Obcinanie paznokci dziecka po raz pierwszy

Obcinanie paznokci dziecka po raz pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2018

Kiedy jest właściwy moment na obcinanie paznokci niemowlęcia? Wielu rodziców boi się to zrobić. Ale nie martw się, w tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Obcinanie paznokci niemowlęcia po raz pierwszy jest owiane licznymi mitami. Niektórzy uważają, że robienie tego zbyt wcześnie może narazić dzieci na pewne schorzenia lub choroby. W rzeczywistości nie istnieją żadne ścisłe ograniczenia, od kiedy obcinanie paznokci dziecka jest bezpieczne.

Dzieci mają naturalnie delikatną skórę. W dniu narodzin opuszczają płynne środowisko, w którym przebywały przez dziewięć miesięcy.

Dotyczy to również ich paznokci, które na początku są miękkie i kruche. Mając to na uwadze, najlepiej jest poczekać, aż paznokcie dziecka trochę stwardnieją, co ułatwi ich obcinanie.

Niektóre dzieci rodzą się jednak po pełnym okresie ciąży i mogą mieć dłuższe paznokcie.

To naraża dziecko na przypadkowe zadrapania. W takich przypadkach rodzice będą musieli ostrożnie przyciąć lub przypiłować pilnikiem paznokcie dziecka.

Obcinanie paznokci dziecka: kiedy nadszedł właściwy moment, by zacząć?

Kiedy dziecko się rodzi, jego paznokcie przylegają ściśle do skóry, przez co są trudne do przycięcia. Większość rodziców czeka trzy do czterech tygodni po urodzeniu, aby je obciąć.

Dopóki przerwa między paznokciem a palcem nie jest dobrze widoczna, należy unikać używania nożyczek do paznokci.

Inną opcją jest użycie specjalnego pilnika do paznokci przeznaczonego dla niemowląt. Ułatwia to zapobieganie możliwym zadrapaniom i pozostawieniu ostrych fragmentów paznokci na ubraniu. Paznokcie dziecięce mogą być zaskakująco ostre.

Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, jak częste powinno być obcinanie paznokci niemowlęcia. Trudno zaplanować regularne obcinanie, ponieważ paznokcie dzieci mogą rosnąć bardzo szybko.

Zdarza się, że obcinanie paznokci może być konieczne nawet dwa razy w tygodniu. Najlepiej jest mieć oko na wzrost paznokci. Pamiętaj, że dotyczy to również paznokci u stóp.

Jak obcinać paznokcie noworodka

Najlepszy czas na obcinanie paznokci dziecka jest wtedy, gdy dziecko jest najbardziej zrelaksowane. Może to być po kąpieli lub karmieniu, lub podczas snu.

Jeśli Twoje dziecko ma spokojne usposobienie, możesz spróbować przyciąć paznokcie, gdy siedzi spokojnie na Twoich kolanach.

Obcinanie paznokci obcinaczką

W pierwszych miesiącach należy używać specjalnie zaprojektowanych, tępo zakończonych nożyczek lub obcinaczki do paznokci. Trzymaj nożyczki prostopadle do paznokcia, aby uniknąć obrażeń.

Aby uniknąć skaleczeń i innych wypadków podczas obcinania paznokci, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Podobnie, upewnij się, że trzymasz mocno dłoń dziecka na wypadek nagłych ruchów. Tnij ostrożnie, ale zdecydowanie.

Na początku paznokcie są miękkie i kruche. Najlepiej poczekać, aż paznokcie dziecka trochę stwardnieją, co ułatwi ich obcinanie.

Typowe błędy, których należy unikać

  • Przycinanie paznokcia w zakrzywiony kształt. Paznokcie dziecka powinny być obcięte prosto. Jednym z powodów jest zapobieganie wrastaniu paznokci w opuszki palców.
  • Zbyt krótkie paznokcie. Niektórzy rodzice obcinają paznokcie aż do części przylegającej do palca. Tym samym narażają tę wrażliwą część palca na uszkodzenia i infekcje.
  • Używanie nożyczek do paznokci lub obcinaczki do paznokci do innych celów. Korzystaj z narzędzi do pielęgnacji paznokci dziecka zgodnie z ich przeznaczeniem. Pomoże to w zachowaniu ich czystości.
  • Obgryzanie paznokci dziecka. Jedną z technik, która jest bardziej powszechna wśród rodziców, niż mogłoby się wydawać, jest obgryzania lub przeżuwanie paznokci dziecka. Ze strachu przed używaniem nożyczek niektóre matki decydują się na używanie zębów, ale może to prowadzić do infekcji.
  • Pozwalanie na łamanie paznokci. Innym skutkiem obawy rodziców przed obcinaniem paznokci dziecka jest ich nadmierny wzrost i naturalne oberwanie. Może to czasami prowadzić do głębokich rozerwań i skaleczeń, a także naraża dzieci na ryzyko zadrapania.
Mama obcina paznokcie dziecku

Mit noszenia rękawiczek

Aby uniknąć zadrapań, niektórzy rodzice zakładają dzieciom rękawiczki. To błąd: ten rodzaj akcesoriów powinien być używany tylko w celu ochrony dziecka przed zimnem, gdy przebywa ono na zewnątrz.

Nie zapominaj, że dłonie dziecka to narzędzie interakcji z otoczeniem.

Dotyk jest kluczowy, aby dziecko mogło rozpoznać matkę podczas karmienia piersią. Ponadto dzieci ćwiczą odruch ssania, niezbędny podczas karmienia, wkładając palce do ust.

Z tych powodów pozostaw ręce wolne i zwróć szczególną uwagę na paznokcie Twojego dziecka.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.