Macierzyństwo po czterdziestce - poznaj zalety

Macierzyństwo po czterdziestce - poznaj zalety

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2018

Jeszcze kilka lat temu twierdzono, że macierzyństwo po czterdziestce nie ma żadnych zalet. Ostrzegano przed komplikacjami podczas porodu, zagrożeniem dla zdrowia i życia matki oraz większym niebezpieczeństwo poronienia. Jednak obecnie sytuacja kobiet zachodzących w ciążę w późniejszym wieku wygląda o wiele korzystniej.

Najnowsze badania wskazują jednak, że ryzyko wystąpienia problemów jest niewielkie, jeśli będzie się pilnowało comiesięcznych badań i uważało na ogólny stan zdrowia. Postęp w medycynie i badaniach prenatalnych doprowadził do obalenia wielu mitów. Dzięki temu macierzyństwo po czterdziestce przestało napawać lękiem, co umożliwiło wielu mamom spełnienie marzeń.

Warto wymienić liczne zalety, które niesie za sobą macierzyństwo po czterdziestce. Dotyczą one zarówno sfery fizycznej, jak i mentalnej. Zmiany, które może wywołać posiadanie dziecka w tym wieku są korzystniejsze, niż sądzono.

Macierzyństwo po czterdziestce – zalety fizyczne

Poprawa zdolności mentalnych

Zwiększa się ostrość umysłu, zwłaszcza w obszarach związanych z rozwiązywaniem problemów. Zauważono również poprawę zdolności werbalnych.

Badania opublikowane w Journal of the American Geriatrics Society dowodzą, że taka poprawa jest zasługą hormonów, które wytwarzają się podczas ciąży. Jeden z nich to progesteron, który odpowiada za rozwój tkanki mózgowej. Inny, estrogen, ma bardzo duży wpływ na strukturę mózgu.

Zdrowszy styl życia i dieta

Dieta starszej kobiety jest zazwyczaj zdrowsza niż młodszej. Starsza kobieta zwraca większą uwagę na jakość jedzenia, zdrową dietę i bardziej interesuje się tym, jaki wpływ na płód i jej ciało ma to, co spożywa. Ma większą świadomość ryzyka, a tym samym jest bardziej zainteresowana tym, jak można mu zapobiec.

Mama w ciąży rozciągająca mięśnie nóg

Zalety płynące z dojrzałości mentalnej

Praca i stabilność ekonomiczna

Po ukończeniu czterdziestego roku życia większość kobiet ma pracę i osiągnęło stabilność ekonomiczną. Nie martwią się, bo wiedzą, że będą w stanie zadbać o dziecko i sprawić, że niczego mu nie zabraknie. Osiągnęły już główne cele w swojej karierze, a dziecko nie wywrze negatywnego wpływu na ich ambicje zawodowe.

Równowaga mentalna i emocjonalna

Starsze mamy są lepiej przygotowane do ciąży i do nowego życia w roli matki. Ich dojrzałość jest widoczna za każdym razem, gdy przystosowują się do zmian. Dzięki temu ciążą jest odrobinę łatwiejsza.

Co więcej, mądrość którą zgromadziły przez lata odróżnia je od młodszych matek. Doświadczenie pochodzące z wielu sytuacji życiowych daje im umiejętność przejścia przez cały proces bez wyczerpywania nadmiaru sił.

Nie winią swoich dzieci

Wiele młodszych matek obwinia swoje dzieci. Patrzą wstecz i czują, że w młodości ominęło je tak wiele możliwości. Takie postępowanie można często zaobserwować u wielu młodych mam, mimo, że jest samolubne i nie fair.

Posiadanie dzieci w późniejszym wieku zmniejsza ryzyko wystąpienia takich uczuć. Jeśli kobieta decyduje się na macierzyństwo po czterdziestce, to robi to ponieważ czuje, że przeżyła już większość doświadczeń typowych dla młodości i jest gotowa na kolejny krok.

Dziecko to nie zabawka ani substytut, który musi poznać niespełnione ambicje rodziców. Dziecko to obowiązek ukształtowania szczęśliwej istoty.

-Simone de Beauvoir-

Są w pełni świadome swojej decyzji

Nie ma znaczenia, czy kobieta ma partnera czy nie, zajście w ciążę stanowi świadomą decyzję. Bierze pod uwagę wszystkie za i przeciw i wie, czego chce. Mamy w tym wieku wiedzą, że ciąża wywrze wpływ na każdy aspekt ich życia i są gotowe, by podjąć to wyzwanie.

W tym wieku dziecko rzadko kiedy zostaje poczęte w wyniku nieprzemyślanej decyzji. Starsze mamy są mniej niepewne i mają mniej wątpliwości od młodszych.

Porady, o których warto pamiętać, decydując się na macierzyństwo po czterdziestce

  • Jeśli zdecydowałaś się zostać mamą po 40 roku życia, powinnaś skontaktować się z ginekologiem i lekarzem rodzinnym.
  • Należy przestrzegać comiesięcznych wizyt kontrolnych, aby być na bieżąco ze stanem dziecka.
  • W tym wieku zajście w ciążę może być trochę trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Nie wykluczaj innych metod, np. in vitro.
  • Możesz mieć mniej energii, ale niekoniecznie musi tak być.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lampinen, Reeta et al. “A review of pregnancy in women over 35 years of age.” The open nursing journal vol. 3 33-8. 6 Aug. 2009, doi:10.2174/1874434600903010033
  • Dietl, A et al. “Pregnancy and Obstetrical Outcomes in Women Over 40 Years of Age.” Geburtshilfe und Frauenheilkunde vol. 75,8 (2015): 827-832. doi:10.1055/s-0035-1546109
  • Meet the mums in their 40s: four stories of having a baby later in life. The Guardian. Opinion- Pregnancy. 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.