Jak zbudować pomost łączący rodzinę i szkołę? Oto kilka wskazówek!

Umiejętność tworzenia zespołu między rodziną a szkołą z punktu widzenia nauczyciela i rodziców pomoże dziecku cieszyć się lepszą i pełniejszą edukacją.
Jak zbudować pomost łączący rodzinę i szkołę? Oto kilka wskazówek!
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pomost łączący rodzinę i szkołę z punktu widzenia nauczyciela i rodziców jest cechą, która pomoże dziecku cieszyć się lepszą i pełniejszą edukacją.

Wyobraź sobie, że musisz zatrzymać toczącą się dużą kulę i jesteś w tym zadaniu osamotniony. A teraz pomyśl o tej kuli, która zamienia się w dziesięć nieco mniejszych kulek naraz. Czy poradzisz sobie z tym wszystkim bez pomocy z zewnątrz? Prawdopodobnie nie.

Ten prosty przykład pomaga zilustrować znaczenie posiadania grupy wsparcia, w której wszyscy pomagają sobie nawzajem i zmierzają w tym samym kierunku. I właśnie dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, jak zbudować pomost łączący rodzinę i szkołę.

Często mówimy, że umysł dziecka jest jak pusta książka. To jego doświadczenia napiszą historię jego życia. A te doświadczenia będą oparte na jego interakcjach z rodziną, a także z przyjaciółmi, w szkole itp.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy wiosłowali w tym samym kierunku. W ten sposób pusta księga, która jest umysłem dziecka, nie wypełnia się sprzecznościami, zamętem i nieistotnymi doświadczeniami.

Matka i ojciec posyłają dziecko do szkoły.

Na czym polega pomost łączący rodzinę i szkołę

Rodzina i szkoła to dwie najważniejsze instytucje, które będą kształtować daną osobę przez większą część jej życia. Dlatego muszą uzupełniać się i współpracować, a nie rywalizować.

Z tego powodu i biorąc pod uwagę, że środowisko szkolne i rodzinne są różne i każde z nich ma swoją specyfikę, zaprezentujemy dziś kilka wskazówek pozwalających na to, aby każda ze stron szukała możliwości do współpracy z tą drugą.

Wskazówki dla rodziców na temat zwiększenia ich zaangażowania

Co szkoła może zrobić poprzez swoich nauczycieli, specjalistów i wychowawców, aby osiągnąć większe zaangażowanie rodziców w edukację swoich dzieci? Rzućmy okiem na kilka interesujących kluczy:

  1. Aktywne słuchanie obaw rodziców: rodzice dobrze znają swoje dzieci, ich cechy szczególne, hobby, nawyki, rutyny, zwyczaje… Nauczyciele powinni ich słuchać i wspierać.
  2. Zainteresowanie: w przypadku jakichkolwiek zmian w zachowaniu dziecka, pogorszenia wyników w nauce lub zmian nastawienia między kontekstem rodzinnym a szkolnym, komunikacja ma fundamentalne znaczenie i musi być płynna.
  3. Spersonalizowane spotkania: spotkania rodziców z nauczycielami powinny być indywidualne. Jest to ważne dlatego, że każde dziecko jest wyjątkowe i ma swoje własne problemy, trudności i mocne strony.
  4. Jasne wyjaśnienia: nauczyciele w jasny sposób powinni przedstawiać rodzicom odpowiednie wyjaśnienia. Poświęcą na to czas i zajmą się wszystkimi niezbędnymi punktami, w tym elementami do poprawy.
  5. Konferencje rodziców z nauczycielami: dobrze jest również utrzymywać płynną komunikację w celu wzmocnienia tych zachowań, które są pożądane w szkole i które zasługują na wdrożenie w środowisku rodzinnym.

Wskazówki mające na celu zaangażowanie nauczycieli

Teraz pora zrozumieć, jak stworzyć pomost łączący rodzinę i szkołę z perspektywy rodziców. Innymi słowy, jak powinno wyglądać zaangażowanie nauczycieli w codzienną pracę z dziećmi, tak aby stały się one aktywną częścią ich edukacji poza zwykłymi zajęciami. W tym sensie ważne są następujące punkty:

  1. Doceń pracę profesjonalisty: jako rodzice musimy, oprócz doceniania nauczyciela, ufać jego kryteriom i z szacunkiem słuchać jego decyzji i wkładu.
  2. Częsta komunikacja: ważne jest, aby utrzymywać częstą i płynną komunikację, spotykając się przynajmniej raz w każdym semestrze, aby omówić możliwe problemy, które mogą pojawić się wraz z postępami ich dzieci i zidentyfikować możliwe problemy, które mogą pojawić się w nauce, społeczności lub zachowaniu.
    Rozmowa rodzica z nauczycielem
  3. Prośby o pomoc: jako rodzice będziemy prosić nauczycieli o pomoc, gdy mamy problemy edukacyjne z naszymi dziećmi. Pomogą nam oni rozwiać wszelkie wątpliwości.
  4. Nie podważaj autorytetu nauczyciela: ważne jest, aby nie kwestionować autorytetu nauczyciela przed swoimi dziećmi. Dzieci muszą zrozumieć, że nauczyciel jest ich punktem odniesienia i muszą traktować go z szacunkiem i uwagą.
  5. Rozmowa z dziećmi: ważne jest również, aby porozmawiać z dziećmi w domu o ich życiu w szkole. W ten sposób rodzice będą mogli być na bieżąco.
  6. Wzmocnienie: dobrze jest również uzupełnić w domu naukę, którą dzieci otrzymują w szkole. Zachęca to je do zainteresowania kulturą, czytaniem, sztuką lub nauką i tworzy dobrą atmosferę.
  7. Uczestnictwo w zajęciach: i na koniec ważne jest, aby rodzice pracowali razem i brali aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez szkołę. W ten sposób rodzice wspierają pracę nauczyciela i cenią jego zaangażowanie.

Masz już teraz kilka ciekawych pomysłów, jak stworzyć pomost łączący rodzinę i szkołę z punktu widzenia rodziców i instytucji edukacyjnej. Razem możecie stworzyć nierozerwalny związek, który bardzo pomoże Twoim dzieciom.

To może Cię zainteresować ...
Jak wymagania rodziny wpływają na edukację naszych dzieci?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Jak wymagania rodziny wpływają na edukację naszych dzieci?

Dziś porozmawiamy o tym, jak ważne jest, aby wymagania rodziny nie utrudniały dzieciom swobodnego wyboru, kim chcą być i co robić w życiu.




Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.