Zespół ostrej moszny u chłopców - Jakie są jego przyczyny?

Ostra moszna to ból i zapalenie jądra chłopca. Dowiedz się o najczęstszych przyczynach i jak je rozróżnić w następnym artykule.
Zespół ostrej moszny u chłopców - Jakie są jego przyczyny?

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca, 2021

Zespół ostrej moszny to stan u dzieci lub nastolatków, który objawia się stanem zapalnym i bólem w tej części ciała. Może to być spowodowane różnymi patologiami, z których niektóre mogą być nagłymi przypadkami medycznymi i wymagać szybkiego działania. Dziś opowiemy Ci o najczęstszych przyczynach występowania zespołu ostrej moszny.

Zespół ostrej moszny z powodu skrętu jąder

W przypadku skrętu jąder dochodzi do tego, że przewód nasienny, który dostarcza krew do jąder, zwija się sam. Jest to najczęstsza przyczyna zespołu ostrej moszny, zwłaszcza u starszych chłopców i nastolatków.

Przedstawia się jako nagły, silny ból promieniujący do pachwiny chłopca. Ponadto jądro może być opuchnięte i zaczerwienione. Jeśli spróbujemy unieść chore jądro, ból się nasila.

Jakie są przyczyny zespołu ostrej moszny u chłopców?

Dzieje się tak, że im dłużej ta choroba pozostaje niezdiagnozowana i nieleczona, tym dłużej jądro będzie bez dostawy krwi. Z tego powodu może zacząć cierpieć na martwicę. Wtedy musi zostać usunięte, jeśli leczenie zostanie opóźnione.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak interpretować objawy i jak najszybciej udać się do specjalisty. Specjalista dokona diagnozy klinicznej i być może zleci badanie USG. W przypadku potwierdzenia, dziecko może będzie musiało udać się na salę operacyjną, aby jak najszybciej rozwiązać ten problem.

 

Skręt bąblowy

Skręty bąblowe, znane również jako przydatki jąder, to struktury embrionalne, które mogą pozostawać w różnych częściach jądra. Najczęściej znajdujemy je w górnej części jądra.

Kiedy ten wyrostek zwija się sam, wytwarza stopniowy ból, który zwykle jest mniej intensywny niż w przypadku skrętu jąder. Co więcej, ból ten, zamiast rozprzestrzeniać się w jądrze, jest zwykle zlokalizowany w górnej jego części. Oprócz tego zlokalizowanego bólu, w tym bolesnym miejscu może pojawić się niebieskawa plama.

Zwykle ma to miejsce w dzieciństwie, zwłaszcza w wieku od 2 do 11 lat. W przeciwieństwie do skrętu jąder jest to mniej poważna patologia i nie jest pilna. Leczenie zazwyczaj polega po prostu na odpoczynku i, jeśli to konieczne, na lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Z leczeniem lub bez, ból zwykle ustępuje samoistnie.

Jednak dziecko podobnie jak we wcześniej opisanym przypadku, powinno udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy i wykluczenia innych poważniejszych problemów.

Zapalenie najądrza

Najądrza to część jądra, w której dojrzewają i są przechowywane plemniki. Zapalenie najądrza to stan zapalny tej części jądra. Zwykle dzieje się tak, gdy mocz z bakteriami dostaje się do tej części jądra i ulega ono zakażeniu.

Jakie są przyczyny zespołu ostrej moszny u chłopców?

Zapalenie najądrza objawia się nasileniem bólu. W takim przypadku dziecko będzie również odczuwać ogólne złe samopoczucie, bolesne oddawanie moczu i gorączkę. Diagnoza będzie oparta na objawach i badaniach obrazowych.

Na przykład lekarze mogą wykonać USG lub posiew moczu, aby potwierdzić obecność bakterii. Leczenie będzie obejmować środki przeciwbólowe i antybiotyki skierowane przeciwko bakteriom wywołującym infekcję.

 

Zespół ostrej moszny – co powinieneś o nim jeszcze wiedzieć?

Musimy pamiętać, że ból i stan zapalny w jądrze chłopca mogą być spowodowane różnymi chorobami. Najważniejszą rzeczą jest wizyta u specjalisty, gdy tylko zaobserwujemy jakiekolwiek objawy. Jak już wspomnieliśmy, niektóre z nich mogą wymagać błyskawicznego działania

Specjalista widząc objawy pacjenta i zlecając być może badania uzupełniające, postawi właściwą diagnozę. Wtedy zaproponuje najbardziej odpowiednie leczenie. W większości przypadków zespół ostrej moszny ustępuje samoistnie, a dziecko nie będzie cierpiało później na żadne jego konsekwencje.

Jak zawsze, ważne jest, aby być na bieżąco z wizytami kontrolnymi u pediatry. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów u dziecka należy zachować spokój i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pons M, Barani C, Gelas T, Demede D, Mure PY. (2018). Urgencias en urología pediátrica. EMC – Pediatría. 2018 Mar 1;53(1):1–7
  • Tekgül S, Riedmiller H, Gerharz E, Hoebeke P, Kocvara R, Nijman R, et al. (2010). Guía clínica sobre urología pediátrica.
  • Manual de urgencias pediátricas – Hirsch, Tamara, Concha, Ida – Google Libros [Internet]. [cited 2020 May 12]. Available from: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=kt2NCgAAQBAJ&oi=fnd&pg=PT278&dq=escroto+agudo+pediatria&ots=yjsc4CW72C&sig=Qqh19-IZMyi3MjFOkCZnDfHr68Q&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.