Chodzenie boso: jakie daje korzyści dzieciom

Chodzenie boso: jakie daje korzyści dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia, 2018

Chodzenie boso po domu, przynajmniej przez chwilę każdego dnia, może pomóc w poprawieniu równowagi i postawy ciała.

Czasami, jak tylko dziecko się urodzi, rodzice nakładają mu buty lub inny rodzaj obuwia, aby chronić je przed ostrymi przedmiotami, zarazkami, brudem i innymi zagrożeniami zewnętrznymi.

Chociaż są to uzasadnione powody za tym, by nakładać dziecku obuwie, może to również przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, uniemożliwiając maluchowi czerpanie korzyści, jakie daje chodzenie boso.

Rodzice często zmuszają dzieci do noszenia butów przez cały czas, ponieważ nie zdają sobie sprawy z wielu korzyści, jakie zapewnia chodzenie boso. W dzisiejszych czasach dzieci noszą buty zarówno na zewnątrz, jak i przebywając w domu.

Należy pamiętać, że u dzieci w wieku do 9 miesięcy stopy są bardziej wrażliwe są niż dłonie. Stwierdzono, że chodzenie boso zapewnia stymulację dotykową, a także sprzyja rozwojowi neurologicznemu.

Dlaczego chodzenie boso jest korzystne dla dzieci?

Dzieciom należy umożliwić chodzenie boso, choćby o określonych porach dnia. Pozwoli im to bezpiecznie poznawać środowisko. Chodzenie boso nie tylko promuje dobrą postawę i równowagę, ale także pomaga w bezpośrednim odczuwaniu ziemi.

W rezultacie pomaga stworzyć stabilność emocjonalną. Innymi słowy, chodzenie boso może wzmocnić uczucia, takie jak obycie i pewność siebie.

Chłopiec bawi się boso

1. Ułatwia rozwój stóp

Dzieci powinny codziennie chodzić boso, ponieważ w naturalny sposób pomaga to w rozwoju ich stóp. Przyczynia się również do rozwinięcia neutralnego sposobu chodzenia (bez pronacji, ani supinacji).

Pronacja dotyczy osób, które chodząc kładą większość swojego ciężaru ciała na pięty. Supinacja natomiast to tendencja do kładzenia większości wagi na kłąb palucha, dlatego wydaje się, że taka osoba porusza się od punktu A do punktu B na palcach.

Sposób chodzenia dziecka może mieć wpływ na wiele kwestii w jego życiu, dlatego każdy rodzic powinien zwrócić na to uwagę.

Chodzenie boso stymuluje zdolność dziecka do chwytania palcami. Stymuluje również rozwój kości i więzadeł.

2. Ułatwia bezpośredni kontakt z naturą

Kiedy dzieci chodzą boso po plaży, doświadczają poczucia wolności, które może być bardzo przyjemne i satysfakcjonujące. Chodzenie boso pomaga także dzieciom w pełnym doświadczeniu zmysłowym podłoża. Miliony lat temu chodziliśmy boso i rozwijaliśmy nasze zmysły w pełni.

3. Pobudza układ nerwowy

Chodzenie boso stymuluje układ odpornościowy dzieci. Pomaga także rozwinąć świadomość własnego ciała. Podczas chodzenia boso, wiele zakończeń nerwowych i punktów nacisku przekazuje informacje do ciała. Dzięki temu dzieci wiedzą, jak lepiej poruszać się w przestrzeni, w której się znajdują.

4. Zmniejsza podatność na obrażenia

Kiedy dzieci chodzą boso, ich stopy są odporniejsze. Dzięki temu są mniej podatne na obrażenia. Chodzenie boso sprzyja także rozwojowi stawów i mięśni.

5. Poprawia postrzeganie przestrzeni

Chodzenie bez butów pomaga dzieciom poprawić postrzeganie środowiska i rozwija ich związek z nim. Pozwala łatwiej lokalizować i identyfikować obiekty wokół nich. Pozwala także zachować ostrożność w obliczu potencjalnych zagrożeń.

Kiedy dzieci powinny nosić trampki?

Chociaż rodzice często wybierają obuwie dla swoich dzieci od najmłodszych lat, lepiej zaopatrzyć je w skarpetki. Ich stopy wciąż rosną i powinny być nieograniczone.

Pamiętaj, że możesz włożyć swojemu dziecku trampki na krótką chwilę, na przykład podczas pozowania do zdjęcia. Najlepiej jednak poczekać z trampkami, aż dziecko zacznie robić pierwsze kroki.

Niemowlęta potrzebują butów tylko wtedy, gdy zaczynają chodzić, ani sekundy wcześniej. Zanim będą gotowe na buty, powinny używać jedynie skarpetek.

Dzieci chodzące boso - chłopiec i piłka nożna

Jak wybrać odpowiednie buty na pierwszy rok?

Dzieci zaczynają chodzić w wieku od 12 do 15 miesięcy. To wtedy należy zapewnić im buty. Wybrane buty powinny być odpowiednie dla ich stóp. Jeśli Twoje maleństwa czują się niekomfortowo z posiadanymi butami, należy poszukać innych wygodniejszych opcji.

Oto kilka cech obuwia, o których rodzice powinni pamiętać, wybierając odpowiednie buty:

  • Buty dziecięce powinny chronić stopy. Ta ochrona powinna być zapewniona bez ograniczania i izolowania stóp od zewnętrznych bodźców. Dzieci powinny mieć możliwość kontrolowania swojej równowagi, ruchu i postawy. Podeszwa butów powinna również zapewniać optymalny kontakt z podłożem.
  • Obuwie powinno być wykonane z naturalnych materiałów. Pozwoli to stopom oddychać, co pomoże zapobiegać alergiom.
  • Podeszwy butów powinny być antypoślizgowe i elastyczne. Pozwoli to na prawidłowe nachylenie stóp dziecka podczas chodzenia.
  • Czubki butów powinny być zaokrąglone i szerokie. Te cechy pozwalają palcom na swobodniejsze poruszanie się. Należy pamiętać, że but nie powinien sięgać dalej niż 1,5 cm od czubków palców.

Chodzenie boso wcale nie jest „brudne”. Jest natomiast konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jak zawsze najlepiej unikać skrajności. Dzieci nie powinny nosić zbyt wiele obuwia ani spędzać zbyt dużo czasu boso. Rodzice powinni wiedzieć, jak zachować korzystną równowagę w tym temacie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hedge, BM. Barefoot walking and running. Journal, Indian Academy of Clinical Medicine z Vol. 15, No. 1 z January-March, 2014. [Online] Avaiable at: http://medind.nic.in/jac/t14/i1/jact14i1p7.pdf
  • Ingkatecha, Onwaree. (2012). Barefoot Running. Journal of Sport and Exercise Science. 9.
  • Hollander, Karsten & van der Zwaard, Babette & de Villiers, Elbe & Braumann, K-M & Venter, Rachel & Zech, Astrid. (2016). The effects of being habitually barefoot on foot mechanics and motor performance in children and adolescents aged 6-18 years: Study protocol for a multicenter cross-sectional study (Barefoot LIFE project). Journal of Foot and Ankle Research. 9. 10.1186/s13047-016-0166-1.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.