Noworodki – 13 ciekawostek o nowo narodzonych dzieciach

Noworodki – 13 ciekawostek o nowo narodzonych dzieciach
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Noworodki skrywają w sobie wiele sekretów i niespodzianek szczególnie dla świeżo upieczonych matek. Każda z nas chce jednak jak najlepiej wywiązać się z wyzwań, jakie stawia pojawienie się dziecka w domu. Jak więc odpowiednio do tego podejść? Jakie wyzwania stawiają przed nami noworodki? Kiedy po raz pierwszy wchodzisz na ścieżkę macierzyństwa, odkrywasz cały wszechświat nowych doświadczeń, a każde z nich nadaje inny wymiar tej niepowtarzalnej drodze.

Jeśli jesteś matką więcej niż jednego dziecka, z pewnością wiesz, że noworodki rozwijają się w indywidualnym tempie.

Dziecko to istota, którą nosisz w sobie przez dziewięć miesięcy, w swoich ramionach przez następne trzy lata, a w sercu aż do końca Tgowych dni.

-Mary Mason-

Noworodki – najciekawsze sekrety

1. Rozwój chrząstek

Noworodki nie rodzą się z rozwiniętymi kolanami – w rzeczywistości rzepki muszą się wykształcić z chrząstek. Ta sztywna, elastyczna tkanka łączna jest bardzo ważna, gdy dziecko uczy się poruszać w wieku około 6 miesięcy.

2. Pole widzenia o wysokim kontraście

Noworodki potrafią skupić wzrok tylko na odległości około 20 do 25 cm od twarzy. Najlepiej widzą obrazy z czarno-białym kontrastem. Ich komórki oka nie są jeszcze zdolne do rozróżniania kolorów.

3. Urodzeniowa masa ciała

W chwili narodzin dzieci płci męskiej zwykle ważą więcej niż dziewczynki. Średnia masa urodzeniowa chłopca wynosi od 2,5 kg do 4,3 kg. Dziewczynki powinny w tym czasie ważyć od 2,4 kg do 4,2 kg.

Noworodek

4. Liczba kości

Kiedy noworodek przychodzi na świat, jego szkielet nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W chwili urodzenia dziecko ma ponad 300 kości. Z biegiem czasu niektóre z tych kości ulegną fuzji, tworząc bardziej złożone struktury. W ten sposób, gdy dziecko stanie się osobą dorosłą, jego ciało będzie składać się z 206 kości.

5. Zmysł smaku

Noworodek ma ponad 10 000 kubków smakowych na języku. To znacznie więcej niż dorośli. Dodatkowe kubki smakowe zwykle znikają do czasu osiągnięcia dorosłości.

6. Zapotrzebowanie na sen

Łącznie noworodek powinien spać około 15 do 17 godzin na dobę. Jednak w przeciwieństwie do dorosłych, dzieci śpią krótko. Drzemki będą trwały około 2 do 4 godzin w ciągu pierwszych kilku tygodni życia Twojego dziecka. Później harmonogram snu stopniowo zacznie się stabilizować.

7. Bicie serca

Kolejnym z interesujących faktów, o których dowiadują się rodzice jest to, że noworodek ma o wiele szybsze tętno, niż mogłoby się wydawać. Serce dziecka bije od 130 do 160 razy na minutę. To prawie dwa razy więcej niż bicie serca osoby dorosłej.

8. Zmysł słuchu

Dzieci rodzą się z dość dobrze rozwiniętym zmysłem słuchu. Od razu są w stanie określić, skąd pochodzi dźwięk lub głos. Ta zdolność ich mózgu jest aktywna już od pierwszych 10 minut życia.

9. Oddychanie i połykanie

W przeciwieństwie do osoby dorosłej noworodek potrafi jednocześnie oddychać i połykać, dzięki czemu łatwiej go karmić. Ta umiejętność znika jednak w wieku około 7 miesięcy.

10. Kolor włosów i faktura

Włosy, z którymi rodzi się dziecko mogą mieć inny kolor i fakturę niż te, które będzie miało w późniejszym etapie życia. Pierwsze włosy mogą wypaść podczas pierwszych kilku tygodni życia niemowlęcia i odrosnąć w ciągu pierwszego roku. Kolor, grubość i faktura nowych włosów mogą się różnić.

Noworodek w dłoniach - noworodki

11. Odruchy

Odruchy są automatycznymi reakcjami ciała na zewnętrzne bodźce. Noworodek ma zestaw około 70 prymitywnych odruchów, które znikają wraz z wiekiem.

12. Poznawanie świata

Maluchy badają otoczenie za pomocą zmysłu dotyku. Najbardziej wrażliwą częścią ich ciała są usta. Właśnie dlatego dzieci mają tendencję do wkładania rzeczy do buzi.

13. Kolor oczu

Wiele dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, które później zmieniają kolor. Wynika to z faktu, że melanina, czyli pigment, który decyduje o kolorze oczu człowieka, jeszcze się nie rozwinęła. Ostateczny kolor oczu dziecka pojawia się w wieku około 6 miesięcy.

To tylko kilka z wielu ciekawych faktów, którymi zaskakują nas noworodki. Mamy nadzieję, że w pełni cieszysz się tym etapem rozwoju Twojego dziecka i nie przegapisz żadnego z tych fascynujących drobiazgów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.