Czy dziecku jest zimno? Kilka podpowiedzi dla rodziców

Czy dziecku jest zimno? Kilka podpowiedzi dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 25 grudnia, 2019

Rodzice, zwłaszcza świeżo upieczeni, często niepokoją się, że ich dziecku jest zimno. Istnieje jednak kilka oznak, które pomogą Ci upewnić się, że maluszkowi jest wystarczająco ciepło.

Z pewnością zauważyłaś, że nowo narodzone dzieci są często opatulone po sam czubek głowy. Dzieje się tak, bo trzeba pomagać im regulować temperaturę ciała, gdy jeszcze nie wykształciły tej umiejętności. Skąd jednak masz wiedzieć, czy Twojemu dziecku jest zimno?

To umiejętność, której trzeba nauczyć się metodą prób i błędów. Poznaj oznaki, które wskazują na to, że dziecko potrzebuje więcej lub mniej warstw ubrań.

Skąd wiedzieć, że dziecku jest zimno?

W pierwszych miesiącach życia temperatura ciała dziecka może się często zmieniać. Nic dziwnego: jego układ krążenia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Oznacza to, że niemowlę nie jest w stanie samodzielnie regulować temperatury ciała. Zapewne zauważysz, że dłonie i stopy maluszka są zazwyczaj chłodne.

Noworodek w grubszych śpioszkach - czy dziecku jest zimno?

Istnieją trzy części ciała dziecka, które pomogą określić jego temperaturę: brzuszek, nogi i szyja. Dotykając je dowiesz się, czy dziecku jest gorąco czy zimno.

Zawsze warto także obserwować, czy dziecko nie płacze i nie ma czerwonych policzków. Takie objawy sugerują, że jest mu za ciepło. Gdy maluszkowi jest zimno, jego nosek i usta mogą stać się niebieskawe. Taki kolor może również sugerować problemy z oddychaniem.

Podpowiedzi dla świeżo upieczonych rodziców

Osoby, które zostają rodzicami po raz pierwszy, często bywają nadopiekuńcze. Nadmiernie chronią dziecko, bo martwią się o temperaturę jego ciała. Należy się wystrzegać takiego zachowania, bo z tego powodu maluch może stać się bardziej podatny na oddziaływanie chłodu.

Jeśli nie chcesz, aby Twojemu dziecko było nieprzyjemnie i zimno, to:

Okryj je kocykiem

Aby dowiedzieć się, czy dziecku nie jest za zimno, możesz owinąć je kocykiem. Jeśli zauważysz, że zaczyna się dość mocno ruszać i próbuje go ściągnąć, prawdopodobnie jest mu niewygodnie. Jeśli z kolei leży spokojnie, oznacza to, że jest mu przyjemnie ciepło.

Ubieraj je warstwowo

Ubieranie dziecka na cebulkę pozwoli uniknąć drastycznych zmian temperatur. Najpierw załóż lekkie i miękkie ubranka, a następnie przykryj je cięższą kurtką i płaszczem.

Unikaj zakładania jednego, grubego płaszcza. Zamiast tego użyj kilku cienki warstw, które zapewnią ciepło. Dzięki temu gdy dziecku zrobi się za ciepło lub za zimno, będziesz mogła z łatwością dodać lub zdjąć kilka warstw.

Pamiętaj, że najlepiej jest ubierać maluszka w ubrania z bawełny. Nie tylko są miękkie, ale także ułatwiają poruszanie się w każdych warunkach atmosferycznych.

Osłoń jego stopy, dłonie i głowę

Jedna z cech, które są typowe dla niemowląt, to szybka utrata ciepła. Dlatego musisz okrywać dłonie, stopy i głowę maluszka używając bawełnianych akcesoriów, które są miękkie w dotyku. Najlepiej byłby, gdyby czapki, skarpetki i rękawiczki pozwalały skórze oddychać nawet, gdy jest zimno.

Mama przytulająca noworodka

Dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia, są bardzo podatne na oddziaływanie warunków pogodowych. Jeszcze bardziej wrażliwe są niemowlęta do szóstego miesiąca życia. Dlatego jeśli na zewnątrz jest wietrznie lub zimno, lepiej jest nie wychodzić z nimi z domu.

Dopasuj temperaturę pomieszczenia, gdy dziecku jest zimno

Małe dzieci są wrażliwe na zmiany temperatur, dlatego powinnaś uważnie obserwować ich zachowanie. Dbaj o to, by temperatura w pomieszczeniu, w którym się znajdują, oscylowała w okolicy 23 stopni Celsjusza. Upewnij się, że w pomieszczeniu panuje odpowiednia cyrkulacja powietrza, które nie wieje bezpośrednio na dziecko.

Podsumowując, jeśli dziecku jest zimno, możesz podjąć wiele kroków, które sprawią, że poczuje się lepiej. Pamiętaj, że u maluszka nie wykształciła się jeszcze do końca umiejętność termoregulacji ani krążenie krwi. Z tego powodu niektóre części ciała dziecka będą często zimne.

Wypatruj sygnałów, które mogą sugerować, że dziecko należy ogrzać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Smith, J. Alcock, G. and Usher, K. (2013) Temperature measurement in the preterm and term neonate: A review of the literature.  Neonatal Network , 32 (1): 16-25.
  • Smales, O R and R Kime. “Thermoregulation in babies immediately after birth”Archives of disease in childhood vol. 53,1 (1978): 58-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.