Córki są najlepszymi przyjaciółkami mam

Córki są najlepszymi przyjaciółkami mam
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2018

W dniu, w którym się urodziłaś, przestałam być córką mojej matki. Zostałam matką córki.

Tego dnia dla nas obojga zaczęło się nowe życie. Zawsze uważałam, że bycie kobietą jest ogromnym przywilejem. To niejednoznaczne doświadczenie, pełne emocjonalnych wzlotów i upadków.

Bycie matką córki uświadamia wiele spraw, przytłacza i zaskakuje zarazem. Stajemy twarzą w twarz z “nową ja”, które nosiłyśmy w sobie, a której wcześniej nie znałyśmy.

Gratulacje, to dziewczynka!

Bycie matką córki oznacza, że ​​maluch, którego trzymasz w swoich ramionach, zburzy Twój spokój i zakłóci sen. W zamian wypełni Twoje życie czułością i wrażliwością.  To małe dziecko stanie się dziewczyną, obdarzoną niesamowitą siłą. Będzie zdolna z równą siłą kochać jak i nienawidzić. Jej wewnętrzna siła wykracza po za Twoje wyobrażenia.

Będziesz przytłoczona emocjami patrząc jak się uśmiecha lub płacze prawie w tym samym czasie. Zobaczysz, że jest troskliwa, słodka i zalotna, nawet nie wiedząc, kiedy się tego nauczyła. Pewnego dnia zobaczysz, jak z czułością tuli swoje misie. A już następnego dnia będzie skakać w błotnistych kałużach, z czekoladą wysmarowaną wokół ust.

Każdego dnia poznawać będziesz nowy aspekt jej osobowości. Będziesz zaskoczona jak szybko upodabnia się do Ciebie. Szybciej niż się spodziewasz przyjdzie ten moment, kiedy będzie chciała być taka jak Ty. Włoży buty, naszyjniki i zrobi sobie makijaż. Kocha swojego ojca, ale jej to Ty jesteś dla niej wzorem jak być kobietą. Być może wpadnie w złość, kiedy przytulasz lub całujesz jej tatę. Jednak musisz pamiętać, że zawsze będziesz jej pierwszym przyjacielem, jej powiernikiem i źródłem komfortu.

Córka przymierza buty mamy

Możesz być zaskoczona tym, jak silna i intymna jest Twoja więź z córką.  Jak łatwo potraficie wyczuć swoje potrzeby. Ta bliskość wynika z porozumienia między wami. Wraz z córką rozumiecie jak zmienne mogą być kobiety. Raz dramatyczne i bezsilne, innym razem inteligentne i wyrachowane.

Córka zarazem jest kopią swojej matki i jednocześnie kimś całkowicie odrębnym i wyjątkowym.

Simone de Beauvoir

Trudno jest ująć w słowa miłość między matką i córką. Samo myślenie o tym sprawia, że wyzwalają się w nas emocje, a łzy samoistnie napływają do oczu. Posiadanie córki jest błogosławieństwem. Stanie sie ona, na zawsze, Twoją najlepszą przyjaciółką. Bezwarunkowo.

Każdy jej gest, słowo czy reakcja ma w sobie część Ciebie. Kupowanie jej pierwszych sukienek i dziewczęcych ubrań będzie poruszającą wspomnieniem.

Co oznacza bycie matką dla swojej córki?

Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z Twoją nową przyjaciółką:

  • Zawsze wybieraj historie, w których kobiety odgrywają ważną rolę. Dzięki temu uwierzy, że żadna okazja w jej życiu jest poza jej zasięgiem.
  • Kiedy się o coś martwi, usiądź i porozmawiaj z nią. Ten bliski kontakt i rozmowa w cztery oczy podziała na nią kojąco.
  • Jeśli zauważysz, że łatwo ulega wpływom innych, naucz ją, że może wyrażać to, co myśli. W ten sposób nauczy się bronić siebie.
Mama czule przytula się czołem do córki

Wiedza o tym, co pobudza kobiety do działania i zdobywania nowej wiedzy pomoże Ci zrozumieć Twoją córkę.  Dzięki temu wychowasz ją w najlepszy możliwy sposób.  Jeśli jesteś w ciąży z córeczką, wiedz, że staniesz się matką nowej kobiety, a już teraz jesteś matką pięknej księżniczki. Wiedz, że zawsze znajdziesz właściwe słowa, by dotknąć jej serca, bez względu na jej wiek.

Spraw by odnalazła w Tobie swojego najsilniejszego sojusznika, bez względu na to czy się z Tobą zgadza. Wspieraj ją gdy próbuje radzić sobie z codziennymi sprawami. Bez względu na to czy stara się zyskać aprobatę taty, czy też usiąść przy kawę i odpocząć od świata.

Bądź przykładem dla swojej córki, a stanie się ona twoim dożywotnim przyjacielem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.