Wizyta u noworodka. 8 rad aby wypaść dobrze

Wizyta u noworodka. 8 rad aby wypaść dobrze

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2018

Większość z nas kiedyś doświadczyła czegoś takiego jak wizyta u noworodka. Ale czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie, czy spełniłaś oczekiwania rodziców dziecka? Jak się zachować? Co jest poprawne? Co nie jest?

Jak mam się zachowywać? Czy będę tylko zawracać głowę rodzicom i dziecku? Wizyta u noworodka to nie jest po prostu kawa z przyjaciółką.

Wizyta u noworodka – o czym trzeba pamiętać?

Chcemy upewnić się że Twoja wizyta u noworodka będzie szczęśliwym czasem dla nowych rodziców, a nie czymś co wywołuje dyskomfort, tak więc pragniemy zaoferować Ci kilka pożytecznych rad.

Nasz dom jest dzisiaj rozświetlony i wiem dlaczego. Nasz noworodek chce Cię poznać.
-Anonim-

Unikaj odwiedzania noworodka, jeśli jesteś chory

Rodzice z przyjemnością przedstawią swojego malucha znajomym i rodzinie. Ale prawdą jest również to, że tak jak wszyscy rodzice, chcą się upewnić, że ich maleństwo nie zachoruje.

Dlatego najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jeśli jesteś chora – nawet jeśli jest to zwykłe przeziębienie – to powstrzymać się od wizyty u dziecka. Jego rodzice będą ogromnie wdzięczni i chętnie przełożą Twoją wizytę na inny dzień, kiedy będziesz już zdrowa.

Uprzedź o swojej wizycie

Wizyta u noworodka

Za pomocą krótkiej rozmowy telefonicznej lub wiadomości tekstowej możesz być pewna, że Twoja wizyta nie odbędzie się w nieodpowiednim czasie. Być może jest to czas, gdy dziecko jest karmione piersią, rodzina nadrabia stracony sen lub może mają już innych gości.

Pierwsze kilka dni życia dziecka to delikatny czas, więc niespodziewane wizyty to nie najlepszy pomysł. Upewnij się, że rodzic nie ma nic przeciwko wizycie, zanim pojawisz się z odwiedzinami.

Jeżeli zauważysz, że przy dziecku jest już dużo innych gości, uszanuj to

Przed wejściem do pokoju szpitalnego lub domu noworodka powinnaś się upewnić, że nie ma tam już zbyt wielu gości. Czasami, rodzicom trudno jest kontrolować tę kwestię ponieważ znajomi i rodzina chcą odwiedzić dziecko i niestety nie wszyscy zapowiadają i planują swoją wizytę.

Dlatego jeśli zastaniesz więcej osób niż się spodziewano i uważasz, że Twoja wizyta może być bardziej przytłaczająca niż dobrze przyjęta, to odejdź. Być może uda Ci się wrócić później.

Nie budź dziecka

To powinno być oczywiste. Nikt nie lubi być budzonym kiedy śpi. Noworodki potrzebują bardzo dużo snu i powinniśmy to uszanować.

Nigdy nie powinnaś budzić śpiącego dziecka, ani nawet tego nie sugerować. Możesz być ciekawa koloru oczu maluszka, ale jego potrzeby powinny być najważniejsze.

Unikaj udzielania niechcianych rad

Dopóki rodzice nie zapytają Cię wprost, nigdy nie wyrażaj swojej opinii na temat tego, co być zrobiła lub czego byś nie zrobiła. Twoja rada sprawi tylko, że nowi rodzice poczują się niekomfortowo i być może przypomni im to o ich braku doświadczenia.

Pamiętaj, że nie ma jednego, właściwego sposobu wychowania dziecka, uszanuj więc metody innych, które mogą różnić się od Twoich.

Rodzice dziecka szybko zdobędą doświadczenie i odkryją, co jest najlepsze dla nich i ich dzieci. Bądź pełna szacunku a nie popełnisz żadnego błędu.

Zawsze myj ręce przed dotykaniem noworodka

Jeśli rodzice nie pozwolą Ci trzymać dziecka, oprzyj się pokusie by go podnieść. W zależności od sytuacji powstrzymaj się nawet od prośby o trzymanie dziecka tak aby rodzice nie czuli się niekomfortowo.

To prawda, że noworodki wydobywają w nas miękką stronę i pragnienie aby trzymać je w naszych ramionach. Jeśli jednak nie masz na to pozwolenia, pozwól dziecku leżeć tam gdzie było.

Jeśli jednak masz szansę i pozwolenie na przytulenie dziecka, lub chcesz go tylko dotknąć, upewnij się, że umyłaś ręce – muszą być czyste. Nasze dłonie są pełne zarazków, a ostatnią rzeczą którą chcesz zrobić to sprawić, że maluch będzie chory.

Gdzie wolno całować?

Niemowlak

Powinnaś unikać całowania dziecka gdy go trzymasz. Niektórzy rodzice nie mają nic przeciwko, ale u niektórych może wywołać to dyskomfort. Tak więc, na wszelki wypadek, najlepiej powstrzymać się od pocałunków.

Jeśli zdarzy Ci się dać dziecku buziaka, to najlepszym miejscem dla tych pocałunków są nóżki i stopy maluszka. Jeśli pocałujesz jego twarz lub dłonie, możesz nieświadomie rozprzestrzeniać infekcję.

Zaproponuj pomoc

Oprócz tego, że nie przysporzysz rodzicom poczucia dyskomfortu, możesz także zaoferować im pomoc. Bez wątpienia nowi rodzice są wyczerpani i nie będą mieli czasu ani energii, aby zrobić wszystko, co trzeba.

Być może możesz zatroszczyć się o starszych braci i siostry, wybrać się na wycieczkę do supermarketu, podrzucić im gotowy posiłek lub zadbać o domowe obowiązki. Z pewnością to zdejmie trochę ciężaru który spoczywa na barkach nowy rodziców.

Czyń innym tak jakbyś chciał aby tobie czyniono
Biblia

Jeśli wykażesz inicjatywę i pomożesz w codziennych obowiązkach, dasz zmęczonym i zestresowanym rodzicom szansę aby odpocząć i cieszyć się nowym członkiem ich rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Information for parents of newborns. Texas Department of State Health Services. Nº 1-36. 12/2015. [Booklet avaiable online].
  • Kollmann, T; Kampmann, B; Mazmanian, S; Marchant, A; Levy, O. Protecting the newborn and young infant from infetious diseases: lesson from immune ontogeny. Immunity 46, March 21, 2017 ª 2017 Elsevier Inc. [Avaiable online].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.