Torba do szpitala - co powinna zawierać?

Czy wiesz, co powinna zawierać torba do szpitala przyszłej mamy? Jeśli jesteś w ciąży, ta informacja na pewno cię interesuje.
Torba do szpitala - co powinna zawierać?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

To normalne, że w ciąży cała nasza troska kieruje się w stronę dziecka. Dlatego od pierwszego dnia, kiedy wiemy, że nosimy je w naszym wnętrzu, z zapałem kupujemy rzeczy, z jakich będzie się składać wyprawka dla dziecka. Ale co z wyprawką dla mamy? Co powinna zawierać torba do szpitala? Opowiemy ci o tym w niniejszym artykule.

Druga ciąża ma swoje zalety, jedną z nich jest wiedza o wszystkim, czego będziemy potrzebować i jak się potoczą sprawy. Jednak młoda mama może mieć problem ze zorganizowaniem torby, którą przyniesie do szpitala w dniu porodu. Co zrobić aby torba do szpitala była dobrze wyposażona?

Pierwsza i najważniejsza wskazówka dla młodych mam to starać się być zorganizowana a pojawiające się problemy rozwiązywać na bieżąco. Kluczem, aby torba do szpitala była przydatna jest właśnie dobra organizacja.  Należy starannie wszystko przemyśleć i podejmować praktyczne kroki. Pomoże nam to rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć dobre rozwiązania.

Jeśli nie mam pojęcia, co powinna zawierać twoja torba do szpitala, dobrze jest zasięgnąć rady u kogoś z doświadczeniem. To może okazać się bardzo pomocne. Dlatego przy okazji dzisiejszego artykułu chcemy dać ci kilka wskazówek, które, mamy nadzieję, okażą się przydatne.

Mama z dzieckiem

Torba do szpitala przyszłej mamy – co powinna zawierać?

Prawdopodobnie decydując się na zaplanowanie, co powinna zawierać torba do szpitala, mamy już skompletowaną wyprawkę dla dziecka. Generalnie przygotowania do przyjęcia dziecka pochłaniają całą naszą energię, a nawet budżet.

Nie jest to jednak coś, co powinniśmy rezerwować na ostatnią chwilę. Na pewno bowiem będą rzeczy, których nie mamy w domu i będziemy konieczne wyjść, aby je zakupić.

Wskazane jest, aby każdy krok zaplanować z wyprzedzeniem, a w razie potrzeby zapisując poszczególne kroki. Na początek warto ocenić, czym dysponujemy i czego potrzebujemy aby nasza torba do szpitala była dobrze wyposażona.

Chociaż w całym tym procesie wygląd jest kwestią absolutnie drugoplanową, nie powinnyśmy całkowicie pozostawiać tego kwestii przypadku. Możesz postarać się o wyposażenie, które będzie sprawiać, że będziesz się czuć dobrze i wyglądać ładnie.

Nie ma się jednak czym martwić na wyrost. W dniach poprzedzających poród szpital wskaże ci podstawowe produkty, które należy przywieźć. Wspomni także także dokumenty, leki i akcesoria, które będą ci potrzebne.

Pamiętaj również, że nie jesteś sama. Chętnych do pomocy przyszłym mamom jest wiele, na przykład babcie, znajomi i inni doświadczeni krewni.

Koniecznie zrób listę

Zawsze warto mieć listę, która pomoże ci lepiej się zorganizować. Pozwoli ci ona bowiem dokładnie wiedzieć, co masz, a czego ci brakuje. Oto przykładowa lista, która może służyć ci za wzór:

 • Rzeczy z wyprawki dla maluszka.
 • Szlafroki lub koszule nocne umożliwiające łatwe karmienie piersią. To znaczy z guzikami lub klapką do otwierania przodu. Najlepiej żeby były z bawełny lub innego naturalnego materiału. Powinny być miękkie i wygodne.
 • Majtki bawełniane lub jednorazowe, które są dużego rozmiaru i wysokie.
 • Pas poporodowy.
 • Specjalne podpaski poporodowe.
 • Kapcie.
 • Wkładki laktacyjne wchłaniające nadmiar mleka.
Torba do szpitala
 • Ubrania na moment opuszczenia kliniki. Pamiętaj, że powinny być luźne. Najlepiej wybierz te, których używałaś w ostatnich miesiącach ciąży.
 • Dokumenty osobiste, w razie potrzeby również bankowe, gotówka, raporty medyczne i badania, zwłaszcza te niedawno przeprowadzone.
 • Artykuły higieny osobistej (grzebień, szczoteczka i pasta do zębów, spinki do włosów, mydło do rąk, szampon itp.).
 • W zależności od osobowości przyszłej mamy ważne jest, aby uwzględnić ewentualne dodatki. Mogą to być kosmetyki do makijażu, telefon z możliwością robienia dobrej jakości zdjęć, książki, odtwarzacz muzyki, książeczka dla dziecka lub przedmioty osobiste o wartości sentymentalnej.

Torba do szpitala – co jeszcze musisz wiedzieć

Biorąc pod uwagę, że w niektórych przypadkach poród może zostać przyspieszony, zaleca się aby wyprawka dziecka i torba do szpitala dla mamy były wcześniej przygotowane. Więc chociaż wiemy, że od trzydziestego siódmego tygodnia możemy zacząć czekać na narodziny dziecka w każdej chwili, lepiej jest być przygotowaną na jakąkolwiek możliwość.

Torba do szpitala przygotowana już w siódmym miesiącu ciąży lub czekanie z tym do ostatniego tygodnia to decyzja, która pozostawiamy przyszłej mamie. Jednak rada dla każdej kobiety w ciąży jest taka, aby zawsze być przygotowanym.

Chociaż może jeszcze masz trochę czasu na przygotowania i zakupy, dobrze by było, żeby ostatnie chwile ciąży przebiegały w spokoju. A cała energia mamy i taty powinna być wtedy skoncentrowana na dziecku oraz na przygotowaniach do porodu.

Teraz, gdy wiesz, co powinna zawierać torba do szpitala, nie wahaj się przewidywać, czego będziesz potrzebować, gdy twoje dziecko będziesz już trzymać w ramionach. Nie wahaj się prosić rodziny i przyjaciół o pomoc, jeśli czujesz, że jest to dla ciebie konieczne. Najważniejsze, żeby w tym szczególnym okresie niczego ci nie brakowało.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.