Karteczki z podziękowaniami uczą dzieci dobrych manier

Oprócz pomocy w nauczaniu wartości, popularne karteczki z podziękowaniami są sposobem na połączenie się ze sobą i innymi.
Karteczki z podziękowaniami uczą dzieci dobrych manier
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niewiele osób uważa karteczki z podziękowaniami za coś o roli edukacyjnej, ale w rzeczywistości są one ważniejsze niż mogłoby się wydawać. Niektórzy ludzie mogą uważać, że praktyka używania takich karteczek jest czymś archaicznym. Jednak w rzeczywistości nic nie może być dalsze od prawdy.

Chociaż prawdą jest, że dzieci nie powinny być zmuszane do pisania podziękowań, jeśli nie chcą, ponieważ ich cel nie miałby wtedy sensu, w rzeczywistości, poprzez przykład, empatię i zrozumienie ich znaczenia, dzieci będą w stanie dowiedzieć się, że ta praktyka jest o wiele ważniejsza, niż się wydaje.

Karteczki z podziękowaniami zawsze powinny mieć dobry powód. Niektórzy ludzie pisali podziękowania w dzieciństwie po otrzymaniu prezentów i dlatego chcą, aby ich dzieci przejęły od nich ten zwyczaj. Wyrażanie wdzięczności za pomocą tych małych liścików może być bardzo korzystne dla dzieci.

Jak poprawnie zastosować karteczki z podziękowaniami?

Aby poprawnie korzystać z podziękowań, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, takich jak:

Pamiętnik
  • Uznanie. Akt pisania karteczek z podziękowaniami sprawia, że ​​dzieci myślą o trosce związanej z kupowaniem i pakowaniem otrzymanych zabawek oraz prezentów. Dzieje się tak, ponieważ prawdziwym prezentem nie jest sam przedmiot, ale wszystko, co się za nim kryje. Uświadomienie sobie, że przyjaciele i rodzina troszczą się o dziecko tak bardzo, dodaje pozytywnego aspektu emocjonalnego procesowi otrzymywania prezentów.
  • WdzięcznośćWdzięczność to coś więcej niż uznanie, że prezenty pochodzą od kogoś, a nie pojawiają się znikąd. Sztuka bycia wdzięcznym sprawia, że ​​ludzie są szczęśliwi. To narzędzie odnowy biologicznej. Kiedy dzieci zrozumieją, co oznacza wdzięczność, będą bliżej odczuwania prawdziwego szczęścia w swoim życiu.
  • Pisanie dla dobrego samopoczucia. Wiele dzieci używa dziś komputerów zamiast pisać słowa na papierze. Niemniej jednak istnieje związek między wyrażaniem uczuć podczas pisania a osobistym zdrowiem. Dzieci i osoby, które piszą o tym, co czują, na przykład w zeszycie lub osobistym pamiętniku, odniosą osobiste korzyści, takie jak redukcja stresu i uwolnienie emocjonalne. Jeśli Twoje dziecko ćwiczy ten rodzaj pisania, może kontynuować ten proces w przyszłości, nie tylko po to, by wyrazić wdzięczność, ale także jako sposób na cieszenie się i zmniejszanie niepokoju w późniejszym życiu.
  • Dobre maniery. Jesteśmy pewni, że Twoje dzieci będą wdzięczne w przyszłości, jeśli teraz nauczysz je dobrych manier poprzez między innymi karteczki z podziękowaniami. Są to przydatne narzędzia w społecznościach, które wyróżniają ludzi z tłumu, pomagają im nawiązywać przyjaźnie i wywierają duże wrażenie na innych.

Zamień to w nawyk

Nawyk bycia uprzejmym poprzez pisanie podziękowań pomoże dzieciom, gdy dojrzeją. Odręczne karteczki z podziękowaniami to tylko jeden ze sposobów, w jaki Twoje dzieci mogą docenić prezenty.

Jednak pozostawienie wdzięczności na papierze zamiast korzystania z innej metody jest korzystne. Uczy w ten sposób dzieci życiowych lekcji, których nie chcesz, aby przegapiły.

Podziękowanie

Aby upewnić się, że karteczki z podziękowaniami naprawdę uczą Twoje dziecko uprzejmości i lepiej rozumieją one wtedy wdzięczność, jaką odczuwają wobec innych, najlepiej będzie, aby stało się to dla dziecka nawykiem. Zrób tak, by dzieci widziały to zachowanie u Ciebie.. Będą musiały zobaczyć na własne oczy, jak piszesz do swych bliskich karteczki z podziękowaniami.

Świetnym pomysłem jest pisanie własnych podziękowań dla dzieci. Możesz to zrobić, aby wyrazić swoje emocje lub podziękować im za coś dobrego, co zrobiły w ciągu dnia. Możesz też podziękować im za dobre zachowanie. Dzięki temu poczują się wyjątkowo i będą wiedzieć, jak dobrze jest być docenianym.

Ponadto będą również chciały, aby ich bliscy czuli się dobrze, ponieważ już wiedzą z pierwszej ręki, jak to jest otrzymać od kogoś list z podziękowaniami. To sprawi, że będą bardziej skłonne do pisania własnych w przyszłości.

To może Cię zainteresować ...
Magiczne słowa: “proszę”, “dziękuję”, “przepraszam”
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Magiczne słowa: “proszę”, “dziękuję”, “przepraszam”

Magiczne słowa: "proszę", "dziękuję", "przepraszam". Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się w jaki sposób nauczyć Twoje pociechy dobrych manier...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.