Powrót na studia po narodzinach dziecka: 5 podpowiedzi

Powrót na studia po narodzinach dziecka: 5 podpowiedzi
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2019

Powrót na studia po narodzinach dziecka wcale nie jest łatwy. W tym artykule podpowiemy Ci, jak się zorganizować. Wypróbuj nasze rady! Świeżo upieczone mamy nie powinny rezygnować ze swoich marzeń i celów – na przykład zdobycia dyplomu uczelni wyższej. Zobacz, jak ułatwić sobie powrót na studia po narodzinach dziecka.

Kiedy młoda kobieta zachodzi w ciążę podczas studiów, zazwyczaj musi na jakiś czas zawiesić edukację, na przykład wziąć urlop dziekański. Na szczęście może do nich powrócić po narodzinach maluszka. Bycie mamą nie oznacza, że musisz zrezygnować ze wszystkich zainteresowań i zajęć.

Macierzyństwo to wyzwanie samo w sobie, a bycie dobrą studentką i mamą jest jeszcze trudniejsze. Wymaga dużych nakładów pracy i doskonałej organizacji. Kiedy nadejdzie czas na powrót na studia po narodzinach dziecka, warto jest mieć wsparcie najbliższych. Będziesz potrzebowała pomocy taty dziecka lub innych członków rodziny, którzy zajmą się maluchem, gdy Ty będziesz spędzała długie godziny na uczelni.

Powrót na studia po narodzinach dziecka: najważniejsze podpowiedzi

Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci w powrocie na studia po narodzinach dziecka. Przeczytaj je uważnie i wprowadź w życie, aby osiągnąć swój cel.

1. Poproś o pomoc

Macierzyństwo i jednoczesne studiowanie nie jest łatwe. Możesz mieć mniej czasu niż kiedykolwiek i czuć, że nie podołasz wszystkim obowiązkom. Dlatego prawdopodobnie będziesz potrzebowała pomocy innych studentów, którzy będą Ci pożyczali notatki z zajęć, na które nie mogłaś dotrzeć, bo coś zadziało się z Twoim maluszkiem.

Mama ucząca się z dzieckiem na kolanach - powrót na studia po narodzinach dziecka

Powinnaś także otrzymać pomoc od swojego partnera i rodziców. Czasem będą musieli zająć się dzieckiem, gdy Ty będziesz na zajęciach lub na egzaminie. Świadomość tego, że Twoi najbliżsi Ci pomogą, zwiększy prawdopodobieństwo osiągnięcia celu. Pamiętaj, że zawsze możesz także zatrudnić nianię.

2. Bądź realistką

Najlepsza część powrotu na studia po narodzinach dziecka to możliwość ustalania harmonogramu dnia. Musisz znać swoje ograniczenia. Jeśli nie podejdziesz do tego realistycznie, możesz mieć problem ze studiowaniem.

Polecamy stawiać sobie cele, które jest łatwiej osiągnąć. To pomoże Ci zobaczyć stopniowe postępy każdego dnia.

3. Kształć się na odległość, jeśli marzy Ci się powrót na studia po narodzinach dziecka

W dzisiejszych czasach wiele uniwersytetów stawia na kształcenie na odległość, wykorzystując dobrodziejstwa Internetu. Tym samym pomagają wielu mamom w powrocie na studia. Internetowe kursy uniwersyteckie umożliwią Ci ustalić harmonogram całego dnia po swojemu.

Studia prowadzone przez Internet są dość elastyczne pod względem czasowym. Często można je ukończyć we własnym tempie. Poza tym możesz studiować w domowym zaciszu. Wszystko to ułatwi Ci pogodzenie roli mamy i studentki.

Kiedy nadejdzie czas na powrót na studia po narodzinach dziecka, warto jest mieć wsparcie najbliższych. Będziesz potrzebowała pomocy taty dziecka lub innych członków rodziny, którzy zajmą się maluchem, gdy Ty będziesz spędzała długie godziny na uczelni.

4. Wykorzystuj wolny czas

Prawda jest taka, że pojawienie się dziecka drastycznie zmniejsza ilość czasu wolnego. Jednak jeśli maluch utnie sobie drzemkę w ciągu dnia, możesz wykorzystać ten moment na naukę.

Mama siedząca przy laptopie, w tle bawiące się dziecko

Możesz także wcześniej kłaść swoją pociechę do łóżka, aby mieć czas na naukę.

5. Postaw na organizację

Jeśli marzy Ci się powrót na studia po narodzinach dziecka, to musisz niesamowicie dobrze zorganizować swój czas. Dzięki temu uda Ci się osiągnąć wszystko, co sobie zaplanujesz. Mamy, które wracają na studia, są niezwykle dzielne i wyrabiają w sobie doskonałe zdolności organizacyjne.

Na sam koniec chcemy zachęcić Cię do wytrwałości i spełniania swoich marzeń. Z pewnością będzie Ci ciężko, bo będziesz miała więcej obowiązków i zajęć niż zazwyczaj. To prawda, że mamy muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom, ale nie oznacza to, że nie są w stanie im sprostać.

Powrót na studia po narodzinach dziecka jest wart Twojego wysiłku. Powinnaś być dumna z tego, że chcesz wrócić do nauki. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas podpowiedzi pomogą Ci osiągnąć Twój cel!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.