Zalety posiadania zwierząt w domu

Zalety posiadania zwierząt w domu
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2019

Zalety posiadania zwierząt w domu są niezliczone. Dzieci, które mieszkają pod jednym dachem ze zwierzakami, uczą się takich wartości jak szacunek, odpowiedzialność i miłość do zwierząt.

Twoja pociecha zapewne kocha zwierzaki – i nic dziwnego. Ale pupile to nie tylko urok i zabawa. Poznaj zalety posiadania zwierząt w domu, w którym mieszkają małe dzieci.

Na samym początku musisz ocenić jaki zwierzak będzie dla Was odpowiedni, biorąc pod uwagę wiek malucha.

Gdy dziecko jest małe, to Ty będziesz musiała dbać o Waszego pupila. Ale przekonasz się, że koniec końców warto jest włożyć wysiłek w opiekę nad nim.

Które dziecko nie kocha zwierząt? Ich niewinność, miękkość i szczerość sprawia, że idealnie pasują do domu, w którym mieszka maluszek.

W wieku pięciu lub sześciu lat dziecko może samo poprosić Cię o zwierzaka w domu. Wspólnie z partnerem musicie zdecydować, czy to dobry pomysł.

Zalety posiadania zwierząt w domu

Zalety posiadania zwierząt w domu, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, są następujące:

  • Doświadczanie emocji z towarzyszem. Dziecko, które kocha zwierzęta, w sposób naturalny zacznie bawić się z pupilem i traktować go jak przyjaciela. Takie uczucia jak złość, strach i radość, które towarzyszą dziecku w jego życiu, będą odczuwane głębiej i dobitniej w obecności zwierzątka.
  • Nauka odpowiedzialności. Jeśli Twoje dziecko uwielbia zwierzęta, możesz namówić je do pomocy w opiece nad nimi. Spacery, kąpiele i karmienie pokażą maluchowi na czym polega odpowiedzialność, które trwa całe życie.
  • Rozwój cierpliwości. Przyzwyczajanie zwierzaka do nowego domu nie zawsze będzie proste, łatwe i przyjemne. Dziecko nie tylko będzie czerpało korzyści z opieki nad pupilem, ale także będzie musiało poznać o wiele mniej przyjemne strony posiadania zwierzaka.
Chłopiec leżący na łóżku głaszczący kota
  • Obserwacja zwierzaka i nauka o nim. Ciekawość to jedna z najwspanialszych części dzieciństwa. Twoje dziecko spędzi całe dni obserwując pupila i śledząc jego zachowanie, porównując każde nowe odkrycie z własnymi doświadczeniami. Poświęcanie uwagi i koncentracja sprawią, że dowie się wielu nowych rzeczy.
  • Tworzenie więzi emocjonalnych i budowanie zaufania. Niektóre dzieci mają problem z okazywaniem czułości innym osobom. Jednak będą w stanie szczerze porozumiewać się ze zwierzakiem. Dzięki temu staną się bardziej otwarte na komunikację z resztą świata i zyskają uczucie większej pewności siebie.

Spacery i szacunek

Psy potrzebują regularnych spacerów. Jeśli w Twoim domu jest pies, spacery z nim umożliwią poznanie innych właścicieli psów. Twój maluch z pewnością natknie się na inne dzieci wyprowadzające swoich pupilów, co przełoży się na wiele nowych doświadczeń.

Zalety posiadania zwierząt w domu wiążą się również z rozwojem szacunku względem pupili. Nawet jeśli małe dziecko kocha zwierzaki, mogą je zafascynować ich reakcje na podszczypywanie, uderzanie lub ciągnięcie za futro. Oczywiście musisz mu wytłumaczyć, że zwierzak to przyjaciel i nie wolno go krzywdzić w żadem sposób.

Oczy zwierzęcia mają wyjątkową moc mówienia własnym językiem.

–Martin Buber–

Jakiego zwierzaka wybrać?

Wybór pupila zależy od Waszego stylu życia i harmonogramu całej rodziny. W domu, w którym przez cały dzień nie ma żywej duszy, trzeba zdecydować się na pupila, któremu nie trzeba poświęcać wiele uwagi. Postaw na rybki, żółwie, ptaki i chomiki.

To prawda, że przyjaźń z chomikiem nie będzie taka sama jak przyjaźń z psem. Jednak mimo tego dziecko nauczy się dzięki niej odpowiedzialności i trzymania się harmonogramu. To jasne, że trzeba regularnie czyścić klatki i akwaria, a poza tym każde zwierzę potrzebuje jedzenia.

Chłopiec na spacerze z psem w parku

Podsumowując, zalety posiadania zwierząt w domu są niezliczone. Pupil może pomóc dziecku dowiedzieć się, czym jest życzliwość, empatia i dobroć. Co więcej, jeśli maluch kocha zwierzęta, nauczy się więcej o miłości do natury i będzie szanować wszystkie istoty na ziemi.

Pamiętaj, że dzieci, które od najmłodszych lat mieszkają pod jednym dachem ze zwierzętami, wyrastają zazwyczaj na dorosłych pełnych miłości i szacunku wobec innych. Może warto podarować maluchowi ten prezent i dać mu możliwość rozwoju osobistego?

To może Cię zainteresować ...
Zwierzęta – jak przygotować Twojego pupila na nowego członka rodziny?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Zwierzęta – jak przygotować Twojego pupila na nowego członka rodziny?

Zwierzęta traktowane są przez nas jak członkowie rodziny.W poniższym artykule dowiesz się jak ważne jest przygotowanie pupila na przybycie dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez G., L. F., Atehortua H., C. G., & Orozco Padilla, S. C. (2007). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, ISSN-e 0120-0690, Vol. 20, No. 3, 2007, Págs. 377-386.
  • González Jiménez, A., Márquez Hernández, V., López Rodríguez M. (2015). Educación y salud en una sociedad globalizada. Edition: 1ª, Chapter: 39. Universidad de Almería. Pp.186-192. Extraído de: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=VjwwBwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA186&dq=amistad+mascotas+y+niños&ots=gZSP8yTJVE&sig=wQCtniVtSde2BjvJE-1BaibDLEA#v=onepage&q=amistad%20mascotas%20y%20niños&f=false
  • Martínez, C. A. C., Garaviño, S. M. H., Martínez, D. I. J., & Restrepo, M. T. (2011). Estudio descriptivo de los efectos que ejerce el perro como mascota en el desarrollo de la motricidad gruesa de infantes sanos de cinco años de edad. Revista Lasallista de Investigacion.
  • Taxa, J. (2012). Representaciones y vínculo entre niños y sus mascotas (MasterThesis). Pontificia Universidad Católica de Perú. Lima. Extraído de: http://tesis.pucp.edu.pe/repositorio/bitstream/handle/123456789/1701/TAXA_MARCOS_JUAN_CARLOS_REPRESENTACIONES.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.