Pasy poporodowe. Czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Pasy poporodowe. Czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2018

Pasy poporodowe stały się bardzo popularne istnieją jednak ludzie, którzy wciąż wątpią w ich korzyści. Wiele matek korzysta z pasów, aby odzyskać figurę, którą miała przed ciążą. Pasy poporodowe to jeden z najczęściej używanych gadżetów pomagających w utracie wagi po etapie ciąży. Ale czy są one zalecane?

W trakcie ciąży macica znacznie się zwiększa, a to z kolei rozciąga mięśnie brzucha i skórę. Gdy urodzi się dziecko macica wraca do swojego pierwotnego rozmiaru. Mięśnie brzucha jednak pozostają rozciągnięte bez możliwości szybkiego powrotu do stanu sprzed ciąży. Jednak życie matki toczy się wraz z rozwojem maluszka. Jej szczęście jest więc bardzo istotne.

Matki często chcą mieć zarówno słodkie dziecko jak i figurę sprzed ciąży. W rezultacie uciekają się do różnych metod utraty wagi takich jak diety, suplementy czy ćwiczenia. To tylko niektóre z dostępnych sposobów na zrzucenie wagi. Chęć odzyskania dawnej sylwetki i niepokój z tym związany wzrasta wraz z upływem czasu. Dlatego niektóre z mam decydują się na używanie pasów poporodowych.

W tym artykule spróbujemy ocenić tę opcję.

Pasy poporodowe

Pasy poporodowe

Pasy poporodowe są przeznaczone do formowania ciała matki po porodzie. Dostępnych jest wiele różnych modeli, kolorów i materiałów. Jeśli chcesz dopasować talię, zaleca się opaskę na brzuch. Pasy w kształcie szortów pomagają uformować uda, pośladki i brzuch.

Jeżeli chodzi o materiały z których są one zrobione to przeważnie jest to bawełna lub mikrofibra. Niektóre modele wykonane są z miękkiego materiału, te polecane są aby uniknąć podrażnienia skóry. Wiele pasów można regulować. Pasy wykonane z mikrofibry są najbardziej elastyczne. Zalecane są również aby uniknąć nadmiernego pocenia się.

Kiedy powinnam używać pasa poporodowego?

Produkt ten nie powinien być używany zaraz po porodzie. Jeżeli urodziłaś naturalnie, zaleca się aby odczekać kilka dni zanim zaczniemy używać pasa. Zaleca się używanie pasów przed zakończeniem tak zwanego połogu. W tym czasie mięśnie brzucha są w położeniu anatomicznym.

Pas poporodowy wzmacnia dolną część pleców a także poprawia estetykę sylwetki świeżej matki. W związku z tym przyczynia się do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Cylindryczne pasy poporodowe są polecane dla kobiet które rodziły naturalnie. Nie powodują ucisku w kroczu i są bardziej wygodne podczas siedzenia.

W przypadku cesarskiego cięcia, opinia o zastosowaniu pasów poporodowych jest nieco bardziej kontrowersyjna. Niektórzy specjaliści uważają, że pasy powinny być stosowane, ponieważ pomagają w leczeniu i zmniejszaniu stanu zapalnego. Inni uważają, że pasy nie powinny być używane dopóki rana po cesarskim cięciu nie zagoi się całkowicie.

Pamiętaj, że korzystanie z pasów nie jest jedyną opcją odzyskiwania twojej dawnej figury. Ćwiczenia i zdrowa dieta pomogą ci osiągnąć pożądany rezultat w rekordowym czasie.

Pasy poporodowe są zaprojektowane do formowania ciała po porodzie. Możesz znaleźć wiele różnych modeli, kolorów i materiałów.

Zalety pasa poporodowego

  • Poprawiają i pomagają utrzymać dobrą postawę podczas chodzenia lub siedzenia.
  • Pasy pomagają przywrócić mięśnie i narządy do poprzedniego stanu w szybki i naturalny sposób.
  • Przyczyniają się do portretowania zdrowej sylwetki.
  • W zależności od materiału mogą być bardzo wygodne.
  • Redukują uczucie pustki w jamie brzusznej.
  • Pomagają złagodzić ból.
Brzuch po cesarskim cięciu

Wady pasów poporodowych

  • Używanie pasów przez dłuższy czas może uniemożliwić prawidłowe działanie mięśni.
  • Mogą powodować reakcję alergiczną i powolne gojenie.

Pasy nie czynią cudów. Wszystko zależy od tego jak wyglądało ciało matki przed ciążą. Decydującymi czynnikami są też dieta, częstotliwość i intensywność ćwiczeń.

Porady jak używać pasów poporodowych

Skonsultuj się ze swoim lekarzem przed użyciem pasa. Wskaże ci który model jest dla ciebie najbardziej odpowiedni. Częstotliwość używania pasów powinna być zwiększana powoli. Czas stosowania pasów jest indywidualny dla każdej kobiety. Ważne jest aby robić przerwy w użytkowaniu.

Najlepszym sposobem aby dopasować do siebie idealny rozmiar jest zmierzenie się w pasie. Nie kupuj pasów które są za małe, są niewygodne i nie wyglądają dobrze. Ćwiczenia i zdrowa, uboga w tłuszcze i bogata w witaminy i białko, dieta, to najlepsze narzędzia pozwalające skutecznie wzmocnić mięśnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.