Czego potrzebuje mama od swojego męża

Czego potrzebuje mama od swojego męża
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Wraz z pojawieniem się potomka, życie kobiety zmienia się diametralnie i bezpowrotnie. Wiele kwestii wymaga ponownego zaplanowania i omówienia razem z partnerem. To, czego potrzebuje mama (zwłaszcza jeśli jest świeżo upieczona), musi najpierw ustalić sama, a później nauczyć się komunikować to ojcu swoich dzieci.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wszystkie mamy potrzebują bezwarunkowego wsparcia ze strony swoich mężów. Rola matki jest piękna i pełna niepowtarzalnych chwil. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to praca obciążająca i niejednokrotnie wycieńczająca. To, czego potrzebuje mama to niewątpliwie czuć, że ma za sobą partnera, który będzie ją wspierał w każdej takiej sytuacji.

To prawda, że gdy w domu pojawia się dziecko, większość odpowiedzialności i zajęć związanych z pielęgnacją spada na matkę. To ona chroni dziecko, karmi je, tuli i dba, żeby było czyste.

Czasami to pełne skupienie na dziecku prowadzi do tego, że więź łącząca partnerów osłabia się, przez co oddalają się oni od siebie nawzajem. Czego potrzebuje mama tuż po urodzeniu dziecka to nie dystans, lecz uczucie, że razem z mężem tworzą jeden zespół. Świadomość, że ich więź emocjonalna i łącząca ich miłość nie osłabi się, lecz jeszcze wzmocni. Zadania związane z pielęgnacją dziecka można przecież podzielić równo tak, żeby nikt nie czuł się przeciążony i osamotniony.

Stworzenie z mężem jednego, zgranego zespołu znacznie ułatwi sprawiedliwy podział obowiązków i zajęć domowych oraz związanych z pielęgnacją dziecka. Dzięki temu znacznie zmniejszy się stres odczuwany przez mamę, dzięki czemu będzie się czuła spokojniejsza i wzrośnie poziom jej komfortu. Dodatkowo zwiększy to radość z macierzyństwa.

To, czego potrzebuje mama to utrzymywanie z mężem otwartej komunikacji. Jest to czynnik fundamentalny, którego nigdy nie może zabraknąć w związku. Wychowywanie i uczenie dziecka wymaga od obojga rodziców otwartego dialogu i przyjaznego ustalania zakresu obowiązków oraz wyrażania swoich potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu nowy członek rodziny będzie dorastał w poczuciu bezpieczeństwa i w szczęściu.

Czego potrzebuje mama od swojego męża i jak to zakomunikować?

Zapracowana kobieta w kuchni z dziećmi

To, czego potrzebuje mama od swojego partnera musi komunikować nie tylko poprzez rozmowę. Należy też zadbać o emocje i nauczyć się odpowiednio radzić w rozmaitych sytuacjach. Dzięki temu dialog będzie otwarty, komunikacja – owocna i będzie można uniknąć konfliktów oraz nieporozumień, które nic nie wnoszą do życia rodzinnego.

Z tego właśnie powodu w dalszej części artykułu zaprezentujemy Ci sposoby, w jakie będziesz w stanie skutecznie zakomunikować swoje potrzeby:

  • Poszukaj odpowiedniego momentu, w którym będziesz w stanie swobodnie wyrazić to, co czujesz i myślisz. Wyraźnie powiedz partnerowi, że chciałabyś sprawiedliwie i równo dzielić się obowiązkami związanymi z dzieckiem oraz dbaniem o dom. Wyraź, jak wiele znaczy dla Ciebie jego wsparcie i chęć do współpracy.
  • To, czego potrzebuje mama od swojego męża to przede wszystkim czuć się kochana i doceniana. Okazywanie przez partnera miłości, czułości i wyrozumiałości sprawi, że będziesz odczuwać szczęście. Dlatego też warto wyrazić mężowi Twoją potrzebę przebywania z nim sam na sam i dzielenia wspólnie radosnych chwil.
  • Wzmacnianie więzi rodzinnych. Okaż mężowi, że chciałabyś, żeby był związany nie tylko z Tobą, ale też z dziećmi. Potrzebują one przecież ojcowskiego wsparcia, miłości i wychowania. Wszystko to przyczyni się do wzmocnienia rodziny.
  • Komunikacja  oparta na wzajemnym szacunku. Pamiętaj, że rozmowa z mężem powinna być nacechowana miłością. Liczą się wypowiadane słowa, ton głosu, postawa a także motywy rozmowy. Radzenie sobie z emocjami tak, by nas nie poniosły to czynnik najważniejszy. Szacunek jest podstawą każdego rodzaju zdrowej więzi.

Co zrobić, żeby grać w jednym zespole?

Rodzina gotuje razem - czego potrzebuje mama od swojego męża

To, czego potrzebuje mama od swojego partnera to wsparcie i całe mnóstwo wyrozumiałości. Dzięki temu świeżo upieczona mama, przyzwyczajająca się do swojej nowej roli będzie mogła czuć się doceniona i szanowana. Zwykła rozmowa i zrozumienie to jednak jeszcze nie wszystko. Aby całość toczyła się bez zgrzytów, koniecznie należy wprowadzić ustalenia w czyn i zadbać o to, aby obowiązki były rozdzielane sprawiedliwie i konsekwentnie.

Oczywiście, na początku może to przysparzać nieco trudności, ale z czasem rodzina dojdzie do harmonii i znajdzie sposób, aby wykonywać swoje obowiązki płynnie i w sposób odpowiadający zarówno matce jak i ojcu dzieci. Najważniejsze to pamiętać, że zmiany – niezależnie od ich formy – wymagają pewnych poświęceń. Z wzajemnym zrozumieniem, szacunkiem i odrobiną cierpliwości uda się jednak osiągnąć w domu harmonię i równowagę w wykonywaniu obowiązków.

Jak skutecznie przeprowadzić podział obowiązków

Oczywiście, podczas dzielenia się obowiązkami domowymi, aby było to skuteczne i owocne, należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników. Żeby podział był sprawiedliwy, trzeba wziąć pod uwagę, jakie inne obowiązki spoczywają na barkach danego domownika: może to być nauka, studia, praca itp.

Mąż powinien w miarę swoich możliwości angażować się w prace domowe, wykonując je razem z żoną. Dzięki temu zbliży się do rodziny oraz zapozna z życiem rodzinnym niejako “od kuchni”. Dzięki temu doskonale sobie poradzi również wtedy, gdy przyjdzie mu zostać z dziećmi sam na sam.

Doskonałym sposobem jest dopasowanie zakresu obowiązków do godzin aktywności poszczególnych domowników. Zapewni to porządek i umożliwi skuteczne zaplanowanie wszystkiego. Przy tworzeniu grafiku powinni uczestniczyć wszyscy domownicy, tak aby upewnić się, że wzięto pod uwagę ich preferencje. Ułatwi to również późniejszą komunikację.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że mamy to superkobiety, które mogą zająć się tysiącem spraw naraz: opiekują się dziećmi, pracują, wykonują całe mnóstwo prac domowych itp… Nie ma dla nich jednak nic przyjemniejszego, niż fakt, że czują się wspierane przez swoich mężów. To, czego potrzebuje mama od swojego partnera to bowiem całe mnóstwo miłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.