomnieć, że dzieci są nie tylko małe, ale także prędkość ich wzrostu w macicy jest spowolniona.

Konsekwencje IUGR obejmują niską masę urodzeniową, a także inne powikłania po urodzeniu. Niska waga urodzeniowa odnosi się do wagi poniżej 2,5 kg.

Rodzaje wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu

Klasyfikacja IUGR zależy, w zasadzie, od źródła anomalii. Dlatego dzieci mogą cierpieć na symetryczny lub wewnętrzny IUGR typowy dla niektórych wad chromosomalnych. W takim przypadku następuje zmniejszenie rozmiaru całego ciała, kończyn, brzucha i głowy.

Może również wystąpić zewnętrzne lub asymetryczne ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego, co zwykle wynika z nieregularności łożyska. W takim przypadku głowa może rozwijać się normalnie, podczas gdy brzuch i kończyny pozostają małe.

Płód

Jednocześnie istnieje inny rodzaj IUGR, które jest złożone. W takim przypadku stan jest wynikiem nieznanych przyczyn. Należy zauważyć, że nie wszystkie małe dzieci cierpią na IUGR.

Dlatego ważne jest, aby wykluczyć takie czynniki, jak problemy genetyczne. Oczywiście, jeśli rodzice są mali, dziecko prawdopodobnie również będzie małe. Jednocześnie niewielka masa urodzeniowa dziecka może być wynikiem innych patologii.

Przyczyny wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu

Przyczyny tego powikłania mogą być różnorodne. Zasadniczo ma to związek ze złym funkcjonowaniem łożyska. Ten organ jest pewnego rodzaju połączeniem płodu i matki, który dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych.

Jeśli jednak łożysko nie działa prawidłowo, powoduje to wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu płodu. Inne czynniki, które również mogą powodować ten stan, omówimy szczegółowo poniżej:

Czynniki środowiskowe

Eksperci uważają, że kobiety w ciąży, które żyją na wyższych wysokościach, częściej rodzą mniejsze dzieci.

Może to być spowodowane ilością tlenu w powietrzu, która jest niższa na dużych wysokościach. Podobnie dzieje się w przypadku przyszłych matek mieszkających w bardzo zanieczyszczonych miastach.

„Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, znane w skrócie jako IUGR, definiuje się jako masę urodzeniową dziecka poniżej standardów”.

Szkodliwe nawyki

Inną przyczyną wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu mogą być szkodliwe nawyki matki – na przykład palenie w czasie ciąży, nadużywanie narkotyków i nadużywanie alkoholu. Uzależnienia te mogą powodować poważne konsekwencje dla niemowląt, w tym bardzo niską masę urodzeniową.

Choroby

Za IUGR można winić choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, wady serca i zmiany metaboliczne. Każda z tych chorób może zmniejszyć ilość tlenu, witamin i minerałów, które docierają do łożyska. W rezultacie płód nie jest w stanie odpowiednio się rozwijać i dlatego jego masa urodzeniowa jest niższa.

Ponadto, jeśli matka przyjmuje leki na wspomniane choroby, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się IUGR. W ten sam sposób złe odżywianie, wykonywanie wyczerpujących ćwiczeń i niedoinformowanie mogą prowadzić do niższej masy urodzeniowej.

Inne przyczyny

Inne przyczyny, które mogą prowadzić do IUGR, obejmują zmiany genetyczne, takie jak zespół Downa i zespół Turnera. Wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu może być również wynikiem wad rozwojowych narządów płodowych, infekcji macicy, a nawet przypadków porodu mnogiego.

Jak diagnozuje się IUGR?

Aby wykryć i zdiagnozować IUGR, matka musi poddać się odpowiedniej kontroli prenatalnej i badaniu ultradźwiękami. Umożliwi to lekarzom zaobserwowanie, czy krew płynie prawidłowo do łożyska, a także analizę zachowania tego narządu.

Badanie USG

Procedury te są proste i rutynowe i w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu matki ani dziecka. Przeciwnie, są podstawowymi procedurami w zapobieganiu większym komplikacjom.

Jakie są szanse na przetrwanie z IUGR?

W większości przypadków stan dzieci, których dotknęło IUGR, poprawia się szybko po urodzeniu. W zależności od wagi lekarze mogą zalecić obserwowanie dzieci w inkubatorze, dopóki nie będą mogły samodzielnie jeść i przybierać na wadze.

Podsumowując, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu jest stanem, który może pojawić się na każdym etapie ciąży.

Przyczyny są różnorodne, ale w większości przypadków rokowania są dobre. W idealnym przypadku matka powinna postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza i poddać się kontroli prenatalnej, jak wskazano.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.