Cechy charakteru, które warto pomóc dzieciom rozwijać

Praca nad własnymi mocnymi stronami już od wczesnego dzieciństwa pomoże dzieciom cieszyć się pozytywnymi aspektami życia i lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu.
Cechy charakteru, które warto pomóc dzieciom rozwijać
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Generalnie psychologia koncentruje się na identyfikacji i leczeniu różnego rodzaju chorób i problemów behawioralnych. Na szczęście w ostatnich dziesięcioleciach zaczyna dotyczyć bardziej pozytywnych i funkcjonalnych aspektów osobowości. Na przykład pewne cechy charakteru mogą prowadzić do pełnego i satysfakcjonującego życia.

Dzisiaj zaprezentujemy Ci najważniejsze cechy charakteru, nad którymi powinieneś pracować ze swoimi dziećmi, aby przybliżyć je do szczęścia i udanego życia.

Pojęcie szczęścia jest subiektywne i, jak wykazali eksperci, nie zależy wyłącznie od tego, co dzieje się z daną osobą, ale od jej umiejętności radzenia sobie z różnymi nieprzewidzianymi okolicznościami.

Dlatego też tak ważne jest, aby pomóc małym dzieciom rozwinąć w sobie te umiejętności i cechy charakteru, które pozwolą im cieszyć się pozytywami i we właściwy sposób stawić czoła negatywnym stronom życia.

Cechy charakteru i mocne strony – 6 najważniejszych z nich

Praca nad własnymi mocnymi stronami już od wczesnego dzieciństwa pomoże dzieciom cieszyć się pozytywnymi aspektami życia i lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu.

1. Mądrość i wiedza

Ta dwie cechy charakteru mówią o naturalnym i prawdziwym zainteresowaniu nauką, odkrywaniem i doświadczaniem. Chodzi tutaj przede wszystkim o ciekawość, chęć poznawania każdego dnia czegoś więcej o świecie i satysfakcję, jaką powoduje zdobywanie wiedzy.

Ta osobista cecha jest typowa dla ludzi o aktywnych i kreatywnych umysłach, którzy potrafią znaleźć innowacyjne rozwiązania i wpaść na zaskakujące pomysły.

Dzieci

Obejmuje ona również zdolność krytycznego osądu i wyrażania osobistych opinii. Posiadanie własnej perspektywy, analizowanie i zrozumienie. Poszerzanie własnych horyzontów wiedzy „zaraża” ludzi tą właśnie wewnętrzną siłą.

Aby poprawić tę cechę u dzieci, ważne jest, aby zapewnić im dostęp do informacji na różne tematy, wspierać je, podzielać ich zainteresowania oraz chwalić za wiedzę i chęć do nauki.

2. Odwaga

Obejmuje ona poczucie pasji, energii i radości życia. Jest to także gotowość do podejmowania ryzyka i akceptowania możliwych konsekwencji. Obejmuje również ciężką pracę, która pozwala osiągnąć swoje marzenia i cele osobiste oraz wytrwać w nich, bez zniechęcania się niepowodzeniami.

Ponadto ta cecha obejmuje głębokie poznanie siebie i obronę swojej integralności oraz wartości bez strachu.

Odważni ludzie postrzegają życie jako wyjątkową przygodę i nie boją się je przeżywać, pokazując się takimi, jakimi są. Aby promować odwagę u dzieci, musisz nauczyć je, że błędy są częścią podróży przez życie. Że zawsze możesz się podnieść i że musisz w siebie wierzyć.

3. Człowieczeństwo

Osoby mające tę cechę charakteru uważają głębokie relacje za wartościowe i cieszą się emocjonalną więzią z innymi. Postrzegają innych jako godnych uwagi i szacunku oraz potrafią zrozumieć uczucia zarówno własne, jak i cudze.

Aby wzmocnić tę cechę u dzieci, musisz być dla nich największym wzorem do naśladowania i traktować je z miłością, zrozumieniem i szacunkiem.

4. Sprawiedliwość

W tym punkcie mamy na myśli szeroko pojętą solidarność, empatię i ochronę innych. Cecha ta obejmuje również lojalność, umiejętność współpracy oraz zrozumienie i współczucie dla innych.
Ludzie o tej sile to dobrzy przyjaciele, dobrzy ludzie i świetni przywódcy.

Radosny chłopiec

Musisz nauczyć swoje dzieci stawiania się na miejscu innych ludzi, aby spróbować zrozumieć ich sytuacje i emocje. Motywuj dzieci do akceptacji i bycia tolerancyjnym oraz wrażliwym na innych.

5. Powściągliwość

Ta siła polega na zdolności do elastycznego myślenia. Ponadto obejmuje również umiejętność interpretowania okoliczności i zachowań innych ludzi z życzliwością, bez potrzeby zemsty.

Ta cecha charakteru obejmuje umiejętność rozpoznania własnych zasług i osiągnięć, ale także uświadomienie sobie, że każdy ma coś do wniesienia dla dobra ogółu. Podkreśla również zdolność kontrolowania impulsów i działania w sposób, który jest najbardziej korzystny na dłuższą metę.

Aby rozwinąć u dzieci powściągliwość, trzeba nauczyć je nie reagować od razu, ale działać ze spokojem. Musisz także nauczyć je brać pod uwagę konsekwencje ich działań i analizować wszystko przed podjęciem dowolnej aktywności.

6. Transcendencja

Na koniec musimy wspomnieć o umiejętności odczuwania spokoju i wdzięczności za wszystkie dobre rzeczy, które nas otaczają. Jest to umiejętność rozpoznawania pozytywów i czerpania z nich radości.

Ponadto transcendencja obejmuje również poczucie humoru, umiejętność relatywizowania negatywnych aspektów i nadzieję, że przyszłość będzie przyjemna i pomyślna. Aby uzyskać ten efekt, musisz zachęcić swoje dzieci do wyrobienia w sobie nawyku wykrywania pozytywnych wydarzeń w ich życiu, aby zwiększyć ogólny poziom optymizmu.

Cechy charakteru i szczęście

Wysiłek podjęty w celu rozwinięcia tych mocnych stron u dzieci, nie oznacza, że nie będą one miały negatywnych doświadczeń w swoim życiu. Pomoże im to jednak nauczyć się doceniać pozytywy, uczyć się na przeciwnościach i żyć z optymizmem i pewnością siebie.

To może Cię zainteresować ...
Metody wychowawcze a osobowość dziecka – poznaj podstawowe zależności
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Metody wychowawcze a osobowość dziecka – poznaj podstawowe zależności

Metody wychowawcze mają duży wpływ na to, jak ukształtuje się osobowość dziecka. Według socjologów to właśnie rodzina odpowiada za socjalizację dzi...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.