Najlepsze kołysanki stworzone dla Twojego Dziecka

Najlepsze kołysanki stworzone dla Twojego Dziecka
María José Roldán

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kołysanki to piękne melodie, dzięki którym dzieci czują się zrelaksowane i dzięki którym spokojnie będą mogły zasnąć. Tradycyjnym celem śpiewania kołysanki dla dzieci jest pomoc w zasypianiu, jednak to nie wszystko. Dzięki nim możesz zaszczepić cenny przekaz dla swojego maleństwa.

Melodia i słowa kołysanki wpływają na podświadomości dzieci, relaksując je i utrwalając się w ich pamięci. W ten sposób przez wieki rodzice wykorzystali ten stan psychiczny, aby subtelnie wprowadzić lekcje życia. Praktyka śpiewania kołysanek została rzeczywiście uznana za bardzo ważną dla umocnienia instynktu przetrwania, wierząc, że tekst ostrzega dzieci przed możliwymi niebezpieczeństwami.

Kiedy wsłuchamy się w słowa kołysanek, znajdziemy opowiadania o zdarzeniach pseudo-fikcyjnych. Historie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami z życia, z pewnymi fikcyjnymi cechami, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi. Ta forma była również używana w czasie, gdy opowiadania były opowiadane ustnie, a następnie przekazywane do pisemnej formy.

Opowiadania Braci Grimm to historie oparte na rzeczywistych wydarzeniach, które miały służyć jako lekcje życia lub, przynajmniej ostrzeżenia, o których należy pamiętać. Kołysanki działają w podobny sposób.

Kołysanki na całym świecie różnią się w zależności od obszaru geograficznego i lokalnej kultury. Jednak większość z nich ma pewne wspólne elementy, które stały się ich główną cechą.

Kołysanki łączy:

  • Rytm. Według słownika Merriam-Webster, termin ten odnosi się do:

– Rytmicznej sekwencja lub przepływu dźwięków w języku.
– Bicie, czas lub miara rytmicznego ruchu lub aktywności.
– Modulowana i rytmiczna powtarzalność dźwięku.

  • Eufonia. Merriam-Webster definiuje ten termin jako: przyjemny lub słodki dźwięk; szczególnie ważny jest efekt akustyczny wytworzony przez słowa w rytm melodii, który zadowala i relaksuje słuchacza.
Kołysanki dla dzieci

Czym tak naprawdę są kołysanki?

Kołysanki składają się z szeregu dźwięków, melodii i harmonii, które występują z określoną częstotliwością, podążając za stałym, powtarzającym się wzorem, mającym łagodny dźwięk.

Teksty śpiewane są zazwyczaj słodką melodią, przez co są chwytliwe.

W naturalny sposób używając naszego głosu, jesteśmy w stanie wpłynąć na marzenia senne naszego malucha. Oczywiście musimy pamiętać, aby wybierane dźwięki były śpiewane bardziej lub mniej powtarzalnie, bezustannie i słodkim tonem, aby pomogły również pomóc odpocząć innym zmysłom.

Idealnym towarzystwem dla kołysanki będzie przytulanie i delikatne kołysanie, dzięki czemu dziecko w naszych ramionach zrelaksuje się szybciej i pewniej. Rola dotyku jest tutaj niezmiernie ważna. Pamiętaj, że w młodym wieku ludzie reagują głównie na bodźce dotykowe, takie jak uściski, pieszczoty i przytulanki.

Najpopularniejsze kołysanki

Oto kilka tytułów najbardziej znanych zagranicznych kołysanek, które często znajdują również znajdują swoją wersję w języku polskim.

  1. Twinkle Twinkle Little Star
  2. Hush Little Baby
  3. You Are My Sunshine
  4. Humpty Dumpty
  5. Baa Baa Black Sheep
  6. Row Row Row Your Boat
  7. Rock A Bye Baby
Najbardziej popularne kołysanki

Niewiarygodna moc Kołysanek

Tak naprawdę kołysanki towarzyszą nam od najmłodszych lat i można je spotkać prawie wszędzie. Nawet w większości filmów Disneya występują melodie lub ballady, które wywołują pozytywne emocje, kiedy śpiewamy ją naszym dzieciom.

W dzisiejszych czasach wiele mam polega na kołysankach, nie tylko ze względu na popularność, ale także dlatego, że przyczyniają się do rozwijania pozytywnych emocji u dziecka. Przykładem jest kołysanka, którą Kopciuszek nuci w najnowszej filmowej adaptacji opowieści.

Należy bez wątpienia podkreślić, że muzyka jest z pewnością jednym z najbardziej uniwersalnych języków. Podczas gdy twoje dzieci dorastają i spotykają się ze swoimi rówieśnikami może ich połączyć pozytywna więź, z powodu tych samych znanych melodii kołysanek.

Kto wie, może razem niespodziewanie zanucą tę samą część kołysanki, co przyprawi ich o uśmiech?

Jeśli czujesz, że śpiewanie nie jest twoją mocną stroną zalecamy przynajmniej posłuchanie kilku utworów. Dźwięki, które tworzysz, nawet gdy nie wypowiadasz żadnych słów, nadal mogą być miłe i pomóc dziecku odpocząć i odpowiednio się zrelaksować przed snem.

Ponadto zwykłe mruczenie do melodii może być pomocne w momencie dużego stresu. Nie lekceważ potęgi kołysanek i ich pozornie prostego działania!

To może Cię zainteresować ...
Sen niemowlaka – najlepszy, gdy mama jest tuż obok
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Sen niemowlaka – najlepszy, gdy mama jest tuż obok

Kiedy na świat przychodzi małe dziecko, sen staje się jednym z fundamentów jego rozwoju. Jest on ważny zarówno dla malucha, jak i jego mamy. Najlep...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.