Czy Twój lęk przed poczęciem uniemożliwia Ci zajście w ciążę?

Czy Twój lęk przed poczęciem uniemożliwia Ci zajście w ciążę?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy podejmujemy decyzję o posiadaniu dziecka nie towarzyszy nam lęk. Często myślimy, że w ciągu dwóch lub trzech miesięcy prób nastąpi poczęcie. Czasami jednak tak nie jest. Istnieją różne czynniki, które mogą wpływać na płodność – a lęk przed poczęciem może być jedną z przeszkód w zajściu w ciążę.

Kiedy chcemy zajść w ciążę i próbujemy przez kilka miesięcy, możemy zacząć doświadczać tego nieprzyjemnego uczucia znanego jako lęk.

Lęk ten może wywoływać ogromny dyskomfort. Żywi się fałszywym przekonaniem, że wydarzy się najgorsze. Może prowadzić do wielu stresów, a także do poczucia beznadziejności i cierpienia.

Rozpoznanie problemu: pierwszy krok do poradzenia sobie z lękiem

Aby kontrolować nasz lęk przed poczęciem, musimy najpierw zrozumieć, źródło problemu. Jeśli tego nie zrobimy, prawie niemożliwym będzie poprawienie stanu naszego umysłu.

Kiedy już rozpoznamy, co powoduje lęk, powinniśmy to przeanalizować i zrozumieć. Dlaczego się boimy? Jaki jest powód naszego strachu i obawy? Dlaczego odczuwamy w ten sposób coś, co powinno być powodem nadziei i radości?

Powinniśmy także zdać sobie sprawę, że jeśli nie przejdziemy przez tego typu negatywne emocje, możemy się narazić na ryzyko niemożności zajścia w ciążę. A my chcemy cieszyć się macierzyństwem!

Stres i lęk: zabójcza kombinacja dla prób zajścia w ciążę

Każdy wie, że stres może spowodować fizyczne szkody w naszym ciele. Podobnie, przechodzenie intensywnych epizodów niepokoju może wywołać cały łańcuch dokuczliwych objawów.

Stres to sposób, w jaki nasze ciało reaguje na wyzwanie. Stresujące wydarzenia aktywują współczulny układ nerwowy, prowadząc do odpowiednich reakcji w walce lub ucieczce.

Stres może wpływać na nasze ciało na wiele sposobów. Jedyną rzeczą, która może cierpieć jest popęd seksualny, a u mężczyzn stres może nawet wywoływać impotencję.

Specjalistyczne badania wykazały, w jaki sposób lęk wpływa negatywnie na proces poczęcia i ciążę. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie działań, aby odeprzeć tego przerażającego wroga.

Wskazówki, które pomogą Ci uwolnić się od lęku przed zajściem w ciążę

Mając to na uwadze, przyjrzymy się teraz pewnym wskazówkom, które możesz zastosować. Pomogą Ci one pozbyć się niepokoju, zwiększając prawdopodobieństwo naturalnego poczęcia i przybliżając Cię o krok do celu jakim jest zajście w ciążę.

  • Zwróć się do swoich bliskich, w tym zarówno rodziny, jak i przyjaciół, o wsparcie.
  • Postaraj się znaleźć czas na zajęcia, które lubisz. Pozwoli to oderwać umysł od problemu i sprawi, że poczujesz się lepiej.
  • Spotkaj się z terapeutą, który wspomoże Cię w ćwiczeniach relaksacyjnych. Możesz spróbować też medytacji.
  • Codzienne spacery lub inna aktywność fizyczna może pomóc Ci rozładować energię i zapewni spokojny sen.
Kobieta przytłoczona przez lęk

Były dziesiątki przypadków, w których pary porzuciły próbę poczęcia. Zmieniły swoje podejście, na przykład chcąc przystąpić do adopcji, aby mieć dziecko, którego zawsze pragnęły. A potem, gdy tylko lęk zniknie, dość szybko dochodzi do poczęcia.

Kiedy iść do specjalisty od niepłodności

Nie spiesz się. W normalnych warunkach średni czas, jaki zajmuje 85% kobiet zajście w ciążę, może wynosić nawet rok. Jeśli nie byłaś w stanie zajść w ciążę przez ponad rok to znak, że nadszedł czas, byście wraz z partnerem udali się na rutynowe, ogólne badania.

W drugim roku próby, jeśli nadal możesz zajść w ciąże, poddajcie się bardziej szczegółowym badaniom. Pozwoli to ustalić, czy występuje zaburzenie równowagi hormonalnej, czy też jest jakikolwiek inny czynnik wpływający na płodność Twoją lub Twojego partnera.

Zrozpaczona para u lekarza

Specjalista wykona wszystkie niezbędne badania i określi środki zaradcze. Po pewnym czasie i w zależności od wyników badań, Ty i Twój lekarz możecie podjąć decyzję o leczeniu wspomagającym, aby w końcu począć i posiadać dziecko, którego tak pragniesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.