Zalety ciąży: poznaj pozytywne strony tego etapu życia

Zalety ciąży: poznaj pozytywne strony tego etapu życia

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2019

Ciąża to niezwykle skomplikowany proces. Możemy koncentrować się na niewygodzie i niepokoju, ale nie oznacza to, że nie wynikają z niej żadne korzyści. To czas wypełniony emocjami i niesamowicie piękny – pod wieloma względami. Dlatego fakt, że istnieją zalety ciąży, nie powinien nikogo dziwić.

Niektórzy mogą się zastanawiać: “To są jakieś zalety ciąży?”. To normalne, że najpierw myślimy o jej negatywnych stronach, skoro większość osób się na nie skarży. Objawy ciąży nie są wygodne ani przyjemne, a sam poród napawa nas lękiem. Mimo tego nie wszystko, co wiąże się z tym procesem, jest tak okropne.

Jesteśmy przekonani, że wiele z Was na własnej skórze poznało zalety ciąży. Chociaż męczymy się z powodu niewygodnych i nieprzyjemnych zmian, jakie zachodzą w naszych organizmach, w sferze emocjonalnej zachwycamy naszym blaskiem. Czytaj dalej, by poznać korzyści płynące z ciąży.

Zalety ciąży: sześć przykładów

Nie myśl przez chwilę o mdłościach, stresie i przybieraniu na wadze. Zacznij cieszyć się ciążą i wszystkimi możliwościami, jakie daje. Zdaj sobie sprawę z tego, że to proces, który może dać Ci długotrwałe korzyści. Oto niektóre z zalet ciąży.

Kobieta w ciąży na kanapie jedząca jogurt

Zdrowy sposób życia

Nieunikniona korzyść płynąca z ciąży to zmiana codziennych nawyków. Od chwili, gdy dowiadujemy się o poczęciu, zaczynamy dbać o siebie pod wieloma względami. Zdrowsze życie to część tego okresu i może Ci się udać je utrzymać przez wiele kolejnych lat. Wprowadzenie zrównoważonej diety i suplementacja kluczowych witamin oraz składników odżywczych przekłada się na poprawę zdrowia. Co więcej, zaczynasz zwracać uwagę na to, co jesz, jak często i w jakiej ilości.

Chociaż troszczymy się o nasze zdrowie, nie zapominamy także o estetyce. To normalne, że kobiety w ciąży chcą ładnie wyglądać i nie przytyć za bardzo, aby nie dopuścić do pojawienia się rozstępów. Nareszcie zaczynamy otaczać nasze zdrowie taką opieką, na jaką zasługuje. Wprowadzamy korzystne zmiany w diecie, zrywamy ze złymi nawykami lub je ograniczamy i częściej chodzimy do lekarza.

Zanikają bóle miesiączkowe

Zapewne wiesz, że w trakcie ciąży nie będą Cię męczyły bóle związane z menstruacją. Na kilka miesięcy masz wolne od wszystkich objawów miesiączki. Co więcej, niektóre kobiety zauważają, że po porodzie poprawia się ich cykl i zmniejsza się nasilenie skurczy brzucha podczas okresu. Kilka miesięcy bez kupna podpasek i tamponów to kolejna zaleta. Możesz odetchnąć od comiesięcznych zakupów, o których musiałaś pamiętać przez wiele lat.

Nowe znajomości

Chociaż ciąża nakłada na nas ograniczenia odnośnie chodzenia na duże imprezy i do parków rozrywki, to wbrew pozorom prowadzi do rozwoju bujnego życia towarzyskiego. Kobiety w ciąży rozmawiają ze sobą czekając na wizyty kontrolne, w sklepach i innych miejscach publicznych; właściwie wszędzie, gdzie się na siebie natkną. Dzięki temu nawiążesz nowe przyjaźnie.

Inne kobiety w ciąży mogą zacząć rozmowę pytając o płeć dziecka, sposób porodu lub martwiąc się, czy jest Ci wygodnie. Kobiety w ciąży są zazwyczaj rozpieszczane przez większość rodziny i traktowane jak królowe. To zalety ciąży zarezerwowane jedynie dla przyszłych mam, z których powinnaś bez wahania korzystać.

Trzy kobiety z dziećmi przy stole - zalety ciąży

Ciąża pomaga chronić przed rakiem

Najnowsze badania udowadniają, że ciąża zmniejsza ryzyko wystąpienia raka. Wydaje się, że zarówno ciąża, jak i karmienie piersią, w pewnym stopniu chronią przed wystąpieniem raka piersi.

Poprawa wyglądu

Większość kobiet doświadcza poprawy niektórych aspektów wyglądu fizycznego. Na przykład w ciąży ich włosy stają się piękniejsze, grubsze i mają większą objętość. Zmniejsza się ich wypadanie. Powiększa się także biust, co stanowi dodatkową zaletę dla kobiet, które do tej pory narzekały na jego rozmiar.

Lepsze życie seksualne

Ciąża wiąże się ze zmianami na poziomie psychologicznym, które pozwalają osiągnąć lepsze rozluźnienie i zrelaksowanie. Nie musisz już martwić się o zajście w ciążę, więc możesz bez obaw uprawiać seks.

Czujesz się także mniej ograniczona i możesz nawet odnotować wzrost libido. Poza tym poprawa krążenia krwi w obrębie miednicy zwiększa wrażliwość Twoich narządów płciowych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.