Pocałunek na dzień dobry - pamiętaj o nim codziennie
Pocałunek dziecka na dzień dobry czy przytulenie przed zaśnięciem są drobnymi rytuałami. Należy o nich jednak pamiętać codziennie, bo dają one dziecku dużo dobrego. Pocałunek na dzień dobry jest nie tylko czułym sposobem na pobudkę. Jest to także symbol więzi między rodzicem a dzieckiem, który wyraża radość z bycia razem w kolejnym dniu.
Trzeba pamiętać, że całe nasze życie jest zbiorem rytuałów i póz, których się nauczyliśmy. To one właściwie tworzą naszą rzeczywistość i nastrajają nas pozytywnie lub negatywnie.
Zwyczaje, które praktykujemy w domu są wzorcem dla naszego dziecka. Poprzez te rytuały dziecko poznaje świat.
Jeśli dziecku nie zapewniamy takich pozytywnych bodźców typu: pocałunek na dzień dobry, przytulenie przed zaśnięciem czy pytanie “Jak tam było w szkole?” to będzie ono dojrzewało w przekonaniu, że pozytywne uczucia nie mają żadnej wartości.
Pocałunek na dzień dobry jest darem dla dziecka, ale też i dla rodzica. Trzeba o nim pamiętać codziennie. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać trywialne, jednak jest naukowo potwierdzone, że przynosi on dziecku wiele pozytywnych psychologicznych i emocjonalnych korzyści.
Pocałunek na dzień dobry przynosi dużo korzyści
Ale póki są małe to nie ma znaczenia. Trzeba wprowadzić rytuał pocałunku na dzień dobry od pierwszego dnia, kiedy dziecko jest z nami. Takie oznaki czułości są ogromnym bodźcem dla rozwoju ich mózgu. Dzięki nim dziecko czuje się bezpieczne, a Ty wychowujesz je na mądrego i świadomego człowieka.
Nowy dzień się zaczyna, a mama jest przy Tobie
Możliwe, że dziecko nie daje Ci spać w nocy. Budzisz się co kilka godzin, bo ono płacze i domaga się karmienia. Jednak jak tylko wstanie nowy dzień pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić jest danie buziaka swojemu dziecku.
Taki naturalny akt jest dla dziecka znakiem do bycia tu i teraz, do bycia obecnym. Przenosimy w ten sposób na dziecko dobre emocje, które sprawiają, że czuje się ono bezpiecznie. Pocałunek jest wyrazem miłości, a dziecko samoistnie rozumie język uczuć od swoich pierwszych dni.
Możemy wyrażać swoją miłość do dziecka słowami – to też jest bardzo ważne. Ale nie możemy zapominać, że język gestów ma ogromną moc i dla dziecka niezwykle ważne są pocałunki czy przytulanie. Dlatego pamiętaj: pocałunek na dzień dobry przynosi same korzyści.
Przytulenie przed zaśnięciem i pocałunek na dzień dobry
Teraz chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że również przed zaśnięciem dziecko potrzebuje Twojej emocjonalnej asekuracji.
Im dziecko jest starsze tym zaczyna ono spać więcej godzin z rzędu niż tuż po urodzeniu. Średnio dziecko w ciągu doby potrzebuje około 10 do 13 godzin snu. Jest to całkiem sporo. Aby zapewnić mu głęboki sen, dający prawdziwy odpoczynek ważne jest aby kładło się spać szczęśliwe i w poczuciu bezpieczeństwa.
W jednym z artykułów na naszym blogu mówiliśmy już o tym jak ważne jest czytanie książek przed zaśnięciem. A teraz chcielibyśmy dodać, że zwykłe przytulenie dziecka po wieczornej czytance sprawi, że będzie się ono czuło bardziej zrelaksowane i bezpieczne.
Aby dziecko wiedziało, że jest kochane, musimy pamiętać o takich codziennych, drobnych gestach. Jeśli poranna pobudka będzie się odbywać w pośpiechu, bo chcesz jak najszybciej zawieźć dziecko do przedszkola czy do dziadków; lub też jeśli wieczorem będziesz chciała położyć je szybko spać, aby mieć więcej czasu na dokończenie swoich obowiązków niestety zaniedbasz przez to najważniejszą rzecz: emocjonalny i psychiczny świat wewnętrzny Twojego dziecka.
Świadome rodzicielstwo
Jako rodzice powinniśmy dbać o wewnętrzny zegar dziecka, w którym jest czas na potrzeby biologiczne, psychologiczne i emocjonalne. Tak drobne gesty jak pocałunek, przytulenie czy rozmowa wywierają ogromny, pozytywny wpływ na ich rozwój.
Pomóż im rozpocząć nowy dzień z uśmiechem. Bądź rodzicem, który umie okazać miłość i zapewnić bezpieczeństwo. Niech Twoje dziecko wie, że zawsze może na Ciebie liczyć. I mimo iż im dzieci będą starsze to nie będą już tak zabiegać o Twoje oznaki miłości, wiedz jednak, że w środku będą Ci za nie ogromnie wdzięczne.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
- Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos