Rozwój poczucia humoru u dziecka - w jaki sposób przebiega

Rozwój poczucia humoru u dziecka - w jaki sposób przebiega
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rozwój poczucia humoru u dziecka stanowi ciekawy etap w życiu rodziny. Jeśli Twoje dziecko ma cztery lata lub znasz jakieś w podobnym wieku, zapewne zauważyłaś, że uśmiecha się kilkaset razy w ciągu dnia, w przeciwieństwie do dorosłych, którzy uśmiechają się zaledwie około 17 razy dziennie. Obserwując jego zachowanie możesz zacząć zastanawiać się jak przebiega rozwój poczucia humoru u dziecka

Rozwój poczucia humoru u dziecka – bo śmiech to zdrowie

Śmiech pomaga stworzyć więź między rodzicami a dzieckiem. Nie ma lepszego sposobu na nawiązanie relacji z dzieckiem niż wspólne chwile spędzone na śmianiu się. Uśmiech wspomaga przyswajanie wiedzy, sprawia, że czujemy się lepiej we własnej skórze i akceptujemy świat wokół nas. Gdy będziesz się śmiała, dziecko zauważy, że wszystko jest w porządku i zacznie się śmiać razem z Tobą.

Dziecko szybko zorientuje się, że pozytywne nastawienie ułatwia naukę, również ważnych i trudnych rzeczy. Śmiech i poczucie humoru to kluczowe kwestie w rozwoju społecznym i mentalnym. Oprócz tego śmiech jest doskonały dla zdrowia, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Dlatego powinnaś dbać o odpowiedni rozwój poczucia humoru swojego dziecka. Śmiech sprawi, że Wasze życie stanie się o wiele łatwiejsze.

Śmiejące się dzieci

Niektóre badania udowadniają, że śmiech powoduje wydzielanie hormonów o szybkim działaniu, nazywanych endorfinami, które pomagają nam czuć się lepiej. Śmiech zmniejsza również ilość hormonu stresu w organizmie i pobudza układ odpornościowy. Gdy się śmiejemy, zmniejsza się napięcie mięśni, poprawia się krążenie krwi i oddychanie oraz zwiększa się ilość tlenu w krwiobiegu. To wszystko wpływa pozytywnie na Twoje zdrowie!

Śmiech pokazuje także, że dana osoba jest szczęśliwa, żyje w zgodzie z samą sobą i z otaczającym ją środowiskiem. Nie ma nic piękniejszego niż szczery uśmiech dziecka. Nie tylko zaraża nas szczęściem i dobrym samopoczuciem, ale także uczy nas, że życie może być o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, niż nam się zazwyczaj zdaje.

Jak wspierać rozwój poczucia humoru u dziecka?

Rób śmieszne rzeczy

Rób zabawne rzeczy, które sprawią, że Twój czterolatek będzie się śmiał. To zawsze dobry pomysł. Dzieci bardzo lubią, gdy wygłupiamy się w ich obecności. Rób śmieszne miny, uśmiechaj się, mów wymyślone słowa, śpiewaj śmieszne piosenki, urządzaj bitwy na poduszki, baw się w chowanego… Istnieje wiele sposobów na rozwój poczucia humoru malucha i jego rozśmieszenie.

Opowiadaj dowcipy

Dzieci uwielbiają się śmiać, a kawały to dobry sposób, by je rozbawić. Być może dowcip nie będzie zrozumiały, ale opowiadanie go w żywiołowy lub przesadny sposób zawsze będzie zabawne. Dowcipy pomagają także rozwijać umiejętności językowe, zrozumieć wyczucie chwili i wytworzyć zaufanie. Pamiętaj, by śmiać się za każdym razem, gdy maluch mówi żart – nawet jeśli nie jest śmieszny.

Śmiejąca się dziewczynka - rozwój poczucia humoru u dziecka

Śmiej się na głos

Nigdy nie powstrzymuj się przed śmianiem się na głos. Śmiej się tyle, ile chcesz, a nawet więcej, jeśli śmiech może przenieść się na dzieci i innych członków rodziny. Wspólny śmiech to doskonały sposób na zbliżenie całej rodziny i wzmocnie więzi. Jeśli coś wydaje Ci się zabawne, ciesz się tym, pamiętając jednocześnie, by okazywać szacunek i miłość wszystkim wokół.

Łaskocz

Kto nie lubi łaskotek? Łaskotki (niezbyt intensywne) zawsze doprowadzą kogoś do śmiechu. Możesz urządzać zawody, by sprawdzić, kto będzie w stanie najdłużej powstrzymać się od śmiechu lub kto będzie śmiał się najgłośniej. To Ty ustalasz zasady, a jedyny zakaz to brak śmiechu. Dobra zabawa gwarantowana!

Zauważaj śmieszne aspekty różnych rzeczy

Bez względu na to, czy gracie w grę planszową czy siadacie do wspólnej kolacji, kreatywność to klucz, który wesprze rozwój poczucia humoru u dziecka. W trakcie całego dnia wynajduj rzeczy, które mogą być zabawne i wykorzystuj je w odpowiednim momencie, by rozbawić najbliższych.

Nie tylko pomożesz dziecku rozwinąć poczucie humoru i dobrze się bawić, ale także sama spędzisz przyjemnie czas i spojrzysz na życie w pozytywny sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.