Zalety posiadania zwierząt w domu

28 marca, 2019

Zalety posiadania zwierząt w domu są niezliczone. Dzieci, które mieszkają pod jednym dachem ze zwierzakami, uczą się takich wartości jak szacunek, odpowiedzialność i miłość do zwierząt.

Twoja pociecha zapewne kocha zwierzaki – i nic dziwnego. Ale pupile to nie tylko urok i zabawa. Poznaj zalety posiadania zwierząt w domu, w którym mieszkają małe dzieci.

Na samym początku musisz ocenić jaki zwierzak będzie dla Was odpowiedni, biorąc pod uwagę wiek malucha.

Gdy dziecko jest małe, to Ty będziesz musiała dbać o Waszego pupila. Ale przekonasz się, że koniec końców warto jest włożyć wysiłek w opiekę nad nim.

Które dziecko nie kocha zwierząt? Ich niewinność, miękkość i szczerość sprawia, że idealnie pasują do domu, w którym mieszka maluszek.

W wieku pięciu lub sześciu lat dziecko może samo poprosić Cię o zwierzaka w domu. Wspólnie z partnerem musicie zdecydować, czy to dobry pomysł.

Zalety posiadania zwierząt w domu

Zalety posiadania zwierząt w domu, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, są następujące:

  • Doświadczanie emocji z towarzyszem. Dziecko, które kocha zwierzęta, w sposób naturalny zacznie bawić się z pupilem i traktować go jak przyjaciela. Takie uczucia jak złość, strach i radość, które towarzyszą dziecku w jego życiu, będą odczuwane głębiej i dobitniej w obecności zwierzątka.
  • Nauka odpowiedzialności. Jeśli Twoje dziecko uwielbia zwierzęta, możesz namówić je do pomocy w opiece nad nimi. Spacery, kąpiele i karmienie pokażą maluchowi na czym polega odpowiedzialność, które trwa całe życie.
  • Rozwój cierpliwości. Przyzwyczajanie zwierzaka do nowego domu nie zawsze będzie proste, łatwe i przyjemne. Dziecko nie tylko będzie czerpało korzyści z opieki nad pupilem, ale także będzie musiało poznać o wiele mniej przyjemne strony posiadania zwierzaka.
Chłopiec leżący na łóżku głaszczący kota

  • Obserwacja zwierzaka i nauka o nim. Ciekawość to jedna z najwspanialszych części dzieciństwa. Twoje dziecko spędzi całe dni obserwując pupila i śledząc jego zachowanie, porównując każde nowe odkrycie z własnymi doświadczeniami. Poświęcanie uwagi i koncentracja sprawią, że dowie się wielu nowych rzeczy.
  • Tworzenie więzi emocjonalnych i budowanie zaufania. Niektóre dzieci mają problem z okazywaniem czułości innym osobom. Jednak będą w stanie szczerze porozumiewać się ze zwierzakiem. Dzięki temu staną się bardziej otwarte na komunikację z resztą świata i zyskają uczucie większej pewności siebie.

Spacery i szacunek

Psy potrzebują regularnych spacerów. Jeśli w Twoim domu jest pies, spacery z nim umożliwią poznanie innych właścicieli psów. Twój maluch z pewnością natknie się na inne dzieci wyprowadzające swoich pupilów, co przełoży się na wiele nowych doświadczeń.

Zalety posiadania zwierząt w domu wiążą się również z rozwojem szacunku względem pupili. Nawet jeśli małe dziecko kocha zwierzaki, mogą je zafascynować ich reakcje na podszczypywanie, uderzanie lub ciągnięcie za futro. Oczywiście musisz mu wytłumaczyć, że zwierzak to przyjaciel i nie wolno go krzywdzić w żadem sposób.

Oczy zwierzęcia mają wyjątkową moc mówienia własnym językiem.

–Martin Buber–

Jakiego zwierzaka wybrać?

Wybór pupila zależy od Waszego stylu życia i harmonogramu całej rodziny. W domu, w którym przez cały dzień nie ma żywej duszy, trzeba zdecydować się na pupila, któremu nie trzeba poświęcać wiele uwagi. Postaw na rybki, żółwie, ptaki i chomiki.

To prawda, że przyjaźń z chomikiem nie będzie taka sama jak przyjaźń z psem. Jednak mimo tego dziecko nauczy się dzięki niej odpowiedzialności i trzymania się harmonogramu. To jasne, że trzeba regularnie czyścić klatki i akwaria, a poza tym każde zwierzę potrzebuje jedzenia.

Chłopiec na spacerze z psem w parku

Podsumowując, zalety posiadania zwierząt w domu są niezliczone. Pupil może pomóc dziecku dowiedzieć się, czym jest życzliwość, empatia i dobroć. Co więcej, jeśli maluch kocha zwierzęta, nauczy się więcej o miłości do natury i będzie szanować wszystkie istoty na ziemi.

Pamiętaj, że dzieci, które od najmłodszych lat mieszkają pod jednym dachem ze zwierzętami, wyrastają zazwyczaj na dorosłych pełnych miłości i szacunku wobec innych. Może warto podarować maluchowi ten prezent i dać mu możliwość rozwoju osobistego?