Opieka nad noworodkiem: poznaj podstawowe jej zasady

Opieka nad noworodkiem: poznaj podstawowe jej zasady

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Panuje powszechne przekonanie, że opieka nad noworodkiem stanowi ogromne wyzwanie. „Gdyby tylko istniała instrukcja obsługi noworodka” – mówi większość świeżo upieczonych rodziców, w pierwszych dniach życia ich maleństwa.

Chociaż taki podręcznik tak naprawdę nie istnieje, możemy zaoferować Ci mały przewodnik, który pomoże Ci utrzymać się na powierzchni podczas pierwszych miesięcy macierzyństwa.

Opieka nad noworodkiem wcale nie musi być najgorszym etapem Twojego nowego życia!

Podstawowe zasady pielęgnacji noworodków są trudne do spisania, zwłaszcza że nie wszystkie dzieci mają takie same potrzeby. Niektóre dzieci od urodzenia wymagają szczególnej uwagi, co uniemożliwia stworzenie podręcznika, który szczegółowo opisuje każdy przypadek.

Ale to nie jest powód, by nie pomóc kobietom, które po raz pierwszy zostały matkami i czują się przytłoczone pojawieniem się dziecka w domu. Oto trzy zalecenia, które ułatwią Ci skomplikowaną, lecz wspaniałą rolę, jaką jest bycie matką.

Opieka nad noworodkiem: zapamiętaj podstawy

Wymagania żywieniowe

Przede wszystkim każda matka powinna wiedzieć, że nie ma powodu, aby czuć się źle, gdy tuż po porodzie piersi nie produkują wystarczającej ilości mleka. Niemowlęta powoli aktywują oksytocynę i prolaktynę, czyli hormony, które są odpowiedzialne za wytwarzanie tego cennego płynu.

Opieka nad noworodkiem - karmienie piersią

 

Wraz z upływem czasu, gdy Twoje dziecko nauczy się prawidłowo przysysać do piersi, dzięki czemu Twojemu organizmowi łatwiej będzie produkować mleko.

Istotnym faktem jest to, że w ciągu pierwszych kilku dni gruczoły mleczne wytwarzają substancję zwaną siarą – pierwsze mleko – która ma istotny wpływ na rozwój układu immunologicznego dziecka.

Nie przejmuj się, jeśli uważasz, że Twoje dziecko nie je wystarczająco lub jest odwodnione. W pierwszych godzinach życia kilka kropel siary wystarcza, by wypełnić mały brzuch Twojego dziecka.

Każdy noworodek ponownie rozpoczyna świat”.

-Anonim-

Produkcja mleka wzrośnie, gdy Twoje dziecko będzie więcej ssać. Aby mieć pewność, że Twoje dziecko pobiera odpowiednią ilość mleka, dobrą metodą jest śledzenie, ile razy dziennie zmieniasz pieluchę. Jeśli pielucha jest mokra, to jasny dowód na to, że maluch nie jest odwodniony.

Opieka nad noworodkiem: przystosowanie do harmonogramu snu

Według specjalistów noworodek może spać do 18 godzin dziennie, ale matki często obawiają się, że jego sen jest co chwilę przerywany. To prawda – niemowlęta czasami budzą się co dwie lub trzy godziny, aby prosić o pierś.

Pamiętajmy, że będąc jeszcze w łonie matki, dzieci poświęcają dużo czasu na spanie, ponieważ w łonie nie ma różnicy między dniem a nocą. Więc w jaki sposób pomóc im dostosować się do nowego harmonogramu snu?

Szczęśliwe niemowlę

Wenezuelski pediatra Miguel Raga zaleca utworzenie harmonogramu karmienia dziecka przez pierwsze 15 dni po urodzeniu. Strategia polega na budzeniu się z dzieckiem o 6 rano na karmienie. Od tego momentu dziecko powinno być karmione co trzy godziny. Plan jest więc następujący: 6 rano, 9 rano, południe, 3 po południu, 6 po południu, 9 wieczorem.

Po ostatnim karmieniu, czyli około godziny 21:00, dziecko może spać dłużej, a jego sen jest głębszy. Oczywiście nie możemy zapominać, że początkowo należy karmić piersią, gdy jest to konieczne, więc jeśli dziecko obudzi się w środku nocy, należy zareagować na jego wołanie o mleko.

Noworodek może spać do 18 godzin dziennie.

Kluczem do zobaczenia efektów tego planu karmienia jest dyscyplina. Wiele matek potwierdza, że dzięki tej metodzie ich dzieci potrafił przespać całą noc od około drugiego miesiąca życia.

Stolce

Pierwszy stolec dziecka jest bardzo ciemny – ma zabarwienie na pograniczu ciemnej zieleni a czerni. Nazywa się to smółką. Smółka powinna składać się ze śluzu i wydzielin, które nagromadziły się w jelicie niemowlęcia, gdy znajdowało się w łonie matki. Więc kiedy zobaczysz pierwszy stolec swojego dziecka i zauważysz, że pielucha jest pokryta ciemną substancją, nie ma powodu do obaw.

Układ trawienny dziecka również będzie się dostosowywał z każdą mijającą godziną. Niektóre dzieci oddają dwa stolce dziennie, podczas gdy inne mogą nie zrobić tego przez 48 godzin. Aby mieć pewność, że wszystko idzie dobrze, staraj się notować czas wypróżnień dziecka i podaj pediatrze wszystkie szczegóły, kiedy zabierzesz dziecko na pierwsze kontrolne badania lekarskie.

Wiemy, że podstawowa opieka nad noworodkiem obejmuje znacznie więcej aspektów. Chcieliśmy jednak skupić się na najbardziej podstawowych potrzebach nowo narodzonych dzieci, ponieważ to właśnie one najbardziej niepokoją matki, które zwykle starają się wykonać doskonałą pracę od pierwszych dni macierzyństwa.

Nie pozwól, aby obowiązki macierzyństwa przytłoczyły Cię i przysłoniły radość. Zaufaj sobie i swoim umiejętnościom. Zapewniamy, że to będzie najlepsza opieka nad noworodkiem, jaką będziesz mogła zapewnić swojemu maleństwu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.