Związki nastolatków - problem romantycznej miłości

Związki nastolatków burzliwe jakie są, są także bardzo ważne w kształtowaniu tożsamości twojego dziecka . Zwróć jednak uwagę na te często powtarzane mity
Związki nastolatków - problem romantycznej miłości
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nastolatkowie dzięki filmom, książkom i serialom tworzą niestety wyobrażenie o miłości, które jest dalekie od prawdy. Może to być bardzo szkodliwe, jeśli chodzi o nawiązywanie pierwszych relacji w okresie dojrzewania. Z tego artykułu dowiesz się jak rozmawiać z dziećmi i omawiać burzliwe związki nastolatków.

Każdy z nas pamięta swoje pierwsze miłości i zakochania. Po pewnym czasie zapominamy jednak jak to jest być młodym. Dopiero gdy nasze dzieci wkraczają w ten okres, przypominamy sobie o mitach romantycznej miłości.

Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Związki nastolatków – problem romantycznej miłości

Związki nastolatków

Pierwsze oznaki romantycznej miłości w związkach nastolatków są bardzo istotne. Świadczą o rozwoju emocjonalnym i społecznym.

Perspektywa miłości do drugiego człowieka jest budowana w czasie, w zależności od jego doświadczeń życiowych, przekazów płynących z otoczenia i specyfiki społeczeństwa, w którym żyje. W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi wierzy jednak w pewne tradycyjne ideały dotyczące miłości, które mogą ich wpędzić w  toksyczne związki.

Ale hollywoodzkie ideały są dalekie od rzeczywistości.

„Serce czasami nie dba o ograniczenia”.

–Kristen Ashley–

Związki nastolatków – mity na temat romantycznej miłości

Przez lata ludzie stworzyli różne mity na temat romantycznej miłości. Chociaż wiele z nich sięga  do czasów średniowiecza, zostały one utrwalone do dnia dzisiejszego dzięki książkom, filmom, kulturze, społeczeństwu i mediom. Niektóre z tych mitów to:

  • Mit zgodności miłości i nadużyć. Przekonanie, że walki, kłótnie i przemoc są normalne w związkach. Jest to również ściśle związane z przekonaniem, że kłócący się tak naprawdę pragną i kochają siebie nawzajem. Jest to umacniane przez powiedzenia takie jak: Kto się czubi, ten się lubi  i tym podobne.
  • Mit romantycznej zazdrości. Przekonanie, że zazdrość jest fundamentalną częścią miłości, oznaką prawdziwej romantycznej relacji.
  • Delikatna księżniczka i mit odważnego księcia na białym koniu. Tradycyjne baśnie i hollywoodzkie filmy opowiadają historie odważnego księcia, który ratuje i zdobywa delikatną, i słodką księżniczkę. To zaszczepia obraz mężczyzn jako bohaterów, a kobiety jako bezradne dziewczynki, które nie mogą sobie same poradzić w życiu.
  • Mit, że miłość zmienia ludzi. Przekonanie, że osoba agresywna i gwałtowna zmieni się w związku pod wpływem partnera. Ta idea prowadzi ludzi, zwłaszcza kobiety, do znoszenia i tolerowania nieznośnych postaw partnera, ponieważ myślą oni, że zmienią tę drugą osobę pod wpływem swojej miłości.
  • Mit, że w życiu jest tylko jedna prawdziwa miłość. Jest to idea, że masz w życiu szansę na tylko jedną prawdziwą miłość, na której utratę nie możesz sobie pozwolić.
  • Mit bratniej duszy. Przekonanie, że każdy z nas ma przydzieloną idealną osobę, która doskonale nas uzupełnia. W ten sposób ludzie spędzają całe życie próbując znaleźć idealną parę, a nie zwracają uwagi na dobre i kochające osoby wokół siebie.

 

Związki nastolatków i toksyczne relacje

Zakochana para nastolatków

Tradycyjne ideały i mity o romantycznej miłości prowadzą młodych ludzi do budowania niezrównoważonych i niezdrowych relacji. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie dojrzewania, ponieważ na tym etapie życia pojawiają się pierwsze relacje i doświadczenia miłosne.

Relacje te są określane przez wpływy społeczne i kulturowe, które często bronią idei, że miłość jest synonimem wysiłku, cierpienia i bólu.

Wszystko to sprawia, że ​​młodzi ludzie mogą być sprawcami i ofiarami przemocy ze strony swoich partnerów. Mogą mieć trudności z identyfikacją toksycznych zachowań, a tym samym tolerować niewłaściwe postępowanie.

Przemoc psychiczna i fizyczna w związkach nastolatków

Ponadto inne czynniki ryzyka mogą prowadzić do przemocy w związkach młodych ludzi:

  • Doświadczenie przemocy w rodzinie ze strony rodziców.
  • Posiadanie przyjaciół, którzy sami mają szorstkie relacje ze swoimi partnerami, źle wyrażają się o płci przeciwnej.
  • Niska samoocena nastolatka (zarówno ofiary, jak i agresora).
  • Agresor ma słabe umiejętności społeczne i niski poziom empatii.

 

W związku z tym musisz pamiętać, że pierwsze miłosne doświadczenia mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju przyszłych relacji twoich dzieci. Dlatego jako rodzic, musisz uważać na możliwe niewłaściwe zachowania, które twój nastolatek może rozwinąć w relacji ze swoim partnerem lub partnerką.

Warto jest budować zaufanie dziecka i często rozmawiać o stawianiu barier i szacunku w związkach romantycznych. Korygując niewłaściwe zachowania i pomagając budować zdrowe, i zrównoważone relacje przyczynisz się do tworzenia wzorców miłości.

Pamiętaj też, że dzieci uczą się głównie poprzez obserwację. Jeśli widzą że zarówno ty i twój partner nie szanujecie się i brak wam komunikacji w związku – będą uważać że jest to normalne zjawisko w relacji partnerskiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez-Casal, A. B. (2014). Mitos del amor romántico y tolerancia de conductas violentas en las relaciones de pareja jóvenes (Trabajo de fin de grado). Leioa, UPV/EHU.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.