Najlepsze kreskówki dla dzieci – jak wybrać odpowiednie?

Oglądanie kreskówek to popularna rozrywka dla dzieci. Ale jak wybrać te odpowiednie dla maluchów?
Najlepsze kreskówki dla dzieci – jak wybrać odpowiednie?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2018

Programy animowane i kreskówki dla dzieci to jedna z najpopularniejszych form rozrywki dla najmłodszych. Łączą one w sobie elementy animowane, rysunkowe i dźwiękowe, ożywiając ulubione historie maluchów. Ale jak wybrać najlepsze kreskówki dla dzieci?

Poza kolorem, ruchem, dźwiękiem i zabawnymi postaciami, najlepsze kreskówki dla dzieci powinny otwierać maluchom drzwi do świata, z którym mogą się one utożsamić. Powinny też rozwijać wyobraźnię małych widzów a przede wszystkim – bawić.

W dzisiejszych czasach należy koniecznie pamiętać o tym, że nie wszystkie emitowane w telewizji kreskówki są odpowiednie i bezpieczne dla dzieci.

W zasadzie coraz więcej kreskówek jest tak naprawdę przeznaczonych dla dorosłej publiczności. Samo to, że forma programu to animowana kreskówka absolutnie nie oznacza, że jest to historia dla dzieci.

Rodzice muszą więc być bardzo ostrożni i świadomie wybierać treści medialne, z którymi mają kontakt ich dzieci zarówno poprzez telewizję jak i inne kanały – na przykład internet.

Najlepsze kreskówki dla dzieci: jak je rozpoznać?

Istnieje kilka warunków, które kreskówka musi spełnić aby być odpowiednią dla dzieci.

Przede wszystkim taka bajka musi zawierać dostosowany do najmłodszych odbiorców język. Dzieci w wielu przypadkach uczą się mówić poprzez naśladowanie i powtarzanie tego co słyszą – również w kreskówkach.

Po drugie, najlepsze kreskówki dla dzieci to takie, które pokazują odpowiednie zachowanie i promują zasady i wartości takie jak szacunek czy uprzejmość.

Programy dla dzieci powinny też uczyć je jak wielką wartość ma integracja i współpraca. Odpowiednia kreskówka nauczy dziecko na przykład tego, że należy opiekować się osobami potrzebującymi, czy dbać o zwierzęta.

Niektóre kreskówki zawierają wiele dwuznacznych treści i podtekstów, które nie są odpowiednie dla dzieci. Zanim pozwolisz dziecku oglądać animowany program, przyjrzyj się dokładnie jego treści.

Odpowiedni dla dzieci program rozrywkowy nie powinien zawierać treści wulgarnych ani pokazywać żadnych form przemocy, czy to fizycznej, czy psychicznej, czy słownej. Musi także koniecznie być wolny od treści seksualnych oraz ukazywania sytuacji związanych z popełnianiem przestępstw.

Kreskówki powinny uczyć dzieci szacunku dla innych ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Oto kilka innych wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze kreskówki dla dzieci:

  • Kreskówki powinny unikać przedstawiania stereotypów związanych z płcią i rolami rodzinnymi czy społecznymi.
  • Powinny pokazywać i promować empatię, szacunek, wartość przyjaźni, solidarności, współpracy, miłości, pracy zespołowej, wybaczania oraz innych podstawowych wartości i cech.

Najlepsze kreskówki dla dzieci: ranking

Badacze z Uniwersytetu w Granadzie, Alonso Valdivieso i Jesus Pertinez Lopez, przeprowadzili badania nad kreskówkami dla dzieci transmitowanymi w różnych krajach.

Naukowcy wzięli pod uwagę cechy charakterystyczne bohaterów historii. Przebadali także treści i techniki animacji użyte podczas produkcji kreskówek.

Badania te przeprowadzono po to, aby określić które z popularnych i emitowanych w wielu krajach kreskówek są najodpowiedniejsze dla dzieci.

Oto wyniki badań, czyli ranking najlepszych kreskówek. Większość z nich dostępna jest w polskiej wersji językowej, a dla obcojęzycznych możesz z powodzeniem znaleźć odpowiednik w krajowych mediach.

Charlie i Lola

Bohaterami tej serii są tytułowy Charlie i Lola. Charlie to rozważny, zamyślony chłopiec, który pomaga swojej siostrze Loli w wyciąganiu odpowiednich wniosków z codziennych sytuacji.

Rodzeństwo zawsze zwraca się z szacunkiem do rodziców. Dzieci posłusznie wykonują polecenia i prośby.

Kreskówka ta jest dla dzieci atrakcyjna również w warstwie wizualnej.

Charlie i Lola to według naukowców jedna z najlepszych kreskówek dla dzieci.

Sarri

Akcja tej historii toczy się na wyspie zamieszkałej przez nietypowe zwierzęta, których formy nie da się jednoznacznie określić. Te różnorodne istoty odkrywają i poznają świat oraz doświadczają sytuacji, w których uczą się jak wielką wartość ma współpraca i solidarność.

Mały Bill

Bill jest pięciolatkiem, który uwielbia uczyć się i dowiadywać nowych rzeczy. Ta kreskówka to dla dzieci nieocenione źródło nowej, łatwo przyswajalnej wiedzy.

Świnka Peppa

Bohaterką jest tu mała świnka, która wraz z przyjaciółmi i rodziną doświadcza sytuacji jakich i Twoje dziecko codziennie doświadcza. Peppa zawsze stawia czoła wyzwaniom korzystając z pozytywnych wartości.

Jelly Jamm

Jelly Jamm to animowany serial w 3D, który wyjątkowo spodoba się dzieciom ze względu na kreatywnie zaprojektowany i zrealizowany wygląd postaci. Historia rozgrywa się na planecie Jammbo i opowiada o pięciu przyjaciołach, którzy pokażą dzieciom wielką wartość przyjaźni i współpracy.

Kajtuś

Historia w tej kreskówce oparta jest o książki Christine L’Heureux. Kajtuś to czterolatek mieszkający ze swoją szczęśliwą rodziną. Dzieciom łatwo będzie utożsamić się z tym przyjaznym bohaterem.

Opowieści mamy Mirabelle

Główną bohaterką tej kreskówki jest słonica, która tworzy filmy podróżując po całym świecie. Wykorzystuje swoje filmy by odpowiedzieć na pytania dorastającego syna. Ta historia przekaże dzieciom ważne przesłanie związane z naturą.

Wspaniałe zwierzaki

Tytułowe wspaniałe zwierzaki to trójka przyjaciół mieszkających w klatkach na tyłach domu. Kiedy dzieci idą spać, zwierzaki wymykają się z klatek i stają się superbohaterami.

Ta historia, poprzez przygody tytułowych zwierzaków, pokaże dzieciom, że warto pomagać osobom w potrzebie.

Wspaniałe zwierzaki uczą, że warto pomagać osobom w potrzebie.

Baranek Shaun

Główny bohater tej kreskówki jest wyjątkowy. To bardzo inteligentny baranek, który kocha dobrą zabawę i rozrywkę.

Barankowi zawsze udaje się umknąć przed psem pasterza. Nigdy też nie poddaje się on presji otoczenia i nigdy nie ucieka się do używania przemocy.

Zoobabu

W tej kreskówce chodzi przede wszystkim o zagadki odnoszące się do zawartości pudełka. Oferuje ona podpowiedzi dotyczące zwierzęcia znajdującego się w pudełku.

Wykorzystując te wskazówki, dzieci mogą odkryć i przyswoić cechy charakterystyczne i zwyczaje popularnych zwierząt. Jest to więc historia edukacyjna.

Podsumowanie

Naukowcy doszli do wniosku, że najlepsze kreskówki dla dzieci to te, które nie tylko prezentują odpowiednie treści ale i oferują wartościowe aspekty edukacyjne.

Kluczowe wartości zawarte w takich kreskówkach i umiejętnie przez nie przekazywane uczą dzieci jak odróżniać dobro od zła. Pokazują też dlaczego zdecydowanie lepiej jest żyć w harmonii z innymi.

Pomimo wszystkich tych korzyści jakie niesie ze sobą oglądanie wartościowych kreskówek, dzieci nie powinny spędzać przez telewizorem czy komputerem zbyt wiele czasu.

Pamiętaj, że według ekspertów dziecko powinno oglądać telewizję przez maksymalnie jedną godzinę dziennie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.