Pocałunek na dzień dobry - pamiętaj o nim codziennie

Pocałunek na dzień dobry - pamiętaj o nim codziennie
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 29 września, 2018

Pocałunek dziecka na dzień dobry czy przytulenie przed zaśnięciem są drobnymi rytuałami. Należy o nich jednak pamiętać codziennie, bo dają one dziecku dużo dobrego. Pocałunek na dzień dobry jest nie tylko czułym sposobem na pobudkę. Jest to także symbol więzi między rodzicem a dzieckiem, który wyraża radość z bycia razem w kolejnym dniu.

Trzeba pamiętać, że całe nasze życie jest zbiorem rytuałów i póz, których się nauczyliśmy. To one właściwie tworzą naszą rzeczywistość i nastrajają nas pozytywnie lub negatywnie.

Zwyczaje, które praktykujemy w domu są wzorcem dla naszego dziecka. Poprzez te rytuały dziecko poznaje świat.

Jeśli dziecku nie zapewniamy takich pozytywnych bodźców typu: pocałunek na dzień dobry, przytulenie przed zaśnięciem czy pytanie “Jak tam było w szkole?” to będzie ono dojrzewało w przekonaniu, że pozytywne uczucia nie mają żadnej wartości.

Pocałunek na dzień dobry jest darem dla dziecka, ale też i dla rodzica. Trzeba o nim pamiętać codziennie. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać trywialne, jednak jest naukowo potwierdzone, że przynosi on dziecku wiele pozytywnych psychologicznych i emocjonalnych korzyści.

Pocałunek na dzień dobry przynosi dużo korzyści

Pocałunek na dzień dobry
Dzieci tak szybko dorastają. Pewnego dnia, kiedy będziesz chciała dać dziecku buzi, ono powie “Mamo, daj spokój, zawstydzasz mnie” – jako rodzice jesteśmy świadomi, że ten dzień prędzej czy później nadejdzie.

Ale póki są małe to nie ma znaczenia. Trzeba wprowadzić rytuał pocałunku na dzień dobry od pierwszego dnia, kiedy dziecko jest z nami. Takie oznaki czułości są ogromnym bodźcem dla rozwoju ich mózgu. Dzięki nim dziecko czuje się bezpieczne, a Ty wychowujesz je na mądrego i świadomego człowieka.

Nowy dzień się zaczyna, a mama jest przy Tobie

Możliwe, że dziecko nie daje Ci spać w nocy. Budzisz się co kilka godzin, bo ono płacze i domaga się karmienia. Jednak jak tylko wstanie nowy dzień pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić jest danie buziaka swojemu dziecku. 

Taki naturalny akt jest dla dziecka znakiem do bycia tu i teraz, do bycia obecnym. Przenosimy w ten sposób na dziecko dobre emocje, które sprawiają, że czuje się ono bezpiecznie. Pocałunek jest wyrazem miłości, a dziecko samoistnie rozumie język uczuć od swoich pierwszych dni.

Możemy wyrażać swoją miłość do dziecka słowami – to też jest bardzo ważne. Ale nie możemy zapominać, że język gestów ma ogromną moc i dla dziecka niezwykle ważne są pocałunki czy przytulanie. Dlatego pamiętaj: pocałunek na dzień dobry przynosi same korzyści.

Przytulenie przed zaśnięciem i pocałunek na dzień dobry

Pocałunek na dzień dobry
Powyżej wyjaśniliśmy już czemu pocałunek na dzień dobry jest tak ważny dla wytworzenia więzi między rodzicem a dzieckiem.

Teraz chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że również przed zaśnięciem dziecko potrzebuje Twojej emocjonalnej asekuracji.

Im dziecko jest starsze tym zaczyna ono spać więcej godzin z rzędu niż tuż po urodzeniu. Średnio dziecko w ciągu doby potrzebuje około 10 do 13 godzin snu. Jest to całkiem sporo. Aby zapewnić mu głęboki sen, dający prawdziwy odpoczynek ważne jest aby kładło się spać szczęśliwe i w poczuciu bezpieczeństwa.

W jednym z artykułów na naszym blogu mówiliśmy już o tym jak ważne jest czytanie książek przed zaśnięciem. A teraz chcielibyśmy dodać, że zwykłe przytulenie dziecka po wieczornej czytance sprawi, że będzie się ono czuło bardziej zrelaksowane i bezpieczne.

Aby dziecko wiedziało, że jest kochane, musimy pamiętać o takich codziennych, drobnych gestach. Jeśli poranna pobudka będzie się odbywać w pośpiechu, bo chcesz jak najszybciej zawieźć dziecko do przedszkola czy do dziadków; lub też jeśli wieczorem będziesz chciała położyć je szybko spać, aby mieć więcej czasu na dokończenie swoich obowiązków niestety zaniedbasz przez to najważniejszą rzecz: emocjonalny i psychiczny świat wewnętrzny Twojego dziecka.

Świadome rodzicielstwo

Przytulenie przed zaśnięciem
Świadome rodzicielstwo to szczególne nastawienie do roli bycia rodzicem. Świadomi rodzice poświęcają się temu zadaniu w pełni, są obecni tu i teraz. Nie wychowują dzieci w pośpiechu.

Jako rodzice powinniśmy dbać o wewnętrzny zegar dziecka, w którym jest czas na potrzeby biologiczne, psychologiczne i emocjonalne. Tak drobne gesty jak pocałunek, przytulenie czy rozmowa wywierają ogromny, pozytywny wpływ na ich rozwój.

Pomóż im rozpocząć nowy dzień z uśmiechem. Bądź rodzicem, który umie okazać miłość i zapewnić bezpieczeństwo. Niech Twoje dziecko wie, że zawsze może na Ciebie liczyć. I mimo iż im dzieci będą starsze to nie będą już tak zabiegać o Twoje oznaki miłości, wiedz jednak, że w środku będą Ci za nie ogromnie wdzięczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.