Przyczyny wczesnego i późnego porodu - poznaj je wszystkie!

Przyczyny wczesnego i późnego porodu - poznaj je wszystkie!

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2021

Dokładna data porodu jest trudna do ustalenia, ale zwykle mamy pewne dane wskazujące na przybliżony dzień w kalendarzu. Ogólnie rzecz biorąc, specjaliści szacują, że poród nastąpi zgodnie z datą ostatniej miesiączki. Ale to normalne, że nie ma całkowitej precyzji. Jakie są jednak przyczyny wczesnego i późnego porodu?

Ponadto w przypadku pierworódek występuje zwykle większa skłonność do tego typu zmian. Przyczyny wczesnego i późnego porodu wiążą się z różnymi czynnikami. Jednak kobiety, które mają zostać matką po raz pierwszy, częściej doświadczają tych sytuacji.

Czynniki i popularne przekonania

Chociaż w większości przypadków opóźnienie lub przedwczesny poród są normalne, istnieją niekorzystne warunki, które mogą to determinować. Jednak często można oczekiwać na poród dłużej, niż byśmy sobie życzyli. Równie często kobiety są zaskoczone nagłymi narodzinami swojego maleństwa. To wszystko pokazuje że trudno przewidzieć zamysły natury.

W związku z tym ciąża przebyta w normalnych warunkach może zakończyć się porodem wcześniejszym o kilka tygodni, ale może też wydawać nie mieć końca. W każdym razie istnieje wyjaśnienie, które niekoniecznie powinno nas niepokoić, a które z pewnością może przygotować nas na następną ciążę.

Z drugiej strony, przyczyny wczesnego lub późnego porodu mogą być bardzo zróżnicowane, a nawet nieoczekiwane. Istnieją również popularne przekonania, które próbują wyjaśnić tę sytuację. Na przykład mówi się, że poród dziewczynek trwa nieco dłużej lub że fazy Księżyca wpływają na długość porodu.

W dalszej części szczegółowo opisujemy główne przyczyny wczesnego i późnego porodu

Przyczyny późnego porodu

Opóźniony poród może wywołać niepokój i dyskomfort wśród członków całej rodziny. Nadmiernie przedłużone oczekiwanie na narodziny dziecka nie jest czymś niezwykłym i jest właściwie całkiem normalne. Ale jest to oczekiwanie, które może pogorszyć jakość życia matki. Kobieta w późnej ciąży zaczyna już bowiem odczuwać nieustające objawy zmęczenia.

Przyczyny przedłużającej się ciąży i późnego porodu są różne, ale na ogół poród opóźnia się z następujących powodów.

 • Czynniki związane z dziedziczeniem. Występuje często u kobiet, których matki lub siostry również miały przedłużone ciąże. Jest to spowodowane elementami związanymi z budową ciała, które mogą być podobne w rodzinach.
 • Brak elastyczności w głównych tkankach ciała przyszłej matki.
 • Niedokładność danych. W tych przypadkach okres ciąży nie został opracowany we właściwy sposób, dlatego też data porodu wykazuje znaczne różnice.
 • Obecność pewnych chorób zakaźnych, które atakują błony śluzowe, a zwłaszcza łożysko.
 • Wysoki poziom stresu lub określone zdarzenia, które nagle powodują stres.
 • Tendencja do długotrwałych cykli miesiączkowych.

Przyczyny wczesnego porodu

Narodziny dziecka mogą również nastąpić wcześniej z różnych powodów i nie zawsze wiadomo dokładnie, jakie one są. O przedwczesnym lub przyspieszonym porodzie można mówić, gdy występuje przed trzydziestym siódmym tygodniem ciąży. Ten stan jest dość powszechny, ponieważ na całym świecie miliony dzieci rodzą się przedwcześnie.

Główne przyczyny wczesnego porodu są następujące:

 • Występuje częściej u nastolatków i ogólnie kobiet poniżej dwudziestego roku życia.
 • Stres w określonych sytuacjach lub przedłużające się okresy stresu.
 • Rozpoczęcie niezdrowych nawyków, takich jak palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.
 • Oderwanie lub pęknięcie łożyska z powodu gwałtownych przyczyn lub w przypadku infekcji błon komórkowych. Ten proces jest reakcją organizmu na ochronę płodu przed infekcją.
 • Znaczny wzrost normalnego poziomu płynu owodniowego w procesie znanym jako wielowodzie.
 • Niemożność prawidłowego rozszerzenia macicy z powodu wad rozwojowych w jamie macicy.
 • Jest to częste i naturalne w przypadku ciąż bliźniaczych, a zwłaszcza mnogich, ponieważ przestrzeń jest niewystarczająca, aby utrzymać płód przez długi czas.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.