Cechy charakteru, które warto pomóc dzieciom rozwijać

Praca nad własnymi mocnymi stronami już od wczesnego dzieciństwa pomoże dzieciom cieszyć się pozytywnymi aspektami życia i lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu.
Cechy charakteru, które warto pomóc dzieciom rozwijać

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2021

Generalnie psychologia koncentruje się na identyfikacji i leczeniu różnego rodzaju chorób i problemów behawioralnych. Na szczęście w ostatnich dziesięcioleciach zaczyna dotyczyć bardziej pozytywnych i funkcjonalnych aspektów osobowości. Na przykład pewne cechy charakteru mogą prowadzić do pełnego i satysfakcjonującego życia.

Dzisiaj zaprezentujemy Ci najważniejsze cechy charakteru, nad którymi powinieneś pracować ze swoimi dziećmi, aby przybliżyć je do szczęścia i udanego życia.

Pojęcie szczęścia jest subiektywne i, jak wykazali eksperci, nie zależy wyłącznie od tego, co dzieje się z daną osobą, ale od jej umiejętności radzenia sobie z różnymi nieprzewidzianymi okolicznościami.

Dlatego też tak ważne jest, aby pomóc małym dzieciom rozwinąć w sobie te umiejętności i cechy charakteru, które pozwolą im cieszyć się pozytywami i we właściwy sposób stawić czoła negatywnym stronom życia.

Cechy charakteru i mocne strony – 6 najważniejszych z nich

Praca nad własnymi mocnymi stronami już od wczesnego dzieciństwa pomoże dzieciom cieszyć się pozytywnymi aspektami życia i lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu.

1. Mądrość i wiedza

Ta dwie cechy charakteru mówią o naturalnym i prawdziwym zainteresowaniu nauką, odkrywaniem i doświadczaniem. Chodzi tutaj przede wszystkim o ciekawość, chęć poznawania każdego dnia czegoś więcej o świecie i satysfakcję, jaką powoduje zdobywanie wiedzy.

Ta osobista cecha jest typowa dla ludzi o aktywnych i kreatywnych umysłach, którzy potrafią znaleźć innowacyjne rozwiązania i wpaść na zaskakujące pomysły.

Dzieci

Obejmuje ona również zdolność krytycznego osądu i wyrażania osobistych opinii. Posiadanie własnej perspektywy, analizowanie i zrozumienie. Poszerzanie własnych horyzontów wiedzy „zaraża” ludzi tą właśnie wewnętrzną siłą.

Aby poprawić tę cechę u dzieci, ważne jest, aby zapewnić im dostęp do informacji na różne tematy, wspierać je, podzielać ich zainteresowania oraz chwalić za wiedzę i chęć do nauki.

2. Odwaga

Obejmuje ona poczucie pasji, energii i radości życia. Jest to także gotowość do podejmowania ryzyka i akceptowania możliwych konsekwencji. Obejmuje również ciężką pracę, która pozwala osiągnąć swoje marzenia i cele osobiste oraz wytrwać w nich, bez zniechęcania się niepowodzeniami.

Ponadto ta cecha obejmuje głębokie poznanie siebie i obronę swojej integralności oraz wartości bez strachu.

Odważni ludzie postrzegają życie jako wyjątkową przygodę i nie boją się je przeżywać, pokazując się takimi, jakimi są. Aby promować odwagę u dzieci, musisz nauczyć je, że błędy są częścią podróży przez życie. Że zawsze możesz się podnieść i że musisz w siebie wierzyć.

3. Człowieczeństwo

Osoby mające tę cechę charakteru uważają głębokie relacje za wartościowe i cieszą się emocjonalną więzią z innymi. Postrzegają innych jako godnych uwagi i szacunku oraz potrafią zrozumieć uczucia zarówno własne, jak i cudze.

Aby wzmocnić tę cechę u dzieci, musisz być dla nich największym wzorem do naśladowania i traktować je z miłością, zrozumieniem i szacunkiem.

4. Sprawiedliwość

W tym punkcie mamy na myśli szeroko pojętą solidarność, empatię i ochronę innych. Cecha ta obejmuje również lojalność, umiejętność współpracy oraz zrozumienie i współczucie dla innych.
Ludzie o tej sile to dobrzy przyjaciele, dobrzy ludzie i świetni przywódcy.

Radosny chłopiec

Musisz nauczyć swoje dzieci stawiania się na miejscu innych ludzi, aby spróbować zrozumieć ich sytuacje i emocje. Motywuj dzieci do akceptacji i bycia tolerancyjnym oraz wrażliwym na innych.

5. Powściągliwość

Ta siła polega na zdolności do elastycznego myślenia. Ponadto obejmuje również umiejętność interpretowania okoliczności i zachowań innych ludzi z życzliwością, bez potrzeby zemsty.

Ta cecha charakteru obejmuje umiejętność rozpoznania własnych zasług i osiągnięć, ale także uświadomienie sobie, że każdy ma coś do wniesienia dla dobra ogółu. Podkreśla również zdolność kontrolowania impulsów i działania w sposób, który jest najbardziej korzystny na dłuższą metę.

Aby rozwinąć u dzieci powściągliwość, trzeba nauczyć je nie reagować od razu, ale działać ze spokojem. Musisz także nauczyć je brać pod uwagę konsekwencje ich działań i analizować wszystko przed podjęciem dowolnej aktywności.

6. Transcendencja

Na koniec musimy wspomnieć o umiejętności odczuwania spokoju i wdzięczności za wszystkie dobre rzeczy, które nas otaczają. Jest to umiejętność rozpoznawania pozytywów i czerpania z nich radości.

Ponadto transcendencja obejmuje również poczucie humoru, umiejętność relatywizowania negatywnych aspektów i nadzieję, że przyszłość będzie przyjemna i pomyślna. Aby uzyskać ten efekt, musisz zachęcić swoje dzieci do wyrobienia w sobie nawyku wykrywania pozytywnych wydarzeń w ich życiu, aby zwiększyć ogólny poziom optymizmu.

Cechy charakteru i szczęście

Wysiłek podjęty w celu rozwinięcia tych mocnych stron u dzieci, nie oznacza, że nie będą one miały negatywnych doświadczeń w swoim życiu. Pomoże im to jednak nauczyć się doceniać pozytywy, uczyć się na przeciwnościach i żyć z optymizmem i pewnością siebie.

To może Cię zainteresować ...
Metody wychowawcze a osobowość dziecka – poznaj podstawowe zależności
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Metody wychowawcze a osobowość dziecka – poznaj podstawowe zależności

Metody wychowawcze mają duży wpływ na to, jak ukształtuje się osobowość dziecka. Według socjologów to właśnie rodzina odpowiada za socjalizację dzi...