Bycie mamą i studiowanie jednocześnie - czy możliwe jest połączenie obu tych zajęć?

Bycie mamą i studiowanie jednocześnie - czy możliwe jest połączenie obu tych zajęć?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca, 2019

Wiele matek decyduje się wrócić do szkoły, co jest opcją pełną poświęceń i nagród. Kiedy kobiety decydują się na bycie mamą i studiowanie w tym samym czasie, z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Jednak przy dużym wysiłku i poświęceniu można to zrobić.

Wiele matek znajduje się w sytuacji, w której musi spędzić czas ze swoimi dziećmi, a także poświęcić czas na własny rozwój osobisty. Czasami to oznacza uzyskanie wyższego wykształcenia. Plany te mogły zostać przełożone z powodu ciąży lub nowych ambicji. Tak czy inaczej, bycie mamą i studiowanie w tym samym czasie to złożone i skomplikowane zadanie.

Bycie mamą i studiowanie, czyli powrót do nauki – czy to łatwa decyzja?

Podejmując decyzję o byciu matką i jednoczesnym uczeniu się jednym z punktów, które pomogą zmotywować Cię do osiągnięcia celu jest pewność, że uzyskując dyplom uniwersytecki, podyplomowy lub magisterski, przyczyniasz się do zapewnienia lepszej przyszłości dla całej rodziny. Dzięki szkolnictwu wyższemu możliwości znalezienia lepszej pracy lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej będą znacznie większe.

Na tej nowej ścieżce życia najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest koncentracja. Wybierz elastyczny program nauczania, który wiesz, że nie będzie zbytnio kolidowały Ci z domowymi zajęciami. Zaprojektuj również harmonogram, który zapewni Ci wystarczająco dużo czasu na wypełnienie obowiązków macierzyńskich i szkolnych.

Jeśli uda Ci się dobrze rozłożyć swój czas i pozostać zdyscyplinowana, Twoje szanse na sukces znacznie wzrosną.

Ważne jest, abyś wypełniła swój umysł pozytywnymi myślami podczas tej “szkolnej podróży”. Niestety, zawsze będą ludzie z negatywnymi postawami i komentarzami, którzy będą kwestionować Twoje umiejętności. Skoncentruj się na swoich celach i zignoruj każdą osobę z zewnątrz, który chce Ci “podciąć skrzydła”.

Bycie mamą i studiowanie w tym samym czasie

Bycie skrupulatnie zorganizowaną i zdyscyplinowaną osobą jest kluczem do wszystkiego. Posiadanie kompletnego planu, który można wykonać pozwoli na to, że wszystko się ułoży.

Czasami zmęczenie Cię pokona, dzieci będą krzyczeć lub płakać, a Ty możesz czuć rozpacz z powodu małych sytuacji, które są poza Twoją kontrolą.

Kobieta pracująca w domu

Jest to jednak normalne i należy się tego spodziewać, gdy jesteś ambitna i podejmujesz się osiągnięcia trudnych celów. Aby ułatwić wypełnienie wszystkich tych obowiązków, zalecamy wykonanie następujących kroków:

Dobra organizacja i dyscyplina

Bycie matką i studiowanie w tym samym czasie oznacza, że ​​będziesz musiała zorganizować się w taki sposób, aby mieć wystarczająco dużo czasu na ukończenie szkolnych obowiązków. Oznacza to również, że będziesz musiała wypełniać swoje domowe i macierzyńskie zadania w różnych harmonogramach.

Najbardziej praktyczną opcją jest wykorzystanie godzin, kiedy Twoje dzieci są w szkole. Jeśli masz dzieci, które nie są jeszcze wystarczająco dorosłe, aby iść do szkoły, możesz rozważyć zabranie ich do przedszkola lub wynajęcie opiekunki do dziecka. To sprawi, że będziesz mieć więcej czasu na naukę.

Jeśli nie czujesz się komfortowo zostawiając swoje dzieci w przedszkolu lub pod opieką niani, musisz przestrzegać ścisłego harmonogramu zaplanowanych działań. Dzieci powinny mieć zaplanowany harmonogram między innymi jedzenia, drzemania i kąpieli. Na tej podstawie będziesz mogła dowiedzieć się jaki jest najlepszy czas na naukę w ciągu dnia bez przerw.

W dzisiejszych czasach nauka z domu nigdy nie była łatwiejsza, ponieważ istnieje wiele opcji kursów prowadzonych online. Dla tych, którzy planują być matką i jednocześnie studiować jest to doskonałe rozwiązanie. Jeśli studiujesz zdalnie, czas, który w przeciwnym razie zainwestowałabyś w dojazdy do pracy, może zostać wykorzystany na coś innego, na przykład czytanie lub kończenie pracy domowej.

Czujesz się przygnębiona nadmiarem obowiązków? Spokojnie oddychaj i zrób sobie przerwę!

Posiadanie tylu obowiązków, oprócz poczucia presji spowodowanej wieloma czynnikami nowego rytmu życia, może być przytłaczające dla każdej matki. Dlatego najbardziej wskazane jest, aby być uczciwym wobec siebie i wyznaczyć sobie cele, które są możliwe do osiągnięcia.

Staraj się nie obciążać się zbyt wieloma kursami naraz. Zacznij od jednego lub dwóch, co na początku jest wystarczające. Po pierwszym doświadczeniu będziesz miała szansę zmierzyć swoje możliwości i zdecydować, czy możesz dodać coś jeszcze, czy wręcz przeciwnie zmniejszyć obciążenie.

Jeśli uda Ci się właściwie rozłożyć swój czas i pozostać zdyscyplinowana, Twoje szanse na sukces znacznie wzrosną.

Podobnie trzeba znaleźć czas na odpoczynek i doładowanie swoich sił. Powinnaś unikać takich awarii spowodowanych zmęczeniem. Dobre odżywianie pomoże Ci utrzymać bycie aktywną przez cały ten wyczerpujący czas. Pamiętaj, że ważne jest, aby dbać o swoje ciało i umysł między innymi po to, by Twoja siła woli się nie zmniejszyła.

Chęci

Wysiłek i poświęcenie są zawsze konieczne, aby osiągnąć jakikolwiek cel w życiu. Biorąc to pod uwagę, dobre predyspozycje i chęci będą miały ogromne znaczenie. Twoje studia pochłoną dużo czasu, więc zawsze powinnaś mieć świadomość, że będziesz miała mniej czasu na zajęcia rekreacyjne, takie jak wycieczki do parków, kin, imprez i ewentualnie spotkań rodzinnych.

Nie powinno to jednak być powodem do depresji. Skoncentruj się na swoich celach i staraj się zrozumieć co musisz zrobić. Musisz zrozumieć, że jest to tymczasowe poświęcenie i że prędzej niż później przyniesie to korzyści i osobistą satysfakcję nie tylko Tobie, ale też całej rodzinie.

Kobieta ucząca się w domu

Ciesz się pełnią doznań

Życie jako student jest zwykle niezapomniane, a macierzyństwo jest bez wątpienia najlepszym etapem w życiu kobiety. Łącząc te dwa aspekty, wszystko, co możesz zrobić, to cieszyć się nimi i “wyciągać” z nich to, co najlepsze.

Skorzystaj ze wszystkiego, co daje Ci bycie mamą i studiowanie w tym samym czasie. Zarówno dobre, jak i złe doświadczenia mogą pozostawić nam podstawowe nauki, które będą potrzebne przez resztę życia.

Studiowanie nie oznacza, że musisz zostawić swoją rodzinę na boku. Wiele razy to oni zachęcają nas do osiągnięcia naszych celów. Równowaga jest niezbędna przy radzeniu sobie z ciężarem życia domowego i akademickiego bez żadnych istotnych niepowodzeń.

Istotą bycia matką i jednoczesnego studiowania jest zadowolenie z podjętych decyzji. Przyjmij każde poświęcenie z pozytywnym nastawieniem, a dzięki organizacji i wsparciu rodziny ciesz się tym nabytym doświadczeniem.

Kiedy zdasz sobie sprawę, że możesz to zrobić, bez wątpienia poczujesz się zdolna do podejmowania nowych i bardziej ekscytujących wyzwań.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.