Umiejętności motoryczne - czy wiesz jak wspomóc je grami?

Umiejętności motoryczne są bardzo istotne w rozwoju koordynacji ruchowej u dziecka. Dowiedz się jak rozwijać je za pomocą gier i zabaw
Umiejętności motoryczne - czy wiesz jak wspomóc je grami?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy wiesz, że istnieje wiele wspaniałych gier, które mogą wspomóc i rozwijać u dzieci umiejętności motoryczne? Choć wielu rodziców wzbrania się przed kupowaniem coraz to nowych gier i zabawek, niektóre z tych popularnych rozrywek mogą mieć niezwykle dobry wpływ na rozwój mięśni całego ciała u twojego dziecka.

W poniższym artykule poznasz osiem ciekawych i rozwijających gier.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

8 gier, które pomogą twoim dzieciom rozwinąć umiejętności motoryczne

Kiedy mówimy o rozwoju motoryki i koordynacji u dzieci, w zasadzie mamy na myśli procesy ruchu większych partii mięśniowych całego ciała.

Oznacza to przystosowanie mięśni do czynności takich jak skakanie, bieganie, wspinaczka, taniec i tym podobne. Niektóre dzieci potrzebują jednak trochę więcej czasu aby skoordynować swoje ruchy. Na szczęście, z pomocą przychodzi  mnóstwo gier i zabaw, które pomogą im poprawić koordynację ruchową.

Granie w gry wymagające specyficznego ruchu, to świetny sposób na przyspieszenie rozwoju motoryki dużych partii mięśni u dziecka.

W poniższym artykule odkryjesz osiem najpopularniejszych zabaw, podczas których maluch będzie mógł pracować nad różnymi umiejętnościami, takimi jak koordynacja ręka-oko, równowaga, skakanie, świadomość przestrzenna, siła mięśni i zwinność ruchowa.

Umiejętności motoryczne i koordynacja całego ciała

1. Kręgle

Ta wspaniała rozrywka może być okazją do wyjścia z dziećmi na dwór lub projektem  do realizacji w domu. Zamiast twardych drewnianych kręgli, można grać plastikowym zestawem. Ponadto, jeśli nie chcesz kupować specjalnych pionków, możesz użyć pustych plastikowych butelek i wlać do nich trochę wody lub wsypać suchego ryżu, aby zapewnić im stabilność.

Możesz również przekształcić to zajęcie w artystyczny projekt dla dziecka.  Pozwól mu przystroić i pomalować butelki na różne kolory. Oprócz tego możesz zmieniać ilość piasku lub wody w butelkach. Im więcej obciążenia, tym trudniej przewrócić domowe kręgle piłką. Ułóż butelki w kształcie litery V i graj na zmianę wykorzystując niewielką piłeczkę.

Ta zabawa ćwiczy koordynację ruchową oko – ręka.

2. Gra w klasy

Każdy z nas pamięta tę zabawę z dzieciństwa. Koniecznie naucz jej swoje dzieci! W klasy najlepiej bawić się na zewnątrz – w parku lub w ogrodzie.

  • Narysuj połączone kwadraty kredą na cementowej lub betonowej powierzchni chodnika. Możesz skakać na zmianę ze swoim dzieckiem lub zaprosić kolegów i rodzeństwo twojego malucha.
  • Ponumeruj kwadraty kolejno, patrząc od dołu: 1, 2, 3, 4, 6. Obok kwadratu nr 4, dorysuj po obu bokach po jednym kwadracie i nadaj im obu numer 5.
  • Na szczycie kolumny kwadratów, nad polem nr 6, narysuj spore koło, przedziel je pionową kreską i nadaj polom numery 7 i 8. Zwróć uwagę, że w każdym polu powinna bez problemu mieścić się stopa każdego gracza, nawet twoja!

Naucz dziecko skakać na dwóch oraz na jednej nodze. Pozwól mu przejść całą trasę w tę i z powrotem. Nauka skakania na jednej lub dwóch nogach oraz na przemian to ważna umiejętność dla przedszkolaka i jest to świetna gra do nauki koordynacji ruchowej.

Wersja dla zaawansowanych

  • Kiedy twoje dziecko opanuje już podstawowe skakanie, możesz urozmaicić grę. Tu możesz wykorzystać większy płaski kamyk lub pustą puszkę. Modyfikacja polega na tym, by rzutem umieścić kamyk na jednym z pól. Następnie, skacząc na jednej nodze należy przepychać stopą puszkę lub kamień na pola o kolejnej numeracji. W ostatnim “ruchu” trzeba wykopać kamień poza pole nr 1. Runda jest niezaliczona, gdy puszka/kamień wyląduje na linii, poza polem, albo gracz nadepnie na linię lub wypadnie z pola.

3. Równoważnia – ćwicz balans dziecka

Umiejętności motoryczne

W tej grze możesz użyć belki ogrodowej lub prowizorycznej belki z drewna lub innego materiału (cegły lub niskie stołki). Poćwicz z dzieckiem chodzenie po desce bez upadku.  Aby urozmaicić grę możesz udawać, że pod „mostem”, po którym idzie, są krokodyle lub gorąca lawa.

Rzuć dziecku wyzwanie, aby postarało się przejść po belce, a następnie zawróciło na samym końcu i wróciło do ciebie. Postaraj się asekurować swojego malucha w razie potrzeby.

4. Wszyscy do tunelu!

Stań w niewielkiej odległości od dziecka z szeroko rozstawionymi nogami i poproś je, aby przetoczyło piłkę przez tunel, czyli przez nogi.

Kiedy dziecko opanuje toczenie piłki po podłodze, możesz zacząć oddalać się od dziecka i zwężać tunel, zbliżając nogi do siebie, a nawet używając mniejszej piłki.

To dobra gra pozwalająca na rozwijanie umiejętności piłkarskich i koordynacji ręka-oko.

5. Tor przeszkód – rozwój koordynacji

Popracuj nad siłą i zwinnością swojego dziecka dzięki zabawnemu torowi przeszkód domowej roboty! Możecie go wykonać w domu lub ogrodzie z dostępnych materiałów. Tutaj liczy się kreatywność. Umieść kilka rekwizytów na „torze” i pozwól swoim dzieciom na zmianę przechodzić przez tor, a nawet przez niego biegać.

 

Zapewnij kombinację ciekawych zajęć na każdym torze. Zapewnij możliwość wspinania się, skakania, rzucania piłką itp.

Oto kilka pomysłów na rekwizyty i przeszkody:

  • Wchodzenie lub wspinanie się na krzesła.
  • Chodzenie po deskach.
  • Połóż pudełka na podłodze jako przeszkody.
  • Przeskakiwanie przez linie.
  • Skakanie na jednej nodze, obijanie piłki lub bieg slalomem.

6. Wyścig z jajkiem na łyżce

Dziecko w tunelu

Ten wyścig jest bardzo dobrym sposobem na rozwój koordynacji ruchowej u małych i dużych dzieci. Twoje maluchy z pewnością pokochają rywalizację  w tej zabawnej grze i rozwiną swoje umiejętności motoryczne. Po prostu połóż jajko na łyżce i mierz czas jaki dziecku zajmuje przejście od startu do mety.

 

Najlepiej jest najpierw ugotować jajka, aby uniknąć niepotrzebnego sprzątania w razie upadku.

7. Umiejętności motoryczne – gra “Simon mówi”

“Simon mówi”, to ciekawa i zabawna gra, którą możecie wykorzystać, aby pomóc rozwinąć wiele przydatnych umiejętności. Twoje dziecko może rozwinąć umiejętności słuchania, koncentrację, percepcję słuchową i pamięć.

Użyj tej gry jako sposobu na stymulację dużych partii mięśni twojego dziecka. Gra polega na wydawaniu śmiesznych poleceń – każdy na zmianę daje wskazówki innym.

Niektóre pomysły mogą obejmować:

  • Naśladuj kraba i podejdź jak krab do ściany i z powrotem.
  • Biegnij w stronę drzewa, podskocz 4 razy i zrób 2 pajacyki.
  • Wykonaj 3 podskoki, 3 obroty i zaklaszcz w dłonie.

8. Umiejętności motoryczne – rzucanie balonów do celu

Celem jest sprawdzenie, jak długo możecie razem utrzymać balon w powietrzu, uderzając w niego naprzemiennie, zanim spadnie na ziemię. Następnie, kiedy dziecko już opanuje podbijanie jednego balonu, możesz utrudnić zabawę. Zamiast jednego – teraz trzeba utrzymać w powietrzu dwa balony w tym samym czasie.

Podsumowanie

Niektóre dzieci mogą wymagać pomocy w rozwijaniu motoryki całego ciała. Jednocześnie, możesz wykorzystać ten czas na wspólną zabawę i radosne spędzanie czasu razem. Wprowadź te zabawy w życie już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Imbernón-Giménez, S., Díaz-Suárez, A., & Martínez-Moreno, A. (2020). Motricidad fina versus gruesa en niños y niñas de 3 a 5 años. Sport Health Res, 12, 228-237. https://recyt.fecyt.es/index.php/JSHR/article/download/80555/50283/0
  • Manzano, S. M. (2015). La psicomotricidad ayer y hoy: un acontecimiento histórico. Padres y Maestros/Journal of Parents and Teachers, (364), 06-12.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.