Zmiany pępka podczas ciąży, które mogą Cię zaskoczyć

Zmiany pępka podczas ciąży, które mogą Cię zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2019

Zmiany pępka, które zachodzą podczas ciąży, często zaskakują wiele kobiet. Może wyglądać na zbyt duży, wystający lub płaski. Co więcej, może nawet się odwrócić.

Dowiedz się, jakie zmiany pępka czekają Cię w trakcie ciąży.

Znaczenie pępka w trakcie ciąży

Podczas ciąży pępek odgrywa bardzo ważną rolę, bo pokazuje miejsce, w którym ciało dziecka łączy się z ciałem mamy przez pępowinę.

Pępowina dostarcza do organizmu dziecka wszystkie wartości odżywcze, krew i tlen, jakich potrzebuje maluszek. Innymi słowy, to właśnie z Twojego ciała płyną wszystkie rzeczy, których dziecko w macicy potrzebuje do rozwoju.

Zmiany pępka podczas ciąży

W trakcie ciąży w okolicy pępka zachodzi kilka zmian. Powiększająca się macica wywiera nacisk na środek ciała. To z kolei zmienia pępek, chociaż nie musi się tak dziać u wszystkich kobiet.

Do najczęściej występujących zmian zaliczamy:

  • Spłaszczenie pępka: Skóra rozciąga się wraz z upływem miesięcy. Tym samym pępek się rozciąga, co sprawia wrażenie, jakby zanikał lub nigdy go nie było.
  • Wypukły pępek: Między pierwszym a drugim trymestrem ciąży (po 28. tygodniu) następuje odgięcie pępowiny. To bezbolesne wydarzenie, które sprawia, że pępek zaczyna przypominać guzik.
  • Pojawienie się ciemnej lub czarnej linii: Ta pionowa linia, nazywana także kresą czarną, idzie od pępka do spojenia łonowego. Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży są odpowiedzialne za ściemnienie skóry w tym miejscu. Linia stopniowo zanika po porodzie.
Kobieta obejmująca brzuch w ciąży z narysowaną, uśmiechniętą buzią

Kiedy pępek wraca na swoje miejsce

Nie martw się, jeśli pępek zostanie wypchnięty przed lub po okresie opisanym powyżej. U kobiet z luźniejszymi tkankami skórnymi pępek może szybciej stać się wypukły. Z kolei kobiety o twardszej lub grubszej skórze mogą nawet tego nie zauważyć.

Chociaż pępek wygląda inaczej w trakcie ciąży, po porodzie wraca na swoje miejsce. Macica uspokaja się i wraca do normalnego rozmiaru, dzięki czemu będziesz także w stanie schudnąć.

Pępowina dostarcza do organizmu dziecka wszystkie wartości odżywcze, krew i tlen, jakich potrzebuje maluszek. Innymi słowy, to właśnie z Twojego ciała płyną wszystkie rzeczy, których dziecko w macicy potrzebuje do rozwoju.

Możliwe problemy

Ze względu na duże obciążenie mięśni brzucha może powstać przepuklina pępkowa. Jej najczęstsze objawy to:

  • Tkliwość lub ból brzucha,
  • Obecność wypukłej lub miękkiej masy,
  • Wymioty,
  • Niestrawność,
  • Gorączka
  • Choroby układu pokarmowego, na przykład zatwardzenia,
  • Infekcje,
  • Zapalenie skóry w okolicy pępka.

Dlaczego pępek boli?

Niektóre kobiety w ciąży odczuwają ból w okolicy pępka, gdy go dotykają. Wiąże się to z faktem, że brzuch urósł tak szybko. Nagłe rozciągniecie skóry nie pozwoliło mu stopniowo przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości.

W celu zmniejszenia bólu warto zastosować pas dla kobiet w ciąży. Możesz także nosić bieliznę, która zakrywa pępek, aby ciało powoli przyzwyczaiło się do zwiększonej wagi.

Ponieważ obszar pępka jest bardzo wrażliwy, ból może okazać się dotkliwy. Postaraj się nosić luźnie ubrania lub zostawiaj odkryty brzuch, aby nic nie drażniło bolącego pępka.

Mama obejmująca brzuch i robiąca serce z palców

Kilka rad

Nie będziesz w stanie zapobiec wypukłości pępka. Jednak mamy kilka wskazówek:

  • Jeśli Twój pępek jest bardzo duży po ciąży i nie odzyskuje dawnego wyglądu, możesz udać się do chirurga. Podczas niewielkiego zabiegu usunie nadmiar skóry i nada mu odpowiedni kształt.
  • Używaj dużo balsamów do ciała, aby skóra w okolicy pępka była nawilżona.
  • Dbaj o higienę używając mydeł o neutralnym pH, bez substancji zapachowych i drażniących substancji chemicznych. Jeśli nie wiesz, czego używać, zasięgnij porady dermatologa.

Chociaż niektóre zmiany pępka mogą być dla Ciebie zaskakujące, nie powinnaś się nimi martwić, bo są całkowicie normalne. Twoja macica i mięśnie brzucha odzyskają naturalny wygląd po porodzie.

Wszystkie zmiany pępka, które zachodzą w trakcie ciąży, z czasem znikną. Dlatego nie powinnaś przejmować się tym detalem o niewielkim znaczeniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Flores-Ramírez Salvador, Flores-Morales José Luis, Fuentes-Rivas Adolfo. Apendicitis durante el embarazo: Experiencia en el Hospital General Toluca Dr. Nicolás San Juan. Cir. gen  [revista en la Internet]. 2011  Dic [citado  2022  Nov  13] ;  33( 4 ): 218-221. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1405-00992011000400002&lng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.