Dobrze zaprojektowany plan lekcji - 4 najważniejsze korzyści

Czy chcesz poznać niektóre korzyści oferowane przez dobrze zaprojektowany plan lekcji? Zwróć uwagę na to, co powiemy Ci w naszym artykule!
Dobrze zaprojektowany plan lekcji - 4 najważniejsze korzyści
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rozpoczyna się nowy rok szkolny i wszyscy uczniowie powinni mieć, wśród pozostałych przyborów szkolnych, szkolny plan lekcji, w którym mogą zapisywać terminy zajęć, prace domowe, daty egzaminów, terminy ukończenia i oddania zadań itp. związane z ich studiami.

Narzędzie to, oprócz tego, że pomaga właściwie zaplanować zajęcia szkolne, zapewnia także wiele innych korzyści dzieciom i młodzieży. Chcesz wiedzieć, jakie one są? W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci listę niektórych z nich.

4 korzyści oferowane przez dobrze zaprojektowany plan lekcji

Jednym z nawyków uczenia się, które dzieci i młodzież powinny nabyć w ciągu swoich lat szkolnych, jest prawidłowe korzystanie z harmonogramu zajęć. Plan lekcji to nie jest tylko suche zestawienie zajęć dla każdego dnia tygodnia, ale coś o znacznie bardziej rozbudowanej funkcjonalności.

To narzędzie do planowania jest niezbędne do osiągnięcia optymalnych wyników w nauce. Czemu? Oto kilka powodów.

Budzik, zeszyty, długopis i nożyczki.

1. Plan lekcji pomaga się zorganizować

Korzystanie z harmonogramu szkolnego pomaga dzieciom i młodzieży lepiej organizować naukę i zadania domowe. Spisując wszystko w jednym miejscu, mogą przejrzeć dane, kiedy uznają to za dogodne. A tym samym uniknąć przeoczenia obowiązków, jakie mają jako uczniowie.

Innymi słowy, jeśli chodzi o naukę, plan lekcji pozwala im mieć wszystko pod kontrolą.

2. Pozwala na rozwój osobistej autonomii

Korzystając z harmonogramu na co dzień, uczniowie rozwijają i wzmacniają swoją autonomię i pewność siebie. Dzięki tej rutynie udowadniają sobie, że potrafią samodzielnie planować i podejmować decyzje związane z zadaniami szkolnymi.

3. Zachęca do samodzielnego zarządzania czasem i zadaniami

Kolejną korzyścią płynącą z używania planu lekcji jest to, że pozwala on dzieciom i młodzieży na szybką wizualizację wszystkiego, co już zrobili. Jednocześnie widzą również zadania, które mają jeszcze do wykonania. W ten sposób, krok po kroku, uczą się lepiej i bardziej optymalnie zarządzają swoim czasem.

4. Plan lekcji promuje odpowiedzialność

To, że uczniowie przyzwyczajają się do korzystania z harmonogramu szkolnego, sprawia, że stają się bardziej odpowiedzialnymi ludźmi.

Dzieje się tak dlatego, że oprócz tego, że muszą zwracać uwagę w klasie na zapisanie wszystkich prac domowych i czynności do wykonania, muszą zobowiązać się do codziennego przeglądania swojego planu dnia i sprawdzania, czy te zadania zostały wykonane we właściwym terminie.

Znaczenie wyboru dobrego planowania

Dlatego jednym ze sposobów motywowania uczniów do korzystania z programu szkolnego przez cały rok szkolny jest umożliwienie im wyboru tego, który plan lekcji najbardziej im się podoba.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów narzędzi do planowania. Od takich, które zawierają naklejki czy dziecięce rysunki, po te prostsze i bardziej formalne. Ważne jest, aby projekt i styl terminarza inspirował dane dziecko lub młodą osobę. I oczywiście musi im to pomóc być lepszym uczniem.

Uczennica szkoły podstawowej trzymająca terminarz i długopis.

Plan lekcji jest korzystny również dla rodziców

Plan lekcji jest korzystny nie tylko dla uczniów, ale także dla ich rodziców. Dzieje się tak, ponieważ może to być bardzo przydatne narzędzie do nawiązania płynnej komunikacji między rodziną a szkołą. W ten sposób zarówno rodzice, jak i nauczyciele mogą zapisywać w nim notatki, które uznają za stosowne.

Na przykład, jeśli dziecko zapomniało odrobić pracę domową, zostawiło jedną ze swoich książek w domu, źle się zachowywało w klasie, musi iść do lekarza na szczepienie, zaplanowana została wycieczka itp..

Z tego powodu dobrze jest, aby rodzice okresowo nadzorowali terminarze swoich dzieci. Jest to szczególnie ważne, gdy są one jeszcze w szkole podstawowej. Ponadto w ten sposób rodzice mogą sprawdzić wszystkie zadania, jakie mają ich pociechy. I w razie potrzeby pomóc im wykonać niektóre z nich.

Z tych wszystkich powodów rodzice powinni upewnić się, że na początku roku szkolnego ich dzieci mają szkolny plan lekcji, dzięki któremu mogą się prawidłowo rozwijać jako uczniowie. Więc teraz, gdy znasz już korzyści, na co czekasz, aby kupić najlepsze narzędzie dla swojego dziecka?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Serrate, R. (2008). Ayúdale a estudiar. Las claves del éxito escolar. España: Ediciones del Laberinto.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.