Planowanie drugiej ciąży - 5 powodów, dla których warto

Planowanie drugiej ciąży - 5 powodów, dla których warto

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2018

Bardzo często planowanie drugiej ciąży nigdy nie następuje, ponieważ jest ona niespodzianką. Jednakże pary które są nastawione na posiadanie więcej niż jednego dziecka mogą zacząć planowanie drugiej ciąży zaraz po narodzinach pierwszego dziecka.

Istnieją setki powodów dla których warto mieć drugie dziecko, są jednak czynniki które warto wziąć pod uwagę przed planowaniem drugiej ciąży. Kiedy odstępy między porodami i warunki fizyczne zostaną pozytywnie ocenione przez lekarzy, reszta to kwestia czasu. W większości przypadków, para może mieć wiele powodów aby ponownie zostać rodzicami, czasami jednak sytuacja temu nie sprzyja.

Planowanie ciąży.

W takich przypadkach, najważniejsza jest miłość i chęć do powiększenia rodziny. Czasami jednym z głównych powód do posiadania drugiego dziecka jest zapewnienie rodzeństwa pierwszemu, co moim zdaniem może być troszeczkę samolubne w stosunku do nienarodzonego dziecka.

Wiele matek jednak potwierdziło, że lub bycie w ciąży, docenia uczucie noszenia dziecka w łonie i zmiany które mogą się pojawić, zarówno te emocjonalne, fizyczne czy mentalne. Takie kobiety zawsze będą w stanie poradzić sobie z macierzyństwem.

Planowanie drugiej ciąży. Dlaczego warto?

Matka która jest szczęśliwa może mieć setki powodów aby ponownie nią zostać, kilka z nich zasługuje jednak na wyróżnienie. Wyszczególnimy tutaj pięć powodów aby utwierdzić się w przekonaniu, że to dobra decyzja.

Wzmacnia się więź między partnerami, ponieważ mają wspólny cel. Pełni miłości patrzą wspólnie w przyszłość myśląc o rodzinie i szczęściu.
To idealny czas aby wyrobić w sobie zdrowe nawyki. Aby uniknąć komplikacji podczas ciąży musimy poprawić swoją dietę i pozbyć się złych przyzwyczajeń takich jak palenie czy nadmierne spożywanie alkoholu.
Doświadczamy szczęścia i życzliwości ze strony dziadków i reszty rodziny. Podczas ciąży otrzymujemy więcej błogosławieństw, jesteśmy rozpuszczane i patrzy się na nas z większą troską.
Łączymy się z energią która daje życie i sprawia że czujemy się w harmonii z naturą. Rośniemy jako osoba, doceniamy swoje mamy i jesteśmy dumne z bycia kobietą.
• To będzie zupełnie nowe doświadczenie dla którego warto żyć. Rosną nasze oczekiwania co do tego co przyniesie przyszłość ponieważ tworzymy nowe życie i chcemy aby było szczęśliwe w rodzinie którą dla niego tworzymy.

Jak możemy być pewni, że jesteśmy gotowi na planowanie drugiej ciąży ?

Jedną z zalet planowania drugiej ciąży jest to, że w pewnym sensie dziecko ma gwarancje, że rozpocznie swój wzrost w zdrowy i kontrolowany sposób. Pierwszym krokiem powinna być ocena specjalisty który określi czy spełnione są sprzyjające warunki do ciąży.

Doktorzy ocenią takie czynniki jak wiek rodziców i posiadanych dzieci, odstępy między porodami. Dodatkowo doradzą nam czy wymagane będą dodatkowe szczepienia lub inne leki jeżeli zajdzie potrzeba kontrolowania jakiejś choroby. Będziemy wiedzieć, że jesteśmy gotowi nie tylko bo tak czujemy i chcemy ale też dlatego, że otrzymaliśmy „zielone światło” na rozpoczęcie przygotowań do drugiego dziecka, od lekarza.

W dalszej kolejności planowanie wymaga od nas rozpoznania naszych dni płodnych i dostosowania do nich naszych nawyków aby maksymalnie zwiększyć nasze szansę. Inne aspekty które trzeba wziąć pod uwagę to poziom stresu, styl życia i stabilność finansowa. W tym temacie, rekomenduje się aby odpowiednio rozwiązać ewentualne problemy, bo mogą one również zagrażać zdrowiu ciąży. Powinniśmy napełnić się pozytywną energią i szukać racjonalnych powodów na polepszanie swojej sytuacji.

Szczęśliwa rodzina.

W zależności od przedziału czasowego, w którym rodzą się dzieci, istnieją różne zalety i wady. Jeżeli różnica wieku jest bardzo mała, będą wychowywane jak równe, bez faworyzowania jednego z nich.

Jeżeli jednak różnica wieku jest znaczna, będą one wychowywane jako indywidualne jednostki, ponieważ każde będzie przechodzić przez swoje dzieciństwo osobno. Niezależnie od przypadku, rodzina powinna być gotowa przyjąć swoje dzieci z miłością. Planowanie drugiej ciąży może napełnić nas radością i odnowić nadzieję. Wszystkie dzieci są chciane i powodują radość rodzica i o wszystkie warto walczyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.