Gianni Rodari: humor, fantazja i gry

Gianni Rodari: humor, fantazja i gry
Marta Crespo Garcia

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marta Crespo Garcia.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Fantazyjny humor i gry pojawiają się w opowieściach Gianniego Rodari, mistrza inwencji i wyobraźni. O niektórych z nich mówimy w tym artykule.

Twórca prawdziwego gatunku literatury dziecięcej, mistrz inwencji i wyobraźni. W bliskim kontakcie ze światem edukacji i dzieciństwa. Chciał, by wyobraźnia i fantazja zajmowały w edukacji miejsce, na jakie zasługują. Mowa o Giannim Rodari, wielkim mistrzu humoru, fantasy i gier słownych.

Gianni Rodari: humor, fantazja i gry

Będąc w bliskim kontakcie ze światem edukacji i dzieciństwa, Rodari współpracował przy zmianie szkolnictwa i jego metod. Starał się, aby wyobraźnia i kreatywność odgrywały w szkołach szczególną rolę.

W wyniku swej pracy w szkołach napisał Gramatykę fantazji, swój wielki wkład we współczesną pedagogikę, w którym przekazał swoją rewolucyjną i wyzwalającą ideę literatury.

Przedstawiamy Wam niektóre z jego historii. W kilku z nich widać, że Rodari nie waha się krytykować społeczeństwa, które uważa za mało wspierające i konsumpcyjne. Jednocześnie jest w stanie podtrzymywać krytycznego ducha najmłodszych. Zawsze z dowcipem i humorem.

Rodari dla najmłodszych

Chłopiec czytający na trawie

Zwierzęta bez zoo (+ 3 lata)

Po pierwsze mamy Zwierzęta bez zoo. Antologia opowiadań pełnych humoru i fantastycznych zwierząt z własnym życiem i marzeniami. Słonie cyrkowe, żółwie na rowerach, lis fotograf, niedźwiedzie bandyci i wyszkolone konie. Przezabawna parada postaci. Rozrywka gwarantowana!

Rodari i Mężczyzna, który kupił miasto Sztokholm (od 3 lat)

Na targ w Garvirate przybywają mężczyźni, którzy sprzedają wszystko. Niemożliwe jest znalezienie bardziej kompetentnych specjalistów niż oni. Pewnego dnia pojawił się mężczyzna, który sprzedawał dziwne rzeczy: Mont Blanc, Ocean Indyjski, morza na Księżycu…

Był tak wygadany, że godzinę później zostało mu już tylko miasto Sztokholm. Kupił go fryzjer w zamian za strzyżenie i natarcie wodą kolońską.

Mylące historie (od 4 lat)

Dziadek opowiada swojej wnuczce historię Czerwonego Kapturka, ale ciągle się myli. Może z powodu niewiedzy? -Była kiedyś dziewczyna o imieniu Żółty Kapturek. Dziewczyna szła przez las i spotkała żyrafę… –

Wcale nie, mówi wnuczka. Dziadkowi udaje się nakłonić dziewczynę do rzeczywistego odtworzenia historii, ponieważ myląc historie splątanie staje się użytecznym środkiem wyrazu.

Jaime ze szkła (+ z 5)

Dawno temu w odległym mieście na świat przyszło przezroczyste dziecko. Przez jego ciało można było zobaczyć to samo, co przez powietrze i wodę. Można zobaczyć bicie jego serca i jego myśli ślizgające się jak złota rybka po akwarium.

Zaciekły dyktator zaczął wypełniać miasto niesprawiedliwością, nadużyciami i nędzą. Gdy ktoś protestował znikał bez śladu. Ale Jaime nie mógł siedzieć cicho. Chociaż nie otwierał ust, jego myśli mówiły za niego: był przejrzysty i wszyscy czytali jego myśli o niesprawiedliwości i przemocy tyrana. Ponieważ to opowieść o sile prawdy.

Rodari dla dzieci i młodzieży

Czytający chłopiec

Bajki przez telefon (7+ lata)

Książka składająca się z opowiadań pełnych fantazji i jednocześnie nawiązujących do rzeczywistości. Kompletne historie, dowcipne, prowokacyjne i pełne humoru, fantazji, a nawet gier.

„Był sobie kiedyś pan Bianchi z Varese. Jego zawód komiwojażera wymagał od niego podróżowania sześć dni w tygodniu, zwiedzania całych Włoch, wschodu, zachodu, południa, północy i centrum oraz sprzedawania produktów leczniczych.

W sobotę wracał do domu, a w poniedziałek wieczorem znowu wyruszał w drogę. Ale przed wyjazdem córka zawsze przypomniała mu: – Pamiętaj, tato: bajka każdego wieczoru. I tak każdego wieczoru, gdziekolwiek by nie był, pan Bianchi dzwonił do Varese o dziewiątej i opowiadał córce bajkę”.

Od A do Z (+ 8 lat)

Nieodparty i zwariowany alfabet poezji, linijek i opowiadań. Rozmyślać, śmiać się i uczyć. Gianni Rodari stara się pokazać, że powiedzenia budują światy, a pisownia nie jest pozbawiona zabawy i fantazji.

Ale dlaczego wieża w Pizie jest pochylona? Czy to możliwe, że architekci zbudowali ją w równowadze?
„Jak piękne czasami są błędy!”

Interesy Pana Kota (ponad 8 lat)

Czy może być coś bardziej smakowitego niż mysz w puszce? To właśnie zamierza sprzedać pan Kot w swoim sklepie spożywczym. Zdaniem właściciela wspaniały biznes. Ale oczywiście myszy nie będą tego samego zdania.

Gra w cztery rogi (+ 9 lat)

Surrealistyczne historie pozbawione sensu, z humorem i grami, w których autor kwestionuje wiele nawyków naszego społeczeństwa. „Krowa Vipiteno”, która zjadła tęczę, „Młody człowiek z Werony”, który chciał poślubić kaczkę, czy „Emeryt”, który niszcząć nowoczesne diaboliczne zabawki uwalnia świat od śmiertelnego zagrożenia.

Gip w telewizji (+ 9 lat)

Opowiada przepełnioną fantazją i humorem historię o chłopcu o silnym charakterze telewizyjnym. „Zapalenie telewizyjne” Gipa powoduje, że zostaje wciągnięty przez nieznaną siłę prosto w telewizor. Stąd Gip będzie pojawiał się sukcesywnie w różnych programach i na ekranach różnych krajów świata.

Rodari i Gelsomino w krainie kłamczuchów (10+ lat)

Chłopiec imieniem Gelsomino i jego przyjaciele zmierzą się z królem Jaimonem, panem Kraju Kłamczuchów. Ten król narzucił kłamstwa i terror w swoim królestwie. Mówienie prawdy jest przestępstwem, a kłamstwo jest wymagane przez prawo. A jeśli powiesz prawdę otrzymasz wielką grzywnę. Gelsomino ma tak potężny głos, że jednym krzykiem może zniszczyć całe zamki.

Dziadek czytający wnukom bajki Gianniego Rodari

Historie do zabawy (ponad 10 lat)

Wreszcie poprzez tę książkę Rodari chce nauczyć dziecko samodzielnego myślenia o problemach, z którymi boryka się społeczeństwo i dana osoba. Historie do zabawy składa się z 20 opowiadań, z których każde ma trzy różne zakończenia.

Czytelnik czyta, ogląda, myśli, a jeśli nie znajdzie zakończenia, które mu odpowiada może je wymyślić, napisać lub sam narysować. Baw się dobrze!

Księga błędów (+10 lat)

Rodari poprzez wiersze i opowiadania profesora Grammaticusa pokazuje nam z humorem, że świat jest pełen błędów ortograficznych, gramatycznych i innych dużo poważniejszych.

Był sobie kiedyś młody człowiek, który marzył o zostaniu wielkim wynalazcą. Uczył się dzień i noc, uczył się przez kilka lat i wreszcie napisał w swoim osobistym dzienniku: „Już wystarczająco się nauczyłem. Jestem już OTKRYWCOM i udowodnię swoją wielką wartość”.

Historie pisane na maszynie (+12 lat)

Ta książka przedstawia dwadzieścia sześć różnorodnych historii z nietuzinkową fabułą przepełnioną fantazją i poczuciem humoru, które bawią młodego czytelnika poprzez ironiczną krytykę dzisiejszego społeczeństwa konsumpcyjnego.

„Mądry krokodyl” pojawia się w niektórych studiach telewizyjnych, by wziąć udział w konkursie. „Marek i Mirek”, dwaj bliźniacy, piszą esej o diable. „Rybak na moście Garibaldiego” jest zły, ponieważ ryby wolą inne haczyki niż jego. Ironiczna krytyka społeczeństwa konsumpcyjnego.

Rodari i Gramatyka fantazji: humor, fantazja i gry

Na koniec przedstawiamy jedną z jego najbardziej charakterystycznych książek, Gramatyka fantazji. Skierowana do rodziców, wychowawców i każdego, kto wierzy, że wyobraźnia powinna mieć miejsce w nauczaniu.

Książka, która mówi nam, jak wymyślać historie dla dzieci i pomagać dzieciom w samodzielnym wymyślaniu własnych historii. Czterdzieści pięć technik, które uczą także sztuki narracji.

Co więcej, w internecie możesz odkryć i kupić więcej książek pełnych humoru, fantazji i gier tego wspaniałego pisarza dla dzieci. Gianni, dziękujemy za dar, który nam przekazałeś w ramach swojej pracy.

To może Cię zainteresować ...
Najlepsze filmy dla dzieci na platformie Netflix
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Najlepsze filmy dla dzieci na platformie Netflix

Przedstawiamy wybór wspaniałych filmów na platformie Netflix, którymi możesz cieszyć się w rodzinie w tym okresie, kiedy spędzamy więcej czasu w do...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.